Blog

İtalya’daki En İyi Üniversiteler

İtalya, 20 ayrı bölgenin farklı gelenek ve göreneklerinin bir birleşimi olan gezegendeki en zengin kültürlerden birine sahiptir. Güney Avrupa’nın kalbinde yer alan İtalya, bir dizi büyük Avrupa kentinden bir taş atışıdır, fakat aynı zamanda kendine özgü bir manzaraya sahiptir. İtalya, dünyadaki tüm uluslardan daha fazla Unesco Dünya Mirası listesine ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’nın ünlü mutfağı ve tarihi mirasıyla birlikte bu cazibe merkezleri, her yıl dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında olmasının sebeplerinden sadece birkaçı.

Her büyük İtalyan kasabasının, çoğu devlet tarafından finanse edilen bir üniversitesi vardır. Bununla birlikte, özel lisansüstü seviyedeki ve daha üst düzeydeki öğretim ve araştırmalara odaklanan özel üniversiteler ve ayrıca üstün lisansüstü okullar vardır.

İtalya yükseköğretim sisteminde dört ana yeterlilik türü vardır. En temel üç yıllık  laurea  – bir lisans derecesine eşdeğerdir.

 Laurea Magistrale  üç yıllık oluşur  laurea  bir master derecesi eşdeğer kılan çalışmanın ek bir iki yıl ardından. Daha sonra  laurea magistrol bir ciclo unico , beş veya altı yıllık bir kursa sadece bazı alanlarda verildi – tıp, mimarlık ve hukuk da dahil olmak üzere – tümleşik bir yüksek lisans derecesine benzer çünkü lisans ve yüksek lisans bölümleri arasında bir ayrım yok. yeterlilik.

Sonunda , öncelikle yüksek lisans okullarında sunulan bir doktora programı olan  dottorato di ricerea var.

1. Sant’Anna İleri Araştırmalar Okulu – Pisa

İleri Araştırmalar Sant’Anna Okulu – Pisa uygulamalı bilimlerde uzmanlaşmış kamu üniversitesidir.

Üniversitede sıkı bir giriş sınavı vardır ve eğer öğrenciler en iyi notları elde edebilir ve iki dilde yeterlilik gösterebilirlerse ücretsiz çalışabilirler. Sonuç olarak, öğrenci nüfusu üniversiteye devam eden 1.000’den az öğrenciyle çok azdır.

Sant’Anna İleri Araştırmalar Okulu, işletme bilimleri, ekonomi bilimleri, hukuk bilimleri, siyaset bilimleri, ziraat bilimleri, tıp bilimleri, endüstri mühendisliği ve bilgi mühendisliği alanlarında derece sunmaktadır.


2. Scuola Normale Superiore di Pisa

Scuola Normale Superiore di Pisa birlikte,  Pisa Üniversitesi  ve Advanced Studies Sant’Anna Okulu, Pisa Üniversitesi Sisteminin bir parçasıdır.

Üniversite, 1810’da Paris’teki École Normale Supérieure’in bir dalı olarak kuruldu   .

Hem beşeri bilimlerde hem de bilimlerde programlar sunar ve hala Pisa’nın orta merkezinde bulunan orijinal binası Palazzo della Carovana’dan çalışır.


3. Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuş, dünyanın ilk ve en eski üniversitesi olduğuna inanılmaktadır.

Bu üniversite saygın bir şekilde düzenlenir ve Bolonya, Cesena, Forli, Ravenna ve Rimini’deki kampüsleri ve Buenos Aires, Arjantin’deki uluslararası bir kampüsü vardır.

Bologna, operadan modern DJ’lere ve gruplara kadar birçok gece hayatı ve çok sayıda canlı müzik içermektedir.

Ayrıca, Bolonya Üniversitesi, Avrupa’nın yüksek öğretim sistemleri arasında işbirliği ve karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla Avrupa ülkeleri arasında yapılan bir dizi anlaşma olan Bologna Sürecinden de sorumludur.

Üniversitenin uzun mezunlar listesi arasında pek çok papaz olan Canterbury’nin Başpiskoposu Thomas Beckett, Nobel ödüllü mucit ve mühendis Guglielmo Marconi ve hatta isimsiz markalarının kurucuları Enzo Ferrari ve Giorgio Armani bulunmaktadır.


4. Padua Üniversitesi

Padua Üniversitesi hukuk okul olarak 1222 yılında kuruldu. İtalya’daki en eski ikinci üniversite ve dünyanın en eski beşinci üniversitesidir.

Üniversite 32 bölüm ve sekiz okuldan oluşur. Aynı zamanda bir üniversite hastanesi, bir müze ve 14 adet rezidans salonu bulunmaktadır.

Padua Üniversitesi, aynı zamanda Oxford ve Cambridge üniversitelerini, Heidelberg Üniversitesi , KU Leuven ve Salamanca Üniversitesi’ni de içeren Coimbra Grubu olarak bilinen, tarihi bir araştırma üniversitesi ağının bir parçasıdır.


5. Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi

Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi , 1996 yılında kurulmuş ve hareketli Milano kentinde bulunan genç bir kurumdur. Öğretim üç bölümden oluşmaktadır: tıp, felsefe ve psikoloji.

Vita-Salute San Raffaele’nin misyonu, insanların biyolojik, psikolojik ve ruhsal olarak benzersiz olduğu inancından yola çıkarak “insan nedir?” Anlamına gelen “Quid est homo?” Sorusuna cevap vermek.

2015 yılında, kurum Avrupa’nın en büyük özel hastane grubu olan Gruppo San Donato’nun bir parçası oldu.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu