KYK

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs alan öğrenciler 2019 yılına kadar 3 veya daha fazla dersten başarısız olunması durumunda ve üniversite bu durumu KYK’ya bildirildiği takdirde bursunuz otomatik olarak kesiliyordu. 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi. Kaç dersten kalınırsa KYK bursu krediye döner? sorusunun yanıtı şu şekilde…

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu-Krediye Döner?

  1. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
  2. Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  3. 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
  4. Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Öğrencilerden gelen en fazla sorular şu şekilde:

+Başarısızlığım nedeniyle bursum krediye döndü. Aldığım bursları da geri öder miyim?
– Burs olarak aldığınız paralar öğrenim kredisi kapsamında değerlendirilmez. Yani daha önce aldığınız burs ücretini geri ödemezsiniz.

+ Bursum öğrenim kredisine döndü. Tekrar başarılı olursam öğrenim kredisi bursa dönüşür mü?
– Başarısızlıktan bursu krediye dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsalar dahi kredileri bursa dönüşmemektedir.

KYK öğrenim kredisini iptal etmek istiyorsanız www.turkiye.gov.tr üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek burs/öğrenim kredisi iptal/vazgeçti işlemi yapabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu