İnsanlık Tarihinin 200 Bin Yıllık Göçünü Gösteren Belgesel

İnsanlar, tarih boyunca çeşitli nedenlerden dolayı bir yerden başka bir yere göç etmek durumunda kaldılar. Kimi zaman su kaynakları kimi zaman da yaşama biçimleri göçlere neden oldu günümüz de yüzyıllar öncesine göre göçler azalmış durumda.

National Geographic’in insanlık tarihinin göçü konusunda yürüttüğü proje, göçler konudaki soru işaretlerinin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunuyor. Konuyla ilgili bir bilginiz yoksa yayınlanan animasyon sayesinde insanlığın göç yollarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Animasyonda dünyanın dört bir yanına dağılan sarı oklar, eskiden insanların modern araçlarla yolculuk ettiğini düşündürebilir ancak bu hareketler, iklim değişikliğinden kaynaklanan ve binlerce yıl sürmüş uzun bir süreç. Günümüzden asırlar öncesindeki bazı göç yollarını tarih kayıtlarından bulmak mümkün ancak izine rastlanamayan göçler de yaşanmış olabilir.

Peki eski göç rotaları nasıl tespit ediliyor?

insalığın göçü

Science Insider’a göre National Geographic’in Genografik Projesi’nde yer alan araştırmalarda olduğu gibi paleantropologların çalışmaları sayesinde atalarımızın hikâyesini toparlamaya başlayabiliriz.

National Geographic’in Genografik Projesi, bilim insanlarının ve dünyanın birçok yerindeki üniversitelerin ortak çalışmasıyla 2005’te başladı. Başlangıcından beri insanlığın göç rotalarını ortaya çıkarmak amacıyla 1 milyonun üzerinde insandan genetik veri toplandı.

Kar amacı gütmeyen bu proje için katılımcılar, National Geographic’in soy tespit kitleriyle kendi DNA’larını projeye gönderebiliyorlar. Bunun sonucunda katılımcılar, soy ağacı raporu ve kişiye özel göç haritasına sahip olabiliyorlar. Aynı zamanda kişilerin ‘tarihi dehalara’ soy bağlamında ne kadar yakın olduklarını öğrenebilme şansları da var.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Üniversite Öğrencisi Annesini Bıçakladı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478