Öğrenci Gazetesi

İstanbul’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi

İstanbul’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi. Türkiye’nin en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan ve Dünya sıralamasında yer alan İstanbul’da İngilizce eğitimi veren Üniversitelerde okumak isteyenler için hem devlet hem de vakıf üniversitelerini bu makalemizde listeledik. İstanbul’da 44 özel, 13 devlet olmak üzere toplam 57 üniversite bulunmaktadır. İstanbul’daki üniversiteler gerek ulusal gerek uluslararası arenada başarılar elde etmektedir.

İstanbul’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi

Türkiye’nin en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan ve Dünya sıralamasında yer alan İstanbul’da İngilizce eğitim veren üniversite sayısı oldukça fazladır. Hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde öğrenim gören bölümlerde dersler İngilizce olarak verilmektedir. Kursların %30’u veya %100’ü yoğun İngilizce’dir. İstanbul’da İngilizce eğitim veren üniversiteler şu şekildedir;

Boğaziçi University

150 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü akademik eğitim geleneğine sahip olan Boğaziçi Üniversitesi, tüm bölümlerinde İngilizce eğitim veren, kendine özgü kültürel özelliklere sahip, giriş puanları çok yüksek bir devlet üniversitesidir.

Üniversite sınavlarında ilk 1000’e giren öğrenciler genellikle Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etmektedir. İstanbul’un en nezih semtlerinde yer alan kampüsleri, sosyal olanakları ve kaliteli eğitimi ile Boğaziçi’nde olmanın ayrıcalığı tüm öğrenciler tarafından bilinmektedir.

4 fakülte, 6 enstitü, 2 meslek yüksekokulu, 18 araştırma merkezi ve 28 akademik bölümü ile her yıl 15 bin öğrenciye eğitim veren Boğaziçi Üniversitesi’nde tüm bölümlerde İngilizce ağırlıklı eğitim veriliyor.

Üniversitede İngilizce dışında Fransızca ve Almanca dersleri de verilmektedir.


İstanbul Üniversitesi

Ana yerleşkesi Beyazıt Meydanı’nda bulunan İstanbul Üniversitesi, şehrin çeşitli yerlerinde yerleşkelere sahiptir. 55 bin öğrencisi ve 5 bini aşkın akademisyenin bulunduğu İstanbul Üniversitesi, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı dilde eğitim olanağı sağlıyor.

17 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, konservatuar ve araştırma merkezi ile kapsamlı bir akademik eğitim imkanı sunan İstanbul Üniversitesi İşletme ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, %100 İngilizce eğitim veren bölümler arasında yer almaktadır. Diğer bölümlerde İngilizce öğrencinin tercihine kalmıştır. Dersler %30 veya %100 İngilizce olarak alınabilir.


İstanbul Technical University (İTÜ)

240 yıla yaklaşan akademik teknik eğitim geçmişiyle Türkiye’nin en başarılı mühendis ve mimarlarını yetiştiren İstanbul Üniversitesi’nin şehir merkezinde kurulu 4 farklı yerleşkesi bulunmaktadır.

25 bini aşan öğrenci sayısı, 13 fakülte, 6 enstitüsü ile tüm bölümlerinde İngilizce eğitim veren İTÜ, başta mimarlık ve mühendislik fakültelerinin tüm derslerinde yoğun İngilizce eğitimi veriyor. Diğer bölümlerde %30 ve %100 yoğunlaştırılmış İngilizce kursları ile İngilizce eğitimi verilmektedir.


Marmara Üniversitesi

Kampüsleri hem Anadolu Yakası hem de Avrupa Yakası’nda yer alan 125 yıllık akademik geçmişe sahip Marmara Üniversitesi, şehrin dört bir yanına yayılmış 8 ayrı kampüsü ile öğrencilerine kaliteli ve çağdaş bir akademik eğitim imkanı sunmaktadır.

Tüm bölümlerinde İngilizce eğitim imkanı sunan Marmara Üniversitesi aynı zamanda Türkiye’nin tek çok dilli üniversitesidir.

İktisadi ve idari bilimler, tıp, mühendislik, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde Almanca, Fransızca ve Rusça derslerine ek olarak dersler tamamen İngilizce olarak okutulmaktadır.


Kadir Has University

Türkiye’nin en eski vakıf üniversitelerinden biri olan Kadir Has Üniversitesi, İstanbul’un tarihi semti Balat’ın yanında yer almaktadır. Avrupa yakasında iki farklı kampüste akademik eğitim veren üniversite, işletme, ekonomi, uluslararası ilişkiler ve iletişim bölümlerinde tam zamanlı İngilizce eğitim vermektedir.


Koç University

1993 yılında kurulan ve en eski vakıf üniversitesi olan Koç Üniversitesi, tüm bölümlerinde İngilizce eğitim vermektedir.


Sabancı University

2000 yılından bu yana akademik eğitim veren Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin liberal bilimler eğitim tarzına sahip ilk üniversitesidir. Tüm bölümlerinde İngilizce kursları ve İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır.


Yeditepe University

1996 yılında akademik hayata başlayan Yeditepe Üniversitesi, kısa sürede başarılı üniversiteler arasına girerek kaliteli akademik eğitim imkanı sunmayı başarmıştır. Fakültelerde tüm dersler yoğun İngilizce iken, ön lisans bölümlerinde derslerin %30’u İngilizce verilmektedir.


Bahçeşehir University

Kampüsüm Projesi ile Türkiye’ye farklı ülkelerden öğrenci kabul eden ve farklı ülkelere öğrenci gönderen Bahçeşehir Üniversitesi’nin tüm bölümleri ağırlıklı olarak yoğun İngilizce derslerinden oluşmaktadır. Özellikle mühendislik ve mimarlık fakültelerinin tüm dersleri İngilizce’dir.


👉 Türkiye’de Yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi


İstanbul’da Bulunan Üniversiteler Listesi

İstanbul’da 13 devlet üniversitesi, 44 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 57 üniversite bulunuyor. Bunlar dışında İstanbul’da 4 tane Vakıf Meslek Yüksekokulu vardır. Bu üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

İstanbul’da Bulunan Devlet Üniversiteleri

 1. İstanbul Üniversitesi
 2. Marmara Üniversitesi
 3. Boğaziçi Üniversitesi .
 4. İstanbul Teknik Üniversitesi
 5. Yıldız Teknik Üniversitesi
 6. Mimar Sinan Üniversitesi
 7. Türk-Alman Üniversitesi .
 8. Galatasaray Üniversitesi
 9. İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 10. Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 11. Milli Savunma Üniversitesi .
 12. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa
 13. Türkiye Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

İstanbul’da Bulunan Vakıf Üniversiteleri

 1. Üsküdar Üniversitesi
 2. Bahçeşehir Üniversitesi .
 3. Yeditepe Üniversitesi
 4. Beykent Üniversitesi
 5. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 6. İstanbul Aydın Üniversitesi
 7. Koç Üniversitesi
 8. İstanbul Gelişim Üniversitesi
 9. İstanbul Okan Üniversitesi
 10. İstanbul Kültür Üniversitesi
 11. Sabancı Üniversitesi
 12. Özyeğin Üniversitesi .
 13. Maltepe Üniversitesi
 14. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
 15. Kadir Has Üniversitesi
 16. Haliç Üniversitesi
 17. Doğuş Üniversitesi
 18. Altınbaş Üniversitesi
 19. İstanbul Şehir Üniversitesi
 20. Acıbadem Üniversitesi
 21. Piri Reis Üniversitesi
 22. İstanbul Bilim Üniversitesi
 23. MEF Üniversitesi
 24. Bezmialem Vakıf Üniversitesi
 25. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi .
 26. İstanbul Kent Üniversitesi
 27. Beykoz Üniversitesi
 28. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
 29. Fenerbahçe Üniversitesi
 30. Biruni Üniversitesi
 31. Gedik Üniversitesi
 32. Işık Üniversitesi .
 33. İstanbul Arel Üniversitesi
 34. İstanbul Esenyurt Üniversitesi
 35. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
 36. İstanbul Rumeli Üniversitesi
 37. Nişantaşı Üniversitesi
 38. Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 39. İstanbul Medipol Üniversitesi
 40. Lokman Hekim Üniversitesi
 41. İstanbul Atlas Üniversitesi
 42. Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi (Kurulum Aşamasında)
 43. İbn-i Haldun Üniversitesi
 44. İstanbul Bilim Üniversitesi

İstanbul’da Bulunan Vakıf Meslek Yüksekokulları

 1. Avrupa Meslek Yüksekokulu
 2. İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu
 3. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu
 4. İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu

İlginizi Çekebilir  👇

👉 İstanbul’daki Devlet Üniversiteleri ve Bölümleri

👉 İstanbul’un En İyi Üniversiteleri

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu