KYK

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner?

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner? Sorusunun yanıtını bu makalemizde paylaştık. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs alan öğrenciler 2019 yılına kadar 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda ve üniversite bu durumu KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu.

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner?

2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi. Kaç dersten kalınırsa KYK bursu krediye döner? sorusunun yanıtı şu şekilde…

  1. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
  2. Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  3. 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
  4. Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Öğrencilerden Gelen En fazla Sorular Şu Şekilde:

+Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü. Aldığım bursları da geri öder miyim?
– Burs olarak aldığınız paralar öğrenim kredisi kapsamında değerlendirilmez. Yani daha önce aldığınız burs ücretini geri ödemezsiniz.

+ Bursum öğrenim kredisine döndü. Tekrar başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?
– Başarısızlıktan bursu krediye dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsalar dahi kredileri bursa dönüşmemektedir.

KYK öğrenim kredisini iptal etmek istiyorsanız www.turkiye.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek burs/öğrenim kredisi iptal/vazgeçti işlemi yapabilirsiniz.


1 Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir mi?

KYK burs/öğrenim kredisi yönetmeliğinde bursun devam etmesi için aranılan “başarılı olma” durumunda kaç dersten kalınca KYK bursunun krediye döneceği hakkında bir bilgi yer almıyor. Yani KYK bursunuzun kesilmesi kaç dersten kaldığınızı bağlı değil, yıl sonu not ortalamasına bağlıdır.

Not ortalamanız yılı sonunda 2.00’nin altında kalırsa KYK bursunuz, Öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Bu durumu e-Devlet üzerinden sizin takip edebilirsiniz. KYK bursunuzun krediye dönmesi halinde hesabınız para yatmaya devam eder. Ancak hesabınıza yatan para burs değil, Öğrenim kredisidir. Bu durumda aldığınız öğrenim kredisini mezun olduktan sonra ödemek durumda kalırsınız.


İlginizi Çekebilir 👇

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu