Blog

İngilizce Sunum Hazırlama Taktikleri: İngilizce Sunum Nasıl Yapılır?

İngilizce Sunum Hazırlama Taktikleri: İngilizce Sunum Nasıl Yapılır?. Anadiliniz İngilizce olmadığında, İngilizce profesyonel bir sunum hazırlamak yorucu olabilir. Ancak sunum hazırlamanın dilleri aşan bazı kuralları vardır. Bu makalemizde Dünya’nın dört bir yanından uzman tavsiyelerinden yararlanarak İngilizce sunum nasıl yapılır? sorunun yanıtını ve İngilizce sunum hazırlama taktiklerini paylaştık. İster ilk defa İngilizce sunum hazırlıyor olun, ister defalarca hazırlamış olun bu makalemizde geliştirmenize yardımcı olacak fikirler bulacaksınız.

İngilizce Sunum Hazırlama Taktikleri

1. Konuya Hazırlıklı Olun

Kapsamlı araştırma ve hazırlık çok önemlidir. Konunuzda uzman olun. Sunum yaptığınız konu hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kendinizden emin bir şekilde konuşmanız o kadar kolay olacaktır. Konuya hakim olduğunuzu dinleyicileri hissettirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde dinleyiciler hazırlıksız olduğunuz anlar ve muhtemelen sizi dinlemez.


2. Pratik Yapmak

Her şeyde olduğu gibi, ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kolaylaşır. Bir ayna karşısında pratik yaparak başlayın. İngilizce telaffuzunuza dikkat edin, aynı zamanda göz teması, jestler ve vücut dilinizi de not edin. Dik durmayı ve dinleyicilerinizin gözlerinin içine bakmayı unutmayın. Ayna karşısında sunumunuzda ustalaştıktan sonra sıra gerçek bir dinleyici kitlesiyle pratik yapmaya gelir. Sunumunuzu bir arkadaşınız ya da aile üyenizle birlikte yapmak, kendinize güveninizi artırmak ve materyalinizi ezberlemenize yardımcı olabilir.


3. Cümlelerinizi Kısa Tutun

Uzun paragraflar veya uzun madde listeleri vererek dinleyicilerinizi sıkmayın. Tam cümleler veya paragraflar yerine resimler ve kısa ifadeler kullanın. Sunum yaparken bunları uygulamak dinleyicilerinize doğal bir şekilde sunum yardımcı olacaktır.


4. Sabit Kalmayın

Sunum yaparken doğal olun ve dinleyicilerinizle diyalog halinde olun. Kursunun veya masanın arkasına saklanmayın. Önemli noktaları vurgulamak için beden dilinizi kullanın.


5. Soruları Önceden Tahmin Edin

Sunum yaparken dinleyicilerin ne sorulabileceğini tahmin etmeye çalışın ve önceden bazı cevaplar hazırlayın, böylece hazırlıksız yakalanmazsınız.


İngilizce Sunum Nasıl Yapılır?

İngilizce sunum yaparken dikkat etmeniz en önemli etken kelimeleri düzgün telaffuz etmektir. Anlatmak istediğinizi açık ve net bir şekilde dinleyicilere iletmelisiniz. Deyimler tamlamalar kullanarak cümlelerinizi daha güzel hale getirdiğinizi düşünmeyin. İngilizce sunum hazırlarken kalıplaşmış sunum giriş cümleleri kullanmayın.

Sunum hazırlarken uzmanlar şunların yapılmasını öneriyor:

  • 10’dan fazla slayt içermemelidir.
  • Sunum 20 dakikadan fazla sürmemelidir.
  • En az 30 punto büyüklüğünde bir yazı tipi kullanılmalıdır.

Slaytlar sizin sunumunuzun yan gösterimi olmalıdır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Powerpoint Sunumuna Ses Ekleme

👉 Sunumlar İçin 20 Ses Klibi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu