Gündem

Isparta Belediye Başkanı: Büyük İhtimal İle Akşama Kadar Her Eve Elektrik Verilecek

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen kar yağışı nedeniyle 3 gündür elektrik verilemeyen bölgelere büyük ihtimalle bu akşama dek her eve elektrik sağlanacağını söyledi.

Isparta Belediye Başkanı: Büyük İhtimal İle Akşama Kadar Her Eve Elektrik Verilecek. Isparta 3 Şubat’ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle elektriksiz kaldı. Kent merkezi ve bazı ilçelerde yaşanan kesintilere gerekçe olarak enerji nakil hatlarında oluşan hasar gösterildi. Elektrik kesintisi ısınma sorununu da beraberinde getirdi.

Büyük İhtimal İle Akşama Kadar Her Eve Elektrik Verilecek

Yaklaşık 4 gündür elektrik verilemeyen Isparta’da Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen:

Perşembe günü yağan 9 saatlik kardan sonra tabii ki Ispartamız çok büyük seviyede kar yağışı aldı. O günden beri bazı sıkıntılar yaşadık elektrik hatlarımızda. Şu anda 4. günündeyiz. Bugün 400 kişilik ekiple tüm sokaklarımızdaki arızalar giderilmek üzere. Tüm şehrimize enerji verildi, enerji verilmede sorunumuz olmadı. Dışardan gelen hatlar tamir edildi ancak şehir içindeki mahalleler arasında yoğun kar yağışından dolayı kopan tellerin bakımları, tamiratları yapılıyor. Sokak aralarında trafikle alakalı sıkıntımız yok. 3200 caddedeki, sokaktaki tüm arterler trafiğe açık.

Yağış devam etmiyor. Ancak perşembe ve cumadan sonra yeni bir yağış gelmedi ama salı akşamı yeni bir kar yağışı bekliyoruz. Şehrimizde elektrik dışında, 2 tane pazar yerimizde büyük hasar meydana geldi. Bir kapalı pazar yerimizin çatısı çöktü, altında 20 tane araç hasarlı şekilde çıkarılmayı bekliyor. Biz şu anda o alandayız, çıkarmak için ekiplerimiz bekliyor. Herhangi bir yaralanma, ölüm gibi olay ortaya çıkmadı.


Donarak Ölen Yok

(Yaşlı bir adamın donarak öldüğü haberleri) Hayır, hayır, hayır. Kesinlikle öyle bir şey yok. Biz evinde doğal gazını yakamayan vatandaşlarımızı KYK yurtlarına taşıdık. “Evimden ayrılmayacağım” diyen vatandaşlarımız oldu, onlara da tüplü ısıtıcılar dağıttık. Sadece bu akşam 2 bin tane tüplü ısıtıcı talep eden herkese, yani “Evimde ısınamıyorum” diyen herkese istediği kadar tüplü ısıtıcı dağıttık. Ve bu böyle bir olay kesinlikle yoktur. Bunlar bilgi kirliliğinden kaynaklanmaktadır. “Elektrikler kesik, yollarımız açılmıyor” gibi sözler duyuyoruz, bunlar hep bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor. Sıkıntılı durum kesinlikle yoktur.


Büyük İhtimalle Bu Akşama Dek Her Eve Elektrik Verilecek

Şu anda mahallelerimizin tamamında elektrik var. 44 mahallemiz var, 4 ya da 5 mahallede lokal olarak bazı ara sokaklarda kar ağırlığını çekemeyen tellerin kopmasından kaynaklı arızalar var. Bunları şu anda çok büyük ihtimalle akşama kalmadan tamamı tamir edilerek elektrik her eve verilecek.

55 saattir elektriği olmayan evlerimiz var. Hava çok soğuk, geceleri eksi 7-8’e düşüyor. Şu anda hava güneşli, inşallah bu karların erimesine de neden olacak. Isparta’ya dışardan hat taşıyan büyük ana, örgü dediğimiz beton direklerimizin yüzde 80’i ağırlığı kaldıramayan, kafadan büküldüler. Bunların tamiri biraz uzun sürdü. Dışardan gelen hatların trafosu Isparta’ya bağlandı. Biraz süreç çok önemliydi. Isparta’nın içerisinde 40 cm kar var ama biraz yüksek mahallelerimizde bu 70-80 cm kar oluştu. Son 30 yılın içinde Isparta ilk kez bu kadar kar yağışı aldı. Bu da tabii birçok konuda bize kısa süreli de olsa bazı sıkıntılar çıkardı.

Cuma gününe kadar orta öğretim, lise okullarımız kapatıldı. Okullarımızda bazı yerlerde elektrik olmadığı için, yeniden sıkıntı olabileceği, ısınma sorunu olabileceği düşünülerek tedbirler alındı. Kar yağışının salı günü de gelmesi bekleniyor. Tedbir alındı, 5 gün Isparta’da okullarımız tatil…


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu