Kimdir

Jeremy Rıfkın Kimdir, Nerelidir? Jeremy Rıfkın Hayatı ve Biyografisi

Kemal Kılıçdaroğlu’ nun baş danışmanı olarak göreve başlayan Jeremy Rıfkın Kimdir, Nerelidir? merak edilenler arasında yer aldı. Aynı zamanda Ekonomist olan Jeremy Rıfkın Özgeçmişi de en çok araştırılanlardan. Gelin birlikte Jeremy Rıfkın Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Jeremy Rıfkın Kimdir?

Amerikalı yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı aynı zamanda aktivist Jeremy Rıfkın, Kemal Kılıçdaroğlu’ nun baş danışmanı olarak göreve başlaması sonrasında en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Daha öncesinde eski Almanya başbakanı olan Angela Merkel’in danışmanlığını yapan Rifkin’in hayatı ve kariyerini sizler için derledik. 26 Ocak 1945 yılında Amerika’da doğan Rifkin, ekonomik ve sosyal kuramcı, yazar, siyasi danışman, konuşmacı ve aktivisttir. 2022 yılı itibari ile 77 yaşındadır.

Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerinde nasıl etkileri olduğuna dair yirmi kitap kaleme almıştır. Küresel ve ekonomik kriz, enerki güvenliği ve ilkim değişikliğinin zorluğunu konu edinen uzun vadeli ekonomik sürdürüşebilirlik planı olan ‘Üçüncü Sanayi Devrimi’nin mimarıdır. Pensilvanya Üniversitesi Tufts Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Wharton School of Finance and Commerce’de ekonomi alanında lisans derecesi almıştır. Pennsylvania Üniversitesi Genel Mezunlar Derneği’nin 1967 Liyakat Ödülü’nü almıştır.


Jeremy Rıfkın Hayatı ve Biyografisi

Jeremy Rifkin, Amerikalı bir ekonomik ve sosyal teorisyen, yazar, konuşmacı, siyasi danışman ve aktivisttir. Rifkin, bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, işgücü, toplum ve çevre üzerindeki etkileri hakkında 22 kitabın yazarıdır. Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında yirmi iki kitap yazmıştır.

Küresel ekonomik kriz, enerji güvenliği ve iklim değişikliğinin zorluğunu ele alan uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirlik planı olan “Üçüncü Sanayi Devrimi”nin baş mimarıdır. Üçüncü Sanayi Devrimi, 2007’de Avrupa Parlamentosu tarafından desteklendi.

2008 yılında Avrupa Birliği Başkanlığı sırasında Fransa hükümetine de danışmanlık yapan Rifkin, Angela Merkel, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Portekiz Başbakanı Janez Janša’ya danışmanlık yaptı. Ayrıca Avrupa Komisyonu’na, Avrupa Parlamentosu’na ve birkaç AB ve Asya devlet başkanına danışmanlık hizmeti verdiği de dikkat çekiyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Cengiz Aytmatov Kimdir, Nerelidir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu