Gündem

İnadına Zam Yapıyorlar! A’dan Z’ye Her Ürün Artıyor

İnadına Zam Yapıyorlar! A’dan Z’ye Her Ürün Artıyor. Dolar düşmesine rağmen, zam yapılmaya devam ediyor. Doların düşmesiyle birlikte yapılan zamların geri çekilmesi beklenirken aksine zamlar peş peşe gelmeye devam ediyor. TESK Başkanı Palandöken de ‘etiket terörü’ ne dikkat çekti. Palandöken ‘Peçeteden suya, zeytinden peynire bütün ürünlere, döviz ile ilgisi olsun olmasın her şeye, yüzde 15-25 yeni zamlar yapılıyor’ diye uyardı.

A’dan Z’ye Her Ürün Artıyor

Dolarda ani düşüş yaşanması sonrası herkes marketler başta olmak üzere fiyatları fahiş artıran sektörlerin ve bir çok ürünün zamları geri çekmesi beklenmişti.  Ancak dövizdeki düşüşün üzerinden neredeyse bir hafta geçmesine rağmen gerekli indirimler yapılmadı. Hatta bazı ürünlerde  aksine yeni zamlar bile gözlemleniyor.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı ekipleri, Ankara’dan başlayarak yurdun dört bir yanında marketlerde denetimlere başladı. Giriş fiyatı ile satış fiyatı üzerinden yapılan denetimlerde hala birçok üründe fahiş kar marjlarının devam ettiği görüldü. Bu ürünlerin üretici-tedarikçi firma satış faturaları, Bakanlık bünyesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna intikal ettirildi. Şimdi tespit ve incelemeler sonucunda cezai işlem uygulanacak. Halihazırda ceza, her bir ürün için en düşük 10 bin 900 lira, en fazla 109 bin lira olarak veriliyor. Ancak yeni yıla girince bu ceza oranları da yeniden değerleme oranında değişecek. Bir ürün için en düşük 14 bin 860 lira, en fazla da 143 bin 860 lira olacak.


Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu