Yaşam

İncir Sütü Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? İncir Sütü Satılır mı? İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

İncir Sütü Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?. Özellikle sonbaharda sıkça gördüğümüz incirin özellikle de sütünün faydaları nelerdir? gelin birlikte öğrenelim. İncir, sütü siğil için nasıl kullanılır? Egzama için incir sütü nasıl kullanılır? merak ediliyor. bununla birlikte et beni için de faydalı olduğu bilinen incir sütü nerede satılır?  İncir sütü Nasıl Tüketilir? İşte tüm merak edilenler…

İncir Sütü Ne İşe Yarar?

Hem meyvenin kendisi hem de sütü insan vücuduna oldukça fayda sağlayan İncir, alternatif tıp da da sıklıkla kullanılmaktadır. Özelliklede kozmetik sektöründe çok fazla kullanıldığı bilinmektedir. Dalından koparılan incirlerin ucundan elde edilen incir sütünün bazı kalın incir yapraklarında da aktığı bilinmektedir. İncir sütünün faydaları tahmin edilenden çok daha fazladır. Siğilden birçok cilt problemine kadar bu sütün kullanıldığı yıllardır bilinmektedir. Ağustos ayının son günlerine doğru hasat edilen incir birçok faydası ile öne çıkar. Şifa kaynağı olarak bilinen bu meyvenin içerisinden çıkan süt de kendisi kadar faydalıdır.

 • İncir sütü düzeli kullanıldığında cilt lekeleri üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Yüksek besin değerine sahiptir ve güçlü antioksidandır.
 • Kepeklenmenin önüne geçer.
 • Mikrop kırıcı özelliği vardır.
 • Kulak içerisindeki iltihapların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Sivilce oluşmasını engeller
 • Cilt kaşıntılarına karşı iyidir.
 • Cilt tonunu eşitler ve cilde doğal bir parlaklık kazandırır.
 • Topuk çatlaklarına iyi gelir.
 • Gözenekleri sıkılaştırır.
 • Cildin yağlanmasını önler.

İncir sütü, sağlıklı bir yaşam tarzı için B-kompleks vitaminleri, C Vitamini ve temel mineralleri içerir, bu da onu yoğun ve bazen stresli bir yaşam tarzı olanlar için lüks formülasyonlar için ideal hale getirir. Ekstrakt, kremlere, losyonlara, köpüren ürünlere, kış cilt bakımına, yaşlanma karşıtı ürünlere, güneş sonrası ürünlere, durulama ve ağız bakımına ya kendi kozmetik ürünlerinizin üretim sürecinin bir parçası olarak kullanılır.

İncir meyvesi genel olarak kabızlık ve ishal durumlarında kullanılır. Ancak sütü diğer bir değişle özü ile tüketmek oldukça önemlidir. Diyabet, yüksek kolesterol, saç sağlığı ve cilt koşulları gibi durumlar için de mükemmeldir. Sütlü sapı sivilce, siğil, akne, egzama gibi cilt hastalıklarını iyileştirir. Diğer yandan saçların doğal, pürüzsüz ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

👉 Kuru Şampuan Ne İşe Yarar? 


İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?

İncir, doğal bir şeker, çözünür lif ve birçok mineral kaynağıdır. Özellikle sütünde vücudumuzun ihtiyaç duyacağı demir bulunur. Ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır, A vitamini ve L Vitamini gibi antioksidanlar gibi besinlerin bir güç merkezidir.

İncir sütü, kabızlığı tedavi etmek ve böylece bağırsakları beslemeye yardımcı olmak için eski bir çare olarak düşünülmüştür. Doğal bir müshil görevi görür. Böylece, gergin bağırsak sürecini kolaylaştırır.

Yüksek tansiyon genellikle vücudunuzdaki potasyum seviyelerinde dengesizliğe yol açar. İncir sütü, potasyum kaynağı olmasından dolayı doğal olarak potasyum seviyelerini iyileştirebilir ve bu nedenle kan basıncını kontrol edebilir.

Ayrıca incirin sütü, harika bir prebiyotik kaynağıdır. Prebiyotikler, sindirim sürecini ve genel bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek probiyotiklerin işlevini destekleyebilir. Dışkıya hacim katarak normal bağırsak hareketini sağlar.

Doğurganlığın sembolü olarak kabul edilen eski Yunan döneminden beri aşk meyvesi olarak yansıtılmıştır. Bu daha sonra araştırıldı ve yüksek demir içeriğine dayanarak doğru olarak adlandırıldı. Sadece incirin kendisinde değil sütünde de yüksek miktarda demir görüldü. Üreme sağlığını artırmak için bugün bile incir, sütle birlikte çok yaygın olarak tüketilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı sağlar ve cilt için oldukça etkili maske görevi görmektedir. İncir sütü B-kompleks vitaminleri, C Vitamini ve temel mineraller bakımından zengindir. Bu nedenle hem cildiniz için hem de saçlarınızın sağlığı için idealdir. Ayrıca cilt tonunuzu önemli ölçüde açmaya yardımcı olur. İncir sütü cildinizdeki ölü cilt hücrelerini, fazla yağı, kiri ve diğer yabancı maddeleri temizler. Anti bakteriyel özellikleri sayesinde akne ve sivilcelere neden olan mikrop ve bakterilerle de savaşır.

 • İncir sütünü bebeklerde kula ağrısı sorunu yaşandığında ağrıyı kesmesi için kullanabilirsiniz.
 • İncir sütü ciltte meydana gelen siğillerin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Topuklarda kuruma ve çatlama meydana gelebilir. İncir sütü topuklardaki kuruluk ve çatlamaları iyileştirir.
 • Cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Genellikle bağırsakta ve kulakta meydana gelen parazitlerin yok olmasını sağlar.
 • Diş eti kanamalarının azalmasını sağlar.
 • Göz sağlığına iyi gelir.

İncir Sütü Siğile İyi Gelir Mi?

İncir sütü içerik açısından çok güçlü bir besin maddesidir. Kalsiyum, potasyum, A ve L vitamini, bakır ve magnezyumun yanı sıra antioksidan da içerir. Bu yüzden pek çok cilt hastalığına da faydası bulunmaktadır. İncir sütü siğil sorunu ile başı dertte olanlar için de şifa kaynağıdır. 1 yemek kaşığı incir sütü ile arpa ununu karıştırarak bir macun elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu macunu haftada iki kez siğil olan yere sürüp kurumasını beklerseniz zaman içerisinde siğillerin ortadan kalktığını göreceksiniz.

👉 Saç Sirkesi Ne İşe Yarar? 


İncir Sütü Egzamaya İyi Gelir mi?

İncir sütü egzama rahatsızlığının oluşturduğu etkileri en aza indirebilir. Ciltte kaşıntı oluşması son derece rahatsız edici bir durumdur. Egzama hastalarının ciltlerinde meydana gelen kaşıntıyı gidermede incir sütünün oldukça önemli etkileri vardır. Ancak incir sütünün düzenli kullanılması sayesinde bu etkileri görmek mümkün olabilir. Sedef ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan incir sütü iyileşme sürecini hızlandıran bir takviyedir.


İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

İncir sütü kullanımında dikkatli olunması gerekiyor. Fazla kullanmak cildinizin yorulmasına neden olabilir. Kullanım sırasında dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır:

 • Sorunlu bölgeye damlatarak masaj uygulayabilirsiniz.
 • Gözlerinize yakın kullanmamalısınız.
 • Topuk çatlağı için kullanacaksanız incir kabuğunu sütü ile birlikte çatlak olan bölgeye sürmelisiniz.
 • Saç bakımı yaparken de maske içerisine biraz damlatabilirsiniz.

İncir Sütü Cilde Nasıl Uygulanır?

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için incir sütünü direkt olarak yüzünüze sürebilirsiniz. 10 dakika kadar beklettikten sonra ne denli yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu anlayacaksınız. Etkisini direkt olarak gösterecektir. Diğer yandan incir sütüne, nemlendirici etkiye sahip olan bir kaşık bal ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı yoğurdun içerisine de yine incir sütü ekleyerek harika bir cilt maskesi elde edebilirsiniz. İkisini karıştırdıktan sonra cildiniz parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün ve maske formuna getirin. Cildinizdeki yoğurt kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Değişikliği henüz ilk uygulamada fark edeceksiniz.


👉 İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar? 


İncir Sütü Basura İyi Gelir Mi?

İncir sütünün basura iyi gelip gelmediği ile ilgili bir bilgi yoktur. İncir meyvesinin ve yaprağının basura iyi geldiği bilinmektedir. Ancak incir sütünün basur rahatsızlığı üzerinde kullanımı ile ilgili öneri bulunmamaktadır.

İncir Sütü Diş Ağrısını Geçirir Mi?

Doğal şifa deposu olan incir sütünün diş sağlığına olan etkileri de merak edilmektedir. İncir sütünün içerisinde kalsiyum, potasyum, A ve L vitamini, bakır ve magnezyum bulunur. Diş sağlığı için faydalı olan besin içeriği ile özellikle diş eti kanaması sorunu yaşayan kişilerin incir sütü kullanmaları önerilmektedir.


İncir Sütünün Cildinize İyi Gelecek 8 Faydası

1) Topuk Çatlaklarını İyileştirir
 • İncir sütü faydaları arasında topuk çatlağını giderme özelliği vardır.
 • Özellikle de yaz günlerinde sık sık topuk çatlağı problemi ile başınız derde giriyorsa incir sütünü kullanarak daha yumuşak ve sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.
 • Topuk çatlağını iyileştirmenin yollarından biri incir sütünü kullanmak olmaktadır.
2) Siğil ve Et Beni İçin Doğal Çözüm
 • İncir sütü siğil tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca incir sütü et beni gibi ciltteki belirgin rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.
 • El üzerinde oluşan siğilleri doğal yöntemlerle temizlemek için incir sütünü tercih edebilirsiniz.
 • İncir sütü asırlardır siğilleri yok etmek için kullanılan bitkisel bir destektir
3) Düzenli Kullanımda Cilt Lekelerini Giderir
 • İncir sütünün cilde faydaları cilt problemleri ile başı dertte olanları mutlu edecek. Güneş lekesi ya da yanık gibi cilt lekesi olanlar, incir sütünü kullanmalıdır.
 • İncir sütü yanığı iyileştirebildiği gibi sivilcelerden kalan izleri de düzenli kullanımda yok edecektir.
 • Hücre yenilenmesine destek olan bu faydalı sıvıyı cilt sorunlarını çözmek için tercih edebilirsiniz.
4) Kulak İçindeki Mikropları Öldürür
 • Çok eski zamanlarda kulak içinde oluşan yaraların tedavisi için incir sütü kullanılırdı.
 • İncir sütünün bir damlası kulak içinde oluşan yaraları temizleme görevi görmekteydi.
 • Eğer siz de kulak içindeki yaralardan kurtulmak isterseniz, incir sütü ile uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulama yetişkinler içindir.
5) Saçları Besler
 • İncir sütünün besin değeri tıpkı incir gibi yüksektir. Saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineral incir sütünden karşılanabilir.
 • Pek çok saç bakım ürününde incirden ve incir sütünden faydalanılır.
 • Saçlarınıza canlılık ve nem kazandırmak için incir sütünü kullanmaya başlayabilirsiniz.
6) Cilt Tonunu Eşitler
 • İncir sütü yüzünüzdeki renk farklılığını yok eder ve cilt tonunu eşitler.
 • Cilt tonunu eşitlemek için önerilen kozmetik ürünler incelendiğinde incir sütünün de bu ürünler içinde yer aldığı görülür.
 • Bilinçli kullanımda incir sütü sayesinde cildinizi eşit bir tona sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
7) Sivilce Oluşumunu Önler Var Olan Sivilceleri Kurutur
 • İncir sütü sivilceye iyi gelir mi diye düşünenlere sevindirici haber! İncir sütü sivilce oluşumuna engel olur.
 • Gözenekleri sıkılaştırır ve var olan sivilceleri kurutur.
 • Cildin yağlanmasını önleyerek yeni bir sivilcenin oluşmasını engeller.
8) Cilt Kaşıntılarını Giderir
 • İncir sütü egzamaya iyi gelir mi? Evet, incir sütü egzamanın oluşturduğu etkileri hafifletir.
 • Ciltteki kaşıntıyı önleyen incir sütü, egzamanın cildinizdeki belirtilerini düzenli kullanımda iyileştirir.
 • Cildinizde herhangi bir nedenden dolayı kaşıntı meydana gelmişse incir sütü ile masaj yapabilirsiniz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu