Blog

İsviçre’de Üniversite Hayatı

İsviçre’de okumak nasıl bir şey? İsviçre’de üniversiteye gitme hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. İsviçre sadece güzel dağları ve lezzetli çikolatasıyla tanınmaz, aynı zamanda çalışmalarını ilerletmek isteyen binlerce uluslararası öğrenciyi çeken dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapar.

Aslında, uluslararası öğrenciler İsviçre’deki tüm öğrenci grubunun yüzde 21’ini oluşturuyor.

İsviçre’de 10’u , en yüksek sayısı 11 olan ETH Zürih olanThe World University Rankings 2019’da yer alan toplam 12 üniversite bulunmaktadır .

Barış ve Özgürlük Başkenti’nin evi olan Cenevre, İsviçre siyaset ya da uluslararası ilişkiler okuyan öğrenciler için harika bir yer. Ayrıca, ülkenin orta Avrupa konumu nedeniyle, birden fazla ulusal dile sahip olduğu için, dil öğrenen öğrenciler için iyi bir seçimdir: Fransızca, İtalyanca, Almanca ve Romalılar.

İsviçre sadece dil ve siyaset öğrencileri için mükemmel olmakla kalmıyor, aynı zamanda Zürih’i birçok işletme, ekonomi ve finans öğrencisi çeken önemli bir finans merkezi.

Hazırlıklar

Aile yanında konaklamalar, uluslararası kültür öğrencileri için popüler bir konaklama seçeneğidir, çünkü kendilerini yerel kültüre çekmenin ve dil becerilerini geliştirmenin iyi bir yolu vardır. Ayrıca, size ev yapımı yemeklerin sunulmasının da yararı vardır. Maliyetlere katkıda bulunsanız bile, bağımsız yaşama sıkıntısı düşecektir – ve her bir frank sayar.

Eğer bu sizin için değilse, diğer öğrencilerle birlikte yaşamayı tercih ediyorsanız, yurtlarda, dairelerde ve dairelerde geleneksel seçenekler vardır. Üniversiteye ait konaklamalar, genellikle özel konaklama seçiminden daha ucuz ve daha elverişlidir, ancak bu, bulunduğunuz yere ve üniversiteye bağlıdır.

Bazı programların konaklama seçeneklerinizi size bir seçenek belirtmeden tahsis edeceğini unutmayın.

AB veya AÇA (İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) iseniz, İsviçre’de okumak için vize almanıza gerek yoktur. Ülke Avrupa Birliği’nin bir parçası olmasa da, bir dizi ikili anlaşma serbest dolaşım sağlamıştır.

Tüm uluslararası öğrencilerin, geldikten sonra 14 gün içinde yerel sakinlerinin kayıt ofisine kaydolmaları, kimlik kanıtları, adresleri, yaşayacakları yeterli fon kanıtı ve bir üniversiteye kayıt yaptırmaları gerekir.

AB veya AÇA dışındaki bir ülkeden iseniz, İsviçre’de okumak için vize almanız gerekir. Vize başvuruları maliyetli olabilir, tamamlanması aylar alabilir ve bir dizi belge ve mülakat gerektirir.

İsviçre’de üç aydan fazla kalan bütün uluslararası öğrenciler için sağlık sigortası zorunludur. Yine, AB öğrencileri için, Avrupa sağlık sigortası kartı ile tıbbi teminat mevcuttur.


Akademik Hayat

İsviçre’de üç tür üniversite vardır: üniversiteler (UNI’ler), uygulamalı bilimler ve sanat üniversiteleri (UASA’lar) ve öğretmen eğitimi üniversiteleri (UTE’ler).

UNI’ler: İsviçre’de, beşeri bilimler, bilim ve bazı mühendislik alanlarında lisans programları sunan 12 geleneksel üniversite vardır.

UASA’lar: Peyzaj mimarlığı, sağlık bilimleri, müzik, sanat, tiyatro, film ve tasarım dersleri verin.

UTE’ler: İlkokul öncesi, ilkokul, ortaokul ve özel ihtiyaç eğitiminde pratik eğitim verin.

Bir lisans dersini tamamlamak üç yıl alır ve her üniversitedeki her ders için giriş şartları farklıdır. Tüm lisans seviyelerinde bir matura / olgunluk veya uluslararası bakalorya, ABD lise diploması veya İngiliz A seviyeleri gibi eşdeğer bir uluslararası sertifika gerekecektir.

Uluslararası öğrencilere yönelik kurslar yaz, yarıyıllar veya tam akademik yıllar için verilmektedir, bu nedenle kalış süreniz boyunca esneklik vardır.

Sömestrler eylül-aralık ve ocak-nisan / mayıs ayları arasında olma eğilimindedir. Yaz kursları yaklaşık altı hafta olabilir.

İsviçre üniversiteleri hükümet tarafından iyi bir şekilde finanse edilmektedir, bu da okul ücretlerinin diğer ülkelere göre daha düşük olduğu anlamına gelir. Uluslararası öğrenciler için yıllık öğrenim ücreti 800 frank (650 £) ve 1.240 frank (1.000 £) arasındadır. Bu, her üniversite için farklılık göstermektedir, örneğin, İtalyan İsviçre Üniversitesi yıllık 3.225 frank (2.600 £) tutarında bir ücret almaktadır.

Öğrenim ücretleri nispeten düşük olsa da, diğer harcamalar (örneğin yaşam maliyetleri) yüksek olabilir, bu nedenle mevcut olan burslar için uygun olup olmadığınızı kontrol etmeye değer. İsviçre üniversitelerinden gelen burslar, 9,675 frank (£ 7,800) ila 14,525 frank (11,710 £) arasında değişebilir – çoğu, bir ilk yarıyılda başarıyla tamamlamanızı gerektirir.

Bir dereceyi tamamladıktan sonra, öğrenciler iş ararken, altı ay boyunca ülkede kalmalarına izin verilir ve bir işi başarıyla güvenceye alırsanız iş vizesi verilir.


Yaşam tarzı

İsviçre, sebepsiz yere dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olma ününe sahip değil, insanlar genellikle iyi bir iş-yaşam dengesine sahipler ve iyi bir yaşam kalitesine katkıda bulunan temiz, doğal bir ortamda yaşıyorlar.

Aynı zamanda dünyada yaşanacak en güvenli yerlerden biridir. Şiddet içeren suçlar neredeyse yok denecek kadar azdır ve küçük suç oranları düşüktür, bu nedenle uluslararası öğrencilerin rahatça yerleştiğinden emin olabilirsiniz.

Avrupa’da böyle bir merkezi konuma sahip olan İsviçre, çok çeşitli kültürlerden yararlanır. Konumu, kısa seyahat süreleri ve az masraf ile Avrupa’yı dolaşmak için de ideal bir yer yapar. Ve muhtemelen, kariyer fırsatlarınızı artırmak için harika bir yol olan, en az bir ekstra dili iyi bir şekilde kavrayacaksınız.

İsviçre’deki yaşam maliyetleri pahalıdır, bu yüzden harcamalarınızı yönetmek için bütçelemeniz çok önemlidir. Ortalama bütçeniz, yiyecek, konaklama, ulaşım, eğitim, okul malzemeleri ve eğlence etkinlikleri için ayda yaklaşık 1.400 frank (1.123 £) ila 1.910 frank (1.540 £) arasında olmalıdır. Ancak, bu maliyet Cenevre ve Zürih gibi daha pahalı şehirler için artar.

Hoşgörülü peynir, çikolata ve diğer lezzetlerle dolu bir mutfakla pahalı yaşam tarzından kolayca uzaklaşabilirsiniz, bu nedenle yerel süpermarkette alışveriş yapın ve en az yemeyi sürdürün.

Ülke aynı zamanda et olmayan yiyiciler için de iyi bir yer. Zürih, dünyanın en eski vejetaryen restoranına sahip olduğunu iddia ediyor: 1898’de kurulan Hiltl, bunu kanıtlamak için Guinness Dünya Rekoru’na bile sahip.

Bir yaşam tarzı avantajı, İsviçre’de toplu taşıma sisteminin verimliliği ve ülke genelinde büyük bağlantıları olan kalitesidir.

Dış mekanı sevenler ve prestij ve tarihe sahip bir üniversiteyi İsviçre’yi akademik olarak kabul etmeliler. Hangi kurs veya seviyede okursanız olun, eğitim standardı ve kariyer fırsatlarını artırma konusunda yatırımın değerli olacağından emin olabilirsiniz.


İSVİÇRE’DE ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN 6 NEDEN

İsviçre markası uluslararası olarak tanınmaktadır. İsviçre çikolatasını, peyniri, saati ve İsviçre çakısını düşünün. Ancak, daha az bilinen şey, İsviçre üniversite sisteminin dünyada sahip olduğu prestijli yer.

İsviçre yüksek öğretim sistemi öğrencilere eğitimlerini ve gelecekteki kariyerlerini daha da ileri götürme fırsatı sunuyor! Ayrıca, küresel katılımın destekçisi olarak İsviçre, uluslararası öğrencilerin yurtdışında okumak için ideal bir seçimdir.

1. Coğrafya Olarak Farklı Kişiler

Dört ulusal dili olan 26 federal eyaletten oluşan, İsviçre nüfusunun Avrupa’da en çeşitli ülkeler arasında olması şaşırtıcı değil. Bu nedenle uluslararası öğrenciler İsviçre’yi kendilerine en uygun şekilde deneyimleyebilirler. İsviçre Alpleri çevresinde mi, merkezi platoda mı, büyük bir şehirde veya daha kırsal bir yerde olsun, herkes için bir şeyler var!


2. Alpler

Sekiz farklı ülkeye yayılan Alpler, gerçekten görülmeye değer bir manzara. İsviçre’de yurtdışında hiçbir çalışma İsviçre Alpleri’ne bir gezi yapmadan tamamlanamaz. Sadece birinci sınıf kayak ve diğer kış sporlarını deneyimlemekle kalmaz, aynı zamanda İsviçre ulusal kimliğinin merkezi bir bileşenini de içine alabilirsiniz. Halk sanatını takdir etmek, alphorn ve haykırmak İsviçre Alplerinin kültürünü nasıl etkilediğini anlamak için çok önemlidir.


3. Yüksek Sınıf Şehirler

İsviçre, dünyanın en güzel ve sofistike şehir merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Modaya uygun yeni bir noktada bir bardak şarap içiyor veya yeni bir sanat sergisinin açılışına katılıyor olsun, büyük şehir hayatı İsviçre’nin en büyük şehirlerinde en iyisidir. Zürih’in eski kentinin pitoresk caddelerinde yürüyün veya Cenevre’deki Milletler Sarayı’ndaki Birleşmiş Milletler Avrupa merkezini ziyaret edin . Hangi şehirde yerleşmeye karar verdiğiniz önemli değil, aşık olacaksınız. .


4. Uluslararası Bir Ağ

İsviçre’de okuyanlara göre, İsviçre’deki öğrenci nüfusunun yaklaşık% 25’i uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. İsviçre’ye yeni gelen bir öğrenci için bu harika bir haber, çünkü diğer uluslararası öğrencilerle tanışmak, arkadaş edinmenin ve hem sosyal hem de profesyonel ağınızı geliştirmenin en hızlı yolu olacak. Aynı zamanda zihninizi yeni gelenek ve göreneklere açmanın ve hatta yeni bir dil öğrenmenin mükemmel bir yoludur!


5. Kaliteli Bir Yüksek Eğitim

Yurt dışında öğrenim görmek isteyen herhangi bir öğrenci için en önemlisi, olası bir üniversitenin itibarıdır. İsviçre’nin birinci sınıf yüksek öğretim sisteminden başka yere bakma. Öğrencilere ve araştırmacılara kaliteli, küresel düşünceli bir eğitim alırken özerkliklerini ifade etmeleri için yenilikçi bir ortam sunan İsviçre üniversiteleri kaliteyi vurgulamaktadır. Örneğin, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere ağırlama endüstrisinde prestijli bir eğitim sunan Les Roches Uluslararası Otel İşletmeciliği Okulu’nu alın .

Ancak, hangi derece programını seçerseniz seçin İsviçre’de eğitim almayı tercih ettiğiniz için mutlu olacaksınız. Educations.com’da yurtdışında çalışmak bizim tutkumuzdur. Bu nedenle gelecekteki yurtdışı eğitim deneyiminizin potansiyelini tam olarak hayal etmenize yardımcı olmak bizim görevimizdir.

Yani ne düşünüyorsun? İsviçre’de yurtdışında eğitim görmek için inanılmaz bir yolculuğa başlamak için hazır mısınız?


6. Kapınızın Önünde Avrupa’nın Gerisi

Şimdi yeni arkadaşlar edindiniz ve İsviçre’nin sunduğu şeyleri keşfettiniz, şimdi dışarı çıkıp Avrupa’nın geri kalanını görme zamanı . İsviçre, diğer beş Avrupa ülkesi ile sınır komşusudur ve hepsiyle iyi bağlantılara sahiptir! İyi bağlantılara sahip ve verimli olan İsviçre’nin ulaşım sistemi, hayalinizdeki hafta sonunu gerçeğe dönüştürmek için hazırdır. Öyleyse, sınırı Almanya’ya geçin ve Kara Orman’ı kontrol edin ya da güneye İtalya’ya doğru yol alın  ve dünyanın en büyük moda başkentlerinden Milan’ı ziyaret edin.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu