Öğrenci Gazetesi

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de okumak ister misiniz  ? İngiltere öğrenci vizesine  başvurmanız gerekip gerekmediğini  ve başvuru sürecinin nasıl çalıştığını öğrenin.

İsviçre vatandaşları ve AB / AEA ülkelerinden gelenlerin şu anda İngiltere’de eğitim almak için vizeye ihtiyaçları olmamakla birlikte, diğer tüm uluslararası öğrencilerin vizeye ihtiyacı vardır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Türleri

Kısa bir kurs okuyorsanız ve 18 yaşın üzerindeyseniz, kısa süreli çalışma vizesine hak kazanabilirsiniz  . Bu, çoğu kısa kurs için altı aya kadar geçerlidir ve İngilizce kursları için 11 aya kadar uzatılabilir.
Daha uzun bir kurs okuyorsanız, seçtiğiniz kurumun Seviye 4 Sponsor Lisansına sahip olduğundan emin olmanız gerekir  . Seviye 4 (Çocuk) öğrenci vizesi  (4-17 yaş arasıysanız ve İngiltere’de bağımsız bir okulda okumak istiyorsanız) ya da   16 yaş ve üstü olanlar için Seviye 4 (Genel) öğrenci vizesi için başvurabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kurs sağlayıcınız, size bir kursta bir yer teklif edildikten sonra İngiltere öğrenci vizesine başvurmanıza yardımcı olabilir; durumun bu olup olmadığını öğrenmenizi isteyin. Vize için kursunuzun başlangıç ​​tarihinden üç ay öncesine kadar başvurabilirsiniz.  Ülkeniz için ortalama vize işlem sürelerini kontrol edin ve  bol zaman ayırdığınızdan emin olun.
BK öğrenci vizeleri puan tabanlı bir sistemde verilir. İngiltere’deki tüm  öğrenci vizesi gereksinimlerini karşılamak için şunları sağlamanız gerekir: 
 1. En az 6 ay geçerli pasaport(pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için http://epasaport.gov.tr/ adresini inceleyebilirsiniz)
 2. Varsa eski pasaportlarınız
 3. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu (formu sizin adınıza biz dolduruyoruz)
 4. 2 adet vesikalık fotoğraf, 3,5×4,5 ebadında(arka fonu beyaz, sakalsız. resimde yazı olmaması gerekiyor, yüz ön planda olacak, boyun açıkta olmalı ve kulaklar görünmeli)
 5. Vize başvuru ücreti: Öğrenci ziyaretçi vizesi 136 USD, uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi 259 USD(vize formunuz online olarak doldurulurken ödeme de online olarak kredi kartı ile yapılır).
 6. Vize başvurunuzu Adana veya Antalya’dan yapıyorsanız vize başvuru bedeline ek olarak vize başvuru merkezi olan Teleperformance için de 59 GBP ödeme yapılmaktadır. Bu da vize başvuru bedeli gibi kredi kartınızla ödenebilmektedir.
 7. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (nüfus idaresinden alınır, tercüme yapılması gerekir )
 8. Eğitim alacağınız okuldan gelecek olan kabul mektubu( acceptance letter) (sizin için biz temin edeceğiz)
 9. En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız. Halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi (İngilizce tercümesi yapılacak)
 10. 18 yaşından küçükler için noter onaylı muvaffakatname (noter onaylı tercümesi yapılması gerekiyor)
 11. Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri, varsa IELTS-TOEFL skorunuz.
 12. Erkekler için; mezunsa askerlik terhis / tecil belgesi (tercümesi yapılması gerekiyor)
 13. Varsa evlenme cüzdanı
 14. Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dokümanlar; size ve/veya ailenize ait en az son 6 ayı gösteren banka hesap cüzdanı veya hesap dökümü(orijinal olacak-imzalı ve kaşeli, fotokopi olmaz – altın hesabı ve borsa yatırımları kesinlikle kabul edilmez, mümkünse vadesiz veya 1 ay vadeli hesap olabilir). Şirket hesabı yerine şahıs hesabı tercih edilir.
 15. Eğer aileniz kendi işini yürütmekte ise; iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekir. Aileniz özel bir şirkette maaşlı olarak çalışıyorsa; son 3 aylık maaş bordroları(orijinal, imzalı-kaşeli olacak, fotokopi olmaz) ve çalışılan şirkete ait vergi levhası, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri. Aileniz emekliyse; emekli maaşının yattığı banka hesabının son 6 aylık-1 yıllık dökümü orijinal, imzalı-kaşeli olmalı, fotokopi olmaz). Aileniz devlet memuruysa; son 3 aylık maaş bordrosu ve kurum kimliği fotokopisi gerekir.
 16. Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler.(fotokopi)
 17. Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları(son 3 aylık), çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri.
 18. Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.(shengen, abd, kanada, İngiltere)

Not: Elçilik tarafından dikkate alınmasını istediğiniz belgelerin İngilizce’ye çevrilmesi gerekmektedir. Hangi belgelerin çevrilmesi gerektiği ile ilgili REAL danışmanları sizi yönlendirebilir. (vukuatlı nüfus kayıt örneği, diploma, öğrenci belgesi, terhis/tecil belgesi, işyeri izin yazısı, vergi levhası gibi evrakların yeminli tercümesi yapılır.Her bir evrakın sayfasını 20 TL den sizin adınıza tercüme ettirebiliyoruz)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu