Gündem

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı (İEP) Maaşları 2022 Ne Kadar?

İŞKUR Eğitim Programları (İEP) Başvurusu yapanlar İşbaşı Eğitim Programına başladıktan sonra 2022 maaşları merak etmekteler. İşte tüm detaylar...

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı (İEP) Maaşları 2022 Ne Kadar?. 2022 yılında asgari ücret zamlanmasından sonra İŞKUR da İşbaşı Eğitim Programı (İEP) Nedir? sorusu araştırılmaya başlandı. Programa Başvuru yapan adaylardan, başvurusu kabul edilenler 2022 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına başladılar. Başvurusu kabul edilen adayları şimdide İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaşları 2022 Ne Kadar? sorusunu merak ediyor.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı

Gençleri meslek edindirmeyi amaçlayan bir sistem olan İŞKUR Eğitim Programı, işsiz olan kişilerin iş bulmakta umudu haline geldi. İŞKUR’un düzenlediği eğitim programları aracılığıyla işe girenler, maaş hak ediş sürelerinden itibaren 30 gün içerisinde maaş alırlar. Bu program kapsamında verilen maaşlara İŞKUR maaşı denir.

Mesleki deneyimi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir. Ayrıca, program ile birlikte işverenler işe alacakları kişileri, kendi işyerlerinde yetiştirmektedirler.


İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanma Şartları Nelerdir?

 • İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak
 • 15 yaşını tamamlamış olmak
 • İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak
 • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak
 • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak
 • Emekli olmamak
 • Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.

Tüm ortaöğretim, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de programa katılabilmektedir. Ayrıca, işsizlik ödeneği alanlar da program katılımcısı olabilmektedir.

En az 2 çalışanı olan işverenlerin yararlanabildiği program kapsamında işverenler, sigortalı sayılarının %30’una kadar katılımcı talep edebilmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında işverenlerin en az %50 istihdam yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda işverenlerin, programa katılanların en az %50’sini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmesi gerekmektedir.

👉 İŞKUR Üzerinden 1183 Güvenlik Görevlisi Alımı Yapılacak


İşbaşı Eğitim Programlarının Süresi

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanmaktadır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme modüllerinin veya üniversite eğitim modüllerinin asgari sürelerinden az olmamak kaydıyla program düzenlenmektedir. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilmektedir.


İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaşları 2022 Ne Kadar?

İşbaşı eğitim programına katılan kişilere, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

 • İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL,
 • Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 179,95 TL cep harçlığı ödenmektedir.
 • Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından program süresince karşılanmaktadır.

Programa katılan kişilere İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkânı da bulunmaktadır.

Ayrıca İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonunda, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

2022 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Maaşları Ne Zaman Yatar?

Bu ödemeler ay sonu evraklarının İşkur’ a zamanında iletilmesi ile ilgili olarak ayın 10′ u ve 20′ si arasında Halkbank’ta kursiyerler adına açılmış olan hesaplara yatırılmaktadır. İŞKUR eğitim programları kapsamında işe giren gençler, hak ediş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde maaşlarını alabiliyorlar. Ancak maaşların net olarak yatırıldığı bir gün yok. Dolayısıyla İŞKUR’dan maaş alan gençlerin maaşlarını alıp almadığını öğrenmeleri için sürekli hesaplarını kontrol etmeleri gerekiyor.

Öte yandan İŞKUR eğitim programları kapsamında verilen maaşla işsizlik sigortası kapsamında verilen işsizlik maaşı birbirinden farklıdır. İşsizlik maaşları her ayın 5’inden itibaren PTT şubelerinden TC nüfus cüzdanı veya kimlik kartıyla alınabilmektedir.


 İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedirler.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu