LiseÜniversite

Isparta’da Öğrenci Olmak

Güller diyarında Üniversite öğrencisi olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu !

Önce Biraz Güller Diyarını Tanıtalım;

1. Bu görmüş olduğunuz Rönesans dönemine ait heykeller şehrin her yerinde bulunmakta. Gül şehrinde okumak, ama gül görememek. Tüm öğrencilerin Isparta dendiğinde gözü önüne gelen gül bahçeleri bu şehre geldiğinizde görünmez oluyor. Ailelerin ve akrabaların gül siparişi üzerine yoğun şekilde yaptığı baskı öğrencileri depresyona sokacak nitelikte. Öğrencilerin akrabalarına bir not: Şehir merkezi gelişince gül bahçeleri zamanla ilçelere doğru kaymış durumda. Buralarda sadece gül heykelleri var…Eee Eskişehir’de Porsuk çayı varsa Isparta’da gül var.

2. Bu görmüş olduğunuz çeşme ‘den su içmek size büyük şans getirecek o yüzden bu çeşmeden su içmeyi asla ihmal etmeyin. Efsaneye göre şehir merkezinde bulunan bu çeşmeden bir kere su içen 7 yıl boyunca Isparta’da kalırmış. SDÜ öğrencisi bunu bilir ve okulunu uzatmamak için çeşmenin önünden bile geçmemeye çalışır.

3. Bu görmüş olduğunuz yiyeceğin adı kabune ıspartalılar bunun için kurşun atar kurşun yer. Genellikle düğün yemeği sayılan, lakin yemekhanede sürekli boy gösteren Kabune, meşhur bir pilav yemeğidir. Ayrıca yemeğin herkes tarafından bilinen bir hikayesi vardır. Geçmiş zamanların birinde bir gelin ve kayın validesi aynı evde yaşarlarmış. Kayın valide bir gün evden çarşıya gidecekmiş. Geline, ben gelene kadar yemek pişir demiş. Evde de fazlaca bir malzeme yokmuş. Sadece haşlanmış et, soğan ve nohut varmış. Gelin bu üç malzemeyi karıştırarak pilav yapmış. Kayın valide eve dönüp tencerenin kapağını açınca şaşırmış ve yöresel bir şiveyle; Gı – bu – ne ? deyivermiş. Deyiş o deyiş … Zamanla bu yemeğin adı “Kabune ” olmuş. Üniversitenin yemekhanesinde haftada bir kez kesin çıkar.

4. Lunapark isteyen arkadaşlara Isparta’nın Disneylandı Gökçayda bulunuyor. Öğrenciler boş zamanlarında kolasını çekirdeğini kapan gökçaya gider.

5. Bu görmüş olduğunuz sepetten alıp memleketine götürmeyen de ben Isparta’da okudum demesin. Ben bundan asla almam diyenler siz almasanız da o bir şekilde geliyor.

6. Burası ısparta’nın merkezinde buluna kafeler caddesi  cebindeki son kuruşu da harcayana kadar rahat etmeyen öğrenci halkının genellikle ders saatleri dışında arkadaş ortamıyla birlikte takıldığı mekanlar burada bulunur. Kafelerden barlara, oyun salonlarından restoranlara kadar her şey öğrenci işi burada.

ŞİMDİ’DE BİRAZ KAMPÜSÜ GEZELİM

 

1. Doğu ve Batı yerleşkelerini birbirine bağlayan Buzdoğan Köprüsünde yürürken donma tehlikesi geçirmek

Mimarlık, Teknoloji ve Mühendislik gibi fakültelerin Batı Yerleşkesi’nde, Güzel Sanatlar, Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler gibi fakültelerinde Doğu Yerleşkesi’nde kalmasına neden olup, kız-erkek oranında büyük bir dengesizlik oluşturan Isparta-Afyon yolu üzerine kurulu köprüdür. Yaz-Kış sürekli rüzgârlı olan bu köprü üzerinde yürümek büyük yetenek istiyor. (Ek bilgi: Ortasından otoyol geçerek ikiye ayrılan tek üniversitedir Süleyman Demirel Üniversitesi. Bir rivayete göre bu köprüden donarak ölme tehlikesi geçirmeyen herkes ölümsüz oluyormuş, o denli buz.

2. Özellikle sınav dönemlerinde uzunluğu 1 kilometreyi bulan otobüs kuyruklarında beklemek

 

Otobüse bindikten sonra pek çok insanla akraba olma veya tartışma olasılığın da oldukça yüksek.

3. Gördüğü yerde “Amcam, çay verem mi?” diye soran, öğrencileri her daim mutlu eden Süleyman amcayla tanışmak

Güzel Sanatlar Fakültesi kantinini 15 yıldır işleten Süleyman amcamız, her birimizi kendi çocuğu gibi sever, karnımız doymadan bırakmaz. Öğrencilerin mutluluğunu, huzurunu dünya mutluluğu olarak görür; parası olmayan kasadan geri döndürülmez, doymaya nın yemeğine ilave edilir der. Seviyoruz Süleyman amca.

4. Kışın her hafta sonunu Davraz Kayak Merkezi’ne giderek değerlendirmek

Yakışıklı ,güzel snowboardcuların fink attığı; kimisinin Türkiye’nin en güzel kayak merkezi olarak, kimisinin ise sucuk ekmeğin tadının bin kat güzelleştiği yer olarak adlandırdığı; öğrenciler tarafından çok sevilen, Isparta’nın güzelliklerinden biridir Davraz Dağı. Kış ayların da ülkemizin her yerinden öğrenciler buraya akın eder sdü’lü iseniz şanslısınız.

5. Süleyman Demirel heykeli önünde en az iki fotoğraf çekilmek

Bir üniversiteye ilk gelindiğinde bir de mezun olurken üniversitemize ismini veren Süleyman Demirel’in heykeli altında fotoğraf çekilmek ritüel haline geldi denilebilir. Heykelin altında bulunan Süleyman Demirel sözlerinden öğrenciler arasında en sevileni ise “Rahat uyuyun ama uyuya kalmayın”

6. Mühendislik fakültesinde defalarca kaybolmak

Mühendislik Fakültesi’nin 9 kapısı, 60 tuvaleti, 4 kantini, 1000 odası bulunmaktadır. Haliyle, fakültede kaybolmak bir hayli kolay ve endişeye düşürücü. Bir söylentiye göre bir geçtiğin koridoru bir daha bulamıyormuşsun. Labirent filmi gibi giriş var çıkış yok.

Son Olarak Her Fırsatta Antalya

Sadece 120 km uzaklıkta bulunan Antalya, Isparta’daki öğrencilerin çoğunlukla günübirlik uğradıkları bir velinimettir. Öyle ki, Isparta’da dize kadar gelen kar henüz erimemişken, aynı gün Antalya’da denize girenleri görmek mümkündür. Tabii Isparta’nın da Davraz Kayak Merkezi var, Antalya’dan da Isparta’ya geliyorlar…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu