İran, ABD Üslerini Vurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki el Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füze ile vurduğunu açıkladı. İran tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin karşılık vermesi durumunda ‘ezici misilleme’ yapılacağı belirtildi. Pentagon’dan yapılan açıklamada İran’ın 10’dan fazla füze saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Twitter üzerinden değerlendirmede bulunan ABD Başkanı Trump, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ve yarın sabah bir açıklama yapacağını söyledi. Trump, can kaybı hakkında bilgi vermezken İran 80 ABD askerinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

İran, ABD Üslerini Vurdu | Yaşanan Tüm Gelişmeler

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırı düzenledi.

Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer de Anbar vilayetindeki üsse roket saldırısı düzenlendiğini doğruladı.

Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer de Anbar vilayetindeki üsse roket saldırısı düzenlendiğini doğruladı.

‘ABD yanıt verirse çok daha sert ve ezici karşılık verilecek.’

'ABD yanıt verirse çok daha sert ve ezici karşılık verilecek.'

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle gerçekleştirilen saldırıya ABD’nin yanıt vermesi halinde, “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıkladı.

Devrim Muhafızları Ordusu, tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şehit Süleymani’ adını taşıyan başarılı bir operasyon düzenleyerek, Ayn el-Esad olarak bilinen işgal altındaki hava üssüne onlarca karadan-karaya füze fırlattı.” denildi.

Açıklamada ayrıca “Üslerini ABD’nin terörist ordusuna açan tüm Amerikan müttefiklerini uyarıyoruz. İran’a karşı saldırıda bulunulan her yeri hedef alacağız” dendi.

İran medyası, ilk saldırının ardından ikinci dalga füze saldırısının da başladığını duyurdu.

İran medyası, ilk saldırının ardından ikinci dalga füze saldırısının da başladığını duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Grisham, açıklamasında, “Irak’taki ABD tesislerine yönelik saldırı haberlerinin farkındayız. Başkan konuyla ilgili bilgilendirildi, durumu yakından takip ediyor ve ulusal güvenlik ekibiyle temas halinde.” ifadelerini kullandı.

Pentagon ise İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üslere 10’dan fazla füze gönderdiğini duyurdu.

Pentagon ise İran'ın Irak'ta ABD askerlerinin bulunduğu üslere 10'dan fazla füze gönderdiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, İran’dan geldiği açık olan 10’dan fazla füzenin, en az iki ABD üssünü hedef aldığını duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD medyası: İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’i hedef almakla tehdit etti.

ABD medyası: İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail'i hedef almakla tehdit etti.

ABD’deki CNN ve NBC televizyon kanalları, İran Devrim Muhafızları’nın Telegram kanalı üzerinden, “İran topraklarının vurulması takdirinde Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’i hedef almakla tehdit ettiğini” belirtti.

ABD Federal Havacılık Kurulu; Irak, İran, Körfez ve Umman Körfezi hava sahasındaki Amerikan sivil havacılık faaliyetlerini yasakladı.

ABD Federal Havacılık Kurulu; Irak, İran, Körfez ve Umman Körfezi hava sahasındaki Amerikan sivil havacılık faaliyetlerini yasakladı.

İran Devrim Muhafızları: Füze saldırılarımız ilk adımdı

İran Devrim Muhafızları: Füze saldırılarımız ilk adımdı

İran devlet televizyonu, İran Devrim Muhafızları’ndan bir komutanın füze saldırılarının “sadece ilk adım” olduğunu, İran’ın bölgedeki Amerikan askerlerini hedef almayı sürdüreceğini söylediğini duyurdu.

İsmi verilmeyen komutanın “Füze saldırıları sadece ilk adımdı, ABD Başkanı Trump ordularını bölgeden ve ulaşabileceğimiz yerlerden çekmeli” dediği aktarıldı.

Toplamda 15 balistik füze saldırısı düzenledi, 4’ü hedefi kaçırdı.

Toplamda 15 balistik füze saldırısı düzenledi, 4'ü hedefi kaçırdı.

ABC haber kanalına konuşan bir ABD savunma bakanlığı yetkilisi ilk belirlemelere göre İran’ın toplamda 15 balistik füze saldırısı düzenlediğini söyledi. Saldırıda, 10’u Irak’taki Ayn el Esad Hava Üssü’nü, 1’i kuzey Irak’taki Erbil’de bir hedefi vurdu. 4 füze ise hedefi kaçırdı.

“Orantılı bir karşılık verildi ve tamamlandı”

"Orantılı bir karşılık verildi ve tamamlandı"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin Irak’taki üslerine düzenlenen saldırılarla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Gerçekleştirdikleri saldırıların uluslararası yasalara uygun olduğunu savunan Zarif, “İran, vatandaşlarına ve üst düzey yetkililerine yönelik korkakça silahlı saldırıya karşı kendini savunmak için, BM Sözleşmesinin 51’inci maddesi uyarınca orantılı tedbirler aldı ve tamamlandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Zarif, “Biz gerginlik veya savaş istemiyoruz, ancak herhangi bir saldırı olursa buna karşı kendimizi koruyacağız.” ifadesini kullandı.

Trump: “Her şey yolunda, yarın sabah bir açıklama yapacağım”

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

All is well! Missiles launched from Iran at two military bases located in Iraq. Assessment of casualties & damages taking place now. So far, so good! We have the most powerful and well equipped military anywhere in the world, by far! I will be making a statement tomorrow morning.

Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump yarın sabah açıklama yapacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Her şey yolunda! İran’dan Irak’taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın, açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım”

“ABD’nin karşı saldırısı bölgede topyekün savaşa neden olur”

Hesameddin Ashena@hesamodin1

Any adverse military action by the US will be met with an all out war across the region.

The Saudis, however, could take a different path – they could have total peace!

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Tunceli’de Üniversite Öğrencisi Kayboldu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478