Blog

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Şarkılar (Kolay-Orta-Zor)

İngilizce öğrenmek için şarkı dinlemek başlangıç ve ileri düzey seviyeye kadar herkesin gündelik dili öğrenmesini hızlandıran bir aktivitedir. Bu yüzden kelime dağarcığını, gramer kavramları ve akılda kalıcılık temelinde İngilizce öğrenmek için en iyi şarkıları listeleyen bu makaleyi oluşturduk. Farklı yetenek düzeyleri ve yaşlar için şarkılar da ekledik. Listemizde yer alan şarkıları sık sık dinleyerek İngilizce dinleme becerileriniz ve kelime dağarcığınız geliştirebilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Şarkılar

Şarkı dinlemek, İngilizce öğrenmenizi kolaylaştırabilir. Şarkılar dilin ritmini ve tonunu öğretir ve kelime hazinesini genişletmenizi sağlar. Ayrıca şarkı sözlerini okuyarak okuma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz. Ancak dil öğrenmenin tek yolu şarkı dinlemek değildir ve diğer öğrenme yöntemleriyle desteklenmesi daha etkili olacaktır.

İngilizce şarkıları anlamak ve öğrenmek için:

Şarkıyı birkaç kez dinleyin ve sözlere odaklanın. Şarkıda kullanılan kelime ve ifadelerin anlamını anlamaya çalışın. Anlamadığınız kelime ve ifadeleri bir sözlükten veya internetten araştırın. Kelimelerin telaffuzuna dikkat ederek şarkıya eşlik etmeye çalışın. Şarkıda kullanılan dilbilgisi yapılarını belirlemeye çalışın. Dinlerken takip etmenize yardımcı olması için şarkının transkriptini veya altyazılı video versiyonunu bulun. Şarkıdan öğrendiğiniz yeni kelime ve ifadeleri kendi konuşmalarınıza uygulamaya çalışın. Kendinizi farklı İngilizce tarzlarına maruz bırakmak için farklı müzik türlerini dinleme pratiği yapın.

İşte kelime bilginizi, dil bilginizi ve dinleme becerinizi geliştirebilecek İngilizce şarkı listemiz:

İngilizce Öğrenmek İçin Çocuk Şarkıları

Şarkıları İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek için kullanmak istiyorsanız en iyi başlangıç çocuk şarkıları dinlemektir. Çocuk şarkı sözleri genellikle basit ve tekrarlayıcıdır bu da ilk dinlemede anlamayı kolaylaştırır. İngilizce çocuk şarkılarının CEFR seviyeleri A1 ve A2’dir.

I’m a Little Teapot

“I’m a Little Teapot” İngilizce öğrenmeye başlanmak için mükemmel bir giriş şarkısıdır. Bu şarkı akılda kalıcı ve 23 İngilizce kelime içermektedir.


Itsy Bitsy Spider

Dost canlısı bir örümcek hakkında tekerleme olan “Itsy Bitsy Spider” şarkısı basit kelimeleri öğrenmek için bir başka şarkıdır. Bu şarkıda doğayla ilgili olan ve günlük yaşamda kullanılan 19 İngilizce kelime içermektedir.


Row, Row, Row Your Boat

Bu listedeki en basit şarkı olan “Row, Row, Row Your Boat” İngilizceye yeni başlayanlar için en iyi seçimdir. Şarkı sürekli aynı mısrayı tekrarlar ve çok sayıda R ve L harfi içerdiği için önemlidir. Bunlar birçok öğrencisi için telaffuzu zor olabilen harflerdir.


Orta Seviye İçin İngilizce Şarkılar

Orta sevide İngilizce öğrenmek isteyenler için temel, anlaşılması kolay sözlere sahip olan şarkıları B1-B2 seviyesindeki öğrenciler için öneriliyor. Aşağıdaki şarkıları sık sık dinleyerek orta seviye İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Happy by Pharrell Williams

Pharrell Williams’ın “Happy” şarkısı basit sözleri ve tekrar tekrar sıkılmadan dinleyebileceğiniz temasıyla orta seviyedeki İngilizce öğrencileri için en iyi seçimlerden biridir.


Do You Love Me by The Contours

Contours’un “Do You Love Me” şarkısı, klasik Motown ritmiyle dans etme isteği uyandıran eski ama güzel bir şarkıdır. Basit, anlaşılması kolay sözleriyle öğrencilerin şarkıya eşlik etmesini sağlar. Şarkıda 77 benzersiz söz bulunmaktadır.


Here Comes the Sun by The Beatles

“Here Comes the Sun “ın The Beatles’ın 1969’da yayınlamasından bu yana İngilizce öğrenenlerin tercihi oluyor. 36 benzersiz İngilizce kelimeye sahip olduğu için orta düzey ESL öğrencileri için güzel bir seçimdir.


One Time by Justin Bieber

Justin Bieber’ın “One Time” şarkısı çok sayıda benzersiz kelimeye sahiptir. Orta seviyede İngilizce konuşanların anlayabileceği günlük kelimeler vardır. Ayrıca “butterflies in my stomach” gibi yaygın deyimlerde içermektedir.


I’m a Believer by The Monkees

Oldukça eski moda sözleri nedeniyle (“I thought love was more or less a givin’ thing,”) bu şarkı orta bölümdeki diğer şarkılara göre biraz daha karmaşıktır. Ancak, “I’m a Believer” aklınızda kalacağı kesin olan klasik bir şarkıdır, bu nedenle şarkıyı dinlerken yeni kelimeler aklınızda kalacaktır.


Just the Way You Are by Bruno Mars

Bruno Mars’ın bir başka romantik aşk şarkısı olan “Just the Way You Are”, orta seviyedeki ESL öğrencilerinin yanı sıra bir buluşmaya gittiğiniz de karşınızdaki kişiye İngilizce nasıl kur yapılacağını öğrenmeye çalışan kişiler için de mükemmel bir şarkıdır. Nakarat güzel ve yavaştır, İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayan öğrencilerin için idealdir.


Friday I’m In Love by The Cure

The Cure’un “Friday I’m In Love” şarkısı haftanın günlerini öğrenmek için güzel bir şarkıdır. İngilizce öğrenenlerin hafta içi günlerin sırasını hatırlamalarına yardımcı olabilecek şekilde Pazartesi’den Pazar’a her günün üzerinden geçer.


Let It Be by The Beatles

Pearson English tarafından yapılan bir araştırmanın, The Beatles’ın basit sözleriyle İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak en iyi grup olduğunu bulduğunu biliyor muydunuz? İngilizce çalışmaları için harika bir aday olan bir başka şarkı da “Let It Be “dir. 62 benzersiz kelime sayısıyla orta düzey öğrencilerin bazı kelimeleri öğrenmeleri için iyi bir şarkıdır.


Chasing Cars by Snow Patrol

Bu listedeki en kolay şarkı olmasa da, 92 kelimelik benzersiz kelime sayısıyla Snow Patrol’dan “Chasing Cars” orta seviye İngilizce öğrenenler için en iyi seçimlerden biridir. Bu şarkı sözlerini hatırlamayı kolaylaştırır ve kelime dağarcığınızı geliştirir.


İleri Seviye İçin İngilizce Şarkılar

Bu listemizde C1 ve C2 seviyesi için İngilizce şarkılar kelime dağarcığı içeren şarkılardır ve çoğu İngilizce gramer kavramlarını öğrenmek için bile kullanılabilir. Bu seviyedeki şarkılar karmaşık ve argo kelimelerde içerebilmektedir.

Shake It Off by Taylor Swift

“Shake It Off” basit bir şarkı olsa da, oldukça fazla argo kullandığı için orta seviyeden ziyade ileri seviye İngilizce öğrencileri için tavsiye edilen bir şarkıdır. Nefret edenler ve sahtekarlar kavramından belirli deyimlere (“lightning on my feet”) ve hatta “shaking it off”‘a kadar bu şarkı ESL öğrencilerinin günlük kelimelere aşina olmaları için harika bir seçimdir.


Call Me Maybe by Carly Rae Jepsen

“Call Me Maybe “nin bu şarkısı o kadar akılda kalıcı ki aklınızdan asla aklınızdan çıkaramayacaksınız. Ayrıca geçmiş zaman öğrenen bu şarkı en seçimdir. Şarkının sözleri tekrar tekrar geçmiş zamanın üzerinden geçer bu da İngilizce dilbilgisini geliştirmek için harika bir yoldur.

threw a wish in the well, Don’t ask me, I’ll never tell, looked to you as it fell, And now you’re in my way, I’d trade my soul for a wish, Pennies and dimes for a kiss, wasn’t looking for this, But now you’re in my way

Your stare was holdin’, Ripped jeans, skin was showin’, Hot night, wind was blowin’, Where you think you’re going, baby?


Lego House by Ed Sheeran

Ed Sheeran’ın “Lego House” şarkısı güzel bir şarkı olmasının yanı sıra benzersiz kelime ve deyimlerle doludur. Bu ifadelerin çoğu İngilizce dilinde yaygındır ve bu nedenle ESL öğrencileri için yararlı olacaktır. Örneğin:

I’m out of sight. I’m out of mind, I’ll do it all for you in time. And out of all these things I’ve done, I think I love you better now

I’m gonna paint you by numbers and color you in, if things go right we can frame it, and put you on a wall


All My Loving by The Beatles

The Beatles’ın “All My Loving” şarkısı hem kelime hem de dilbilgisi öğrenmek için güzel bir seçimdir. Şarkı sözlerinde 39 benzersiz kelime vardır, ayrıca fiil zamanlarını uygulamaya yardımcı olmak için çok sayıda gelecek zaman fiil yapısı vardır.

Close your eyes and I’ll kiss you, tomorrow I’ll miss you, remember I’ll always be true. And then while I’m away, I’ll write home everyday, and I’ll send all my loving to you, all my loving I will send to you, all my loving, darling, I’ll be true


Someone Like You by Adele

Adele’den “Someone Like You”, ileri düzey ESL öğrencileri için harika bir şarkıdır. İleri düzey İngilizce öğrencilerinin bile henüz karşılaşmamış olabileceği “out of the blue” ve “time of our lives” gibi birçok ilginç kelime ve deyime sahiptir. Diğer ilginç kelime ve deyimler arasında “bittersweet” ve “glory days” bulunmaktadır.


If I Were a Boy by Beyonce

İleri düzey İngilizce öğrenenler için önereceğimiz bir sonraki şarkı “If I Were a Boy”. Gerçek olmayan, arzulanan veya hayal edilen bir şeyi ifade eden zorlu dilek kipini ele alır. Beyonce bir erkek olsaydı ne yapacağını hayal ederken, ESL öğrencileri dileklerini nasıl ifade edecekleri hakkında her şeyi öğrenebilirler.

If I were a boy, even just for a day, I’d roll outta bed in the mornin’, and throw on what I wanted, then go. If I were a boy, I think I could understand, how it feels to love a girl, I swear I’d be a better man


Çeşitli kelimeler ve temel gramer kavramları ile yukarıda listelenen şarkılar seviyeniz ne olursa olsun İngilizce dil becerilerinizi geliştirmeniz için harika bir yoldur. Şarkıları şık şık dinlediğiniz de İngilizcenizin gelişeceğinden emin olabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 İngilizce Seviyeleri A1 A2 B1 B2 C1 C2 ve İngilizce Seviye Testi

👉 Cambridge Üniversitesi İngilizce Kelimeler Listesi PDF (A1, A2, B1)

👉 En Çok Kullanılan İngilizce Kelimeler: A’dan Z’ye Kadar

👉 İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 5 Podcast

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu