Gündem

İlk İşinizde Bilmeniz ve Yapmanız Gereken 5 Şey

Bütün mezunlar ilk işi doğrudan üniversiteden almanın ne kadar zor olduğunu biliyorlar. Ancak, istediğiniz işi almayı başardıysanız, bu şimdi rahatlayabileceğiniz anlamına gelmez. Bu bir meydan okuma zamanı. Çalışmak için bir zaman. Çok çalışmak. Sadece kalifikasyonunuz için değil, tüm istihdam ve kariyer sisteminin nasıl çalıştığı konusunda da çok şey öğrenmeniz gerekecektir.

1. Maaş Düzenlemeleri

Mezun olduktan sonraki ilk işin, para kazanmakla ilgili değil, deneyim kazanmakla ilgili olduğunu anlamalısınız. Alabileceğiniz ödeme miktarı asgari düzeyde olacak ve yaklaşık bir yıllık bir istihdam için daha fazla yükselmeyebilir.


2. Hata Yapmak

Hatalarınızı tedavi etme şeklinizi değiştirmeniz gerekecektir. Daha önce çalışmanız sırasında hata yapmak yalnızca sınıflar açısından sizi etkiliyorsa, çalışma yerinde projedeki herhangi bir hata veya kaçırılmış bir son tarih iş arkadaşlarınızı, patronunuzu ve hatta tüm şirketi etkileyebilir.


3. Sonuç Önemlidir

Üniversitede öğretmenler zeki olup olmadığını ve akademik olarak mükemmelleşmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını takdir eder. Ancak, işyerinde işler biraz farklı çıkıyor. Sadece denemek artık yeterli değil. Asıl sonuç ve toplantı hedefleri iş dünyasında gerekli olan şeydir.


4. Zaman Ayırma

İş yerlerinin çoğunda tatil yapma zamanının sınırlı ve kesin olarak tanımlandığına hazırlıklı olun. Resmi tatillerde çalışmanız istenebilir ve giriş seviyesi bir işçi olarak, tüm yıl boyunca tatiliniz için en fazla iki hafta alabilirsiniz. Öğle yemeğine izin için gelince, birçok şirkette “bir saatlik mola” aslında otuz dakika anlamına gelir.


5. Proaktif Olmak

İlk işinizde yeteneklerinizi ve potansiyelinizi en iyi şekilde göstermeniz hayati önem taşır. Okulda öğretmenlerin size söylediklerini yapmanız bekleniyordu; Ancak, işyerinde durum farklıdır. İşverenler size göz kulak oluyorlar, bu yüzden yaptığınız iş konusunda gerçekten hevesli olduğunuzu göstermek önemlidir. İşleri daha iyi hale getirmek için inisiyatif almanız, büyük olasılıkla kariyer basamaklarını daha hızlı ilerletmenize yardımcı olacaktır.

Akıllı olmak ve potansiyel sahibi olmak harika, ancak ilk işinizde çalışmak, iş dünyasının nasıl yürüdüğünü hızlıca öğrenmekle de ilgili. Bunu bulmak, kariyer yolunuzdaki hareketinizi hızlandıracak ve tüm nüansları hızlı bir şekilde kavramak için yeterince akıllıysanız, çok yakında çabalarınızın avantajlarından yararlanacaksınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu