Blog

İşletme Bölümü Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

İşletme Bölümü Kariyeri ile Neler Yapabilirsiniz? Bir işletme lisans bölümünde okuduğumuz derslerden üstlenebileceğiniz birçok işletme kariyeri vardır. Genellikle bir işletme bölümü muhasebe , finans , yönetim ve artan bir şekilde girişimcilik gibi konuları kapsayacaktır. Bu çok çeşitli konular, işin çok disiplinli yapısını ve bir işi başarılı kılmak için gereken tüm temel unsurları anlama önemini yansıtmaktadır.

İşletme Bölümü Kariyeri ile Neler Yapabilirsiniz?

İş dünyasının belirli bir alanında (örn. Ekonomi veya pazarlama ) daha fazla uzmanlaşmış bir derece arıyorsanız , o alanda özel bir program veya ortak bir onur derecesi (örn. İşletme ve Ekonomi) almayı düşünün. Ortak derecenin avantajı, lisansüstü işler için başvuruda bulunduğunuzda sizi daha iyi durumda bırakarak, daha özel becerilerle birlikte genel iş becerileri edinmenizdir.

Peki, bir işletme derecesi ile neler yapabilirsiniz? Büyük iş dünyasının profesyonellik ve güçlü doğası ile ilgilenen biriyseniz, o zaman iş derecesini yüksek statülü, yüksek maaşlı bir kariyer için bir basamak taşı olarak düşünebilirsiniz. Günümüz dünyasında, kurumsal iş kariyerleri aklınıza gelebilecek her sektörde var; tüm endüstriler güçlü liderlere, yöneticilere, finansal danışmanlara ve pazarda anlayışlı karar vericilere ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, birçok işletme mezunu için, geleneksel yollar, bankacılık ve finans sektöründeki kariyer, danışmanlık, insan kaynakları ve pazarlama rolleri dahil olmak üzere, hala güçlü bir çekiciliğe sahiptir.

Basit bir şirket kariyeri sizi heyecanlandırmakta başarısız oluyorsa, bir işletme programı size kendi işinizi kurma veya daha yaratıcı endüstrilerdeki işletme ve yönetim rollerini üstlenme becerisini verebilir, bu moda, medya ve hatta yardım sektörü.

Bir işletme çalışmaları yeterlilik hakkında iyi bir şey, mezuniyet sırasında size birçok giriş düzeyinde rolleri açabilir, oysa hala mezuniyet derecesiyle yatırım geri dönüşlerini geliştirmek için daha fazla uzmanlaşmak isteyenlere izin verebilir (oku: yüksek lisans seviyesine çalışma çok daha yüksek bir başlangıç ​​maaşı görebilir). Lisansüstü programların örnekleri arasında Yönetiminde Masters , Finans Masters ve (bazı profesyonel deneyim elde ettik olanlar için) İşletme alanında Masters (MBA).

Bu makalenin amaçları doğrultusunda, lisans düzeyinde bir kursla, lisansüstü bir çalışma yapıp yapamadığım işletme kariyerlerine odaklanacağım . Bir iş derecesi ile tipik ve çok tipik olmayan kariyer örnekleri için okumaya devam edin .


Bir İş Derecesi ile Tipik Kariyer

İşletme okuyor olmanın işletme liderliği ve yönetim rollerine giden tek yönlü bir yol olduğunu düşünmeyin – bu ortak bir yol olsa da, iş kariyerleri birden fazla endüstriyi kapsar. İyi iş ve yönetim becerileri, karlı bir şirketin kilit unsurlarıdır ve bu nedenle etkili liderler, stratejik düşünürler ve finansal uzmanlar büyük talep görmektedir. Büyük veya küçük, küresel veya ulusal, dünyanın her yerindeki şirketler sizin gibi işletme mezunlarını arıyor.


Muhasebe ve Finans Alanında İş Kariyeri

Genelleştirilmiş işletme çalışmaları genellikle muhasebe ve finans konularını kapsayacaktır. Ancak muhasebe veya finans alanında kariyer yapmak istiyorsanız, genellikle daha fazla nitelik kazanmanız gerekir. İşletme mezunları için iyi bir seçenek, lisansüstü bir rol için başvurmak ve çalışırken özel bir yeterlilik tamamlamaktır. Birçok büyük şirkette, kurs maliyetleri aslında işveren tarafından karşılanacaktır.

Muhasebeye ya da finansmana girmeye karar verirseniz, işiniz hem geçmiş hem de mevcut şirketinizin mali durumunu gözden geçirmeyi içerebilir; müşterilere ve meslektaşlarına vergi ve harcama konusunda danışmanlık yapmak; kayıtları ve ticari işlemleri yönetmek; birleşme ve satın almalarda rol oynamak; ve kötü uygulamaların yanı sıra dolandırıcılık ve ihmalin önlenmesinde sorumluluk almak.

Muhasebe ve finans alanındaki muhtemel kariyer ve uzmanlıklar hakkında daha fazla tavsiye için, bireysel muhasebe ve finansman konusundaki kılavuzlarımızı inceleyin.


İşletme Alanında Kariyer Yönetimi

Yönetici olmak zor bir iştir. Uzun saatler, yıkıcı meslektaşlar olabilir ya da bir kerede çok fazla şey olabilir – ama birileri bunu yapmalı! Yükselme, yönetim rollerinin daha yüksek ücretli olduğu ve aynı zamanda kariyer ilerlemesi veya hatta U-dönüşü için pek çok fırsatı ortaya çıkardığı bilinmektedir. Yöneticiler tüm endüstrilerde ve alanlarda bulunabilir ve görevleri bir işyerine yapı ve strateji sağlamaktır.

Bu gibi pozisyonların sorumluluğu nedeniyle, daha fazla bir derece veya birkaç yıllık orta seviye iş deneyimi kazanmadan önce yönetici rolü bulma ihtimaliniz çok düşük. Buna rağmen, işletme mezunları daha sonra hayatta bir yönetici olmak için iyi bir konumdadır ve kararlı ve istikrarlı bir kariyer ilerlemesi ile ek bir derece gerekli olmayabilir.

Temyizde bulunabilecek bir diğer seçenek de işletme danışmanlığı alanıdır. Bu, bir takımın parçası olarak çalışmak, diğer şirketlere tavsiyelerde bulunmak için iş uzmanlığınızı ve analitik becerilerinizi birleştirerek, genellikle belirli bir projeyi veya işletmenin bir bölümünü nasıl optimize edeceğinize odaklanmak anlamına gelir. Projeler ve müşteriler geniş çeşitlilik gösterebilir ve üstesinden gelebilecek birçok yeni zorluklar sağlar. Veya, işletme bilgilerinizi mühendislik ya da lojistik gibi ikinci bir ilgi alanıyla birleştirerek, belirli bir iş türünde uzmanlaşabilirsiniz.


Perakende ve Satışta iş Kariyeri

Perakendecilik ve satışta raf istifleme ve soğuk aramadan çok daha fazlası var, özellikle bir işletme diplomasına sahipseniz. Satış ve perakende ekiplerindeki fırsatlar, mağaza ve ofis tabanlı rollerin yanı sıra, küresel pazarlar hakkında iyi bir bilginin şart olduğu seyahat pozisyonları da dahil olmak üzere çoktur.

Perakende ve satış kariyerlerinde daha üst seviyelere çıkmak isteyenler için, büyük şirketler genellikle şirket içindeki konumunuzu hızlı bir şekilde takip etmek için lisansüstü bir eğitim programı veya stajyer yönetimi programı üstlenme şansını sunar. Ticari dünyada iş ve yönetim becerilerinizi geliştirmeye devam ederken, iş yerinde deneyim kazanmada bu çok değerli olabilir. Bu tür programlar oldukça rekabetçi olabilir ve çoğu zaman iyi derecelerin yanı sıra endüstri için kanıtlanmış bir tutku gerektirir.

Bir işletme derecesine sahip diğer yaygın lisans kariyerleri arasında denetim, bankacılık, iletişim, dağıtım, enerji ve kamu hizmetleri, misafirperverlik ve eğlence, BT, sigorta, gazetecilik, hukuk, lojistik, üretim, medya yönetimi, üretim yönetimi, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler yer almaktadır. sektör ve savunma, risk yönetimi ve vergi. Yukarıda da belirtildiği gibi, her sektörün iyi beyinlere ihtiyacı var!


Medyada İş Kariyeri

Her ne kadar işletme çalışmaları dereceleri en yaratıcı yollar gibi görünmese de, yaratıcı endüstrilerde pek çok rol üstlenebilir. Medya böyle yaygın bir endüstridir; TV, film, çevrimiçi, gazete ve dergi yayıncılığı, etkinlikler ve daha fazlasını kapsayan bir şemsiye terimdir. Yazma, video düzenleme veya animasyon prodüksiyonu gibi yaratıcı görevlere doğrudan dahil olmanız pek mümkün olmamakla birlikte, içinde çalıştığınız medya sektörünün sağlam bir şekilde anlaşılması gerekecektir. Medyadaki iş kariyerleri, satış, insan kaynakları, halkla ilişkiler, finans ve muhasebe, operasyonlar, pazarlama ve markalamanın yanı sıra genel yönetim ve stratejik yöndeki rolleri içerir.


Pazarlama ve Reklamcılıkta İş Kariyerleri

Pazarlama ve reklamcılıkta fırsatlar, işletme mezunları için, özellikle de yaratıcı bir yetenek sahibi olanlar için çoktur. Bu endüstrilerde, işletme mezunları, pazar araştırması yapmak, pazarlama stratejileri geliştirmek, müşteri ilişkilerini yönetmek, metin yazarları, tasarımcılar ve yazıcılarla bağlantı kurmak, pazarları analiz etmek ve kampanya sonuçlarını değerlendirmek için dereceleri sırasında kazandıkları analiz ve rapor yazma becerilerini kullanabilirler. Tasarımcılar, video üreticileri ve metin yazarları gibi uzmanlarla birlikte çalışıyor olmanız ve teknoloji ve pazar eğilimlerindeki değişikliklere ayak uydurabilmek için sürekli olarak kendi beceri setinizi genişletmeniz gerekecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu