Blog

İskoçya’daki En İyi Üniversiteler

İskoçya’nın destansı tarihi, canlı şehirleri ve inanılmaz doğal güzelliği, evde daha çok bir uçurum tartıyor olsanız da ya da iyi bir kitapla kıvrılmış olsanız da, onu ana hedef haline getirir. Başkenti, Arthur’s Seat dağlarının Arnavut kaldırımlı sokaklara ve eski kentin dükkânlarına baktığı Edinburgh’dur. Bir zamanlar İskoç Aydınlanma’nın merkez üssü olan Edinburgh, entelektüel ve yaratıcı tutkunun ününü koruyor.

Her Ağustos başkenti, dünyanın en büyük sanat festivali olan Edinburgh Festivaline ev sahipliği yapıyor. Üç haftalık etkinlik boyunca binlerce tiyatro ve müzik gösterisi gerçekleşiyor.

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, son yıllarda yoğun bir şekilde iyileştirilmesinden faydalandı. Hareketli modern müzik mekanları ve alışveriş merkezleri şimdi klasik Viktorya dönemine ait binalarla karışıyor. Glasgow’un Batı Yakası yürüme mesafesinde, butikleri, kafeleri ve parkları ile kolayca ulaşılabilecek bir konumdadır. İskoçya’nın geçilmez kırsal alanı için şehirlerin rahatlığını bırakmaya değer. Engebeli, dağlık yaylalar bir meydan okuma arayan maceracılara açıktır. Britanya Adaları’ndaki en yüksek tepe olan Ben Nevis, Glasgow’dan kısa bir yolculuktur. Daha ileride İskoçya, sadece bir kısmı yerleşmiş olan yüzlerce küçük ada ile çevrilidir. Bu gizemli ve yalıtılmış yerler geleneksel yaşam tarzlarını korudular ve cazibe dolu.

1. Edinburgh Üniversitesi

Edinburgh Üniversitesi, İskoçya’nın en prestijli kurumudur. Sanat ve beşeri bilimler için olduğu kadar aynı zamanda bilgisayar bilimleri için de dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Öğrenciler, şehrin en eski ve en büyüleyici binalarından bazılarında ders çalışma ayrıcalığına sahiptir.

Üniversite, filozof David Hume ve Sherlock Holmes’un yaratıcısı Arthur Conan Doyle gibi İskoç tarihinin en büyük akıllarından bazılarına ilham verdi. Aynı zamanda koyunların Dolly’nin hayvan klonlamanın ilk başarılı örneği olduğu yer.


2. Glasgow Üniversitesi

Glasgow’un canlı kültürel sahnesi ve gece hayatı, Glasgow Üniversitesi’nin varlığına borçludur. İngiltere’deki en iyi araştırma üniversitelerinden biri olan Glasgow, çok sayıda uluslararası alanda tanınmış makale üretmektedir. Glasgow 100’den fazla bina ile mimarisi için Edinburgh’a rakip oldu.

Glasgow’da yedi Nobel prizlisi ve üç başbakan okudu. Nadiren, Glasgow Üniversitesi’nde iki öğrenci birliği vardır. Bu gelenek, kız ve erkek öğrencilerin farklı kurumlara katıldığı zamandan kalmadır. Glasgow Üniversitesi Birliği spor ile ünlüdür, Kraliçe Margaret Birliği’nin müzik merkezi ise uluslararası üne sahip gruplara ev sahipliği yapmaktadır.


3. Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi, lisansüstü istihdam için İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Kampüsleri, uzmanlık alanlarını yansıtan eski ve yeninin büyüleyici bir karışımıdır. Eski Aberdeen kampüsünde, 15. yüzyıldan kalma bir şapel ve sanat ve beşeri bilimler öğrencilerinin ders çalışmak için mükemmel bir ortam bulabilecekleri modern bir kütüphanesi vardır. .

Yaşam bilimleri ve tıp, ileri teknoloji Foresterhill kampüsünde ana derstedir. Üniversite ayrıca deniz ekolojisi konusunda uzmanlaşmış çalışmalar için bir deniz feneri saha istasyonuna ve Oceanlab araştırma istasyonuna sahiptir. Aberdeen, çok sayıda lüks restoran ve barın bulunduğu petrol endüstrisi sayesinde zengin bir şehirdir. Yerel taş ocaklarından ışıltılı granit plakalar kullanılarak yapılan çarpıcı Victoria binaları nedeniyle bazen “Gümüş Şehir” olarak bilinir.


4. St Andrews Üniversitesi

İskoçya’nın en eski üniversitesi olan St Andrews, aynı adı taşıyan kasabada, Fife’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Sık sık İskoç üniversitelerinin sıralamasında en üst sıralarda yer alır ve akademik titizliği ve mükemmel araştırmasıyla ünlüdür.

Önemli mezunlar arasında altı Nobel ödüllü, bir avuç elçi ve Cambridge Dük ve Düşesi sayılabilir.

Üniversite sürdürülebilirliğe odaklanmış ve karbon nötr olma çabalarını artırmıştır. Bunu başarmak için, öğrenci yurtları arasında enerji tasarruflu bir rekabet gibi girişimler yürütür ve öğrencilerin kendi ürünlerini yetiştirebilecekleri kampüste yeşil alanlar sağlar.


5. Dundee Üniversitesi

Dundee Üniversitesi, 1967’de kurulan ve İskoçya’nın en iyi performans gösteren üniversiteleri arasında en genç olanıdır. Görevi, “bilginin yaratılması, paylaşılması ve uygulanması yoluyla yerel ve küresel yaşamları dönüştürmektir”.

Dundee şehri, zengin bir bilimsel yenilik geçmişine sahiptir. Bu, üniversitenin STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) konularındaki sürekli olarak güçlü performansına yansımaktadır. Öğrenciler, Kaptan Robert Scott’ın Antarktika’ya ilk seferinde yelken açtığı Dundee limanındaki RRS Discovery’yi ziyaret etmek için şehir merkezinde yürüyebilirler.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu