Öğrenci Gazetesi

Kalfalık Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Kalfalık Belgesi Kimlere Verilir?

Kalfalık Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Kalfalık Belgesi Kimlere Verilir? Sorularının yanıtlarını arayanlar için bu makalemizi hazırladık. “Kalfa” terimi, belirli bir meslekte ustasının yanında çalışan ve mesleki becerilerini geliştirmekte olan çırak anlamına gelir. Kalfalık, mesleki eğitim sürecinin bir aşamasıdır ve bir kalfanın ustalık seviyesine ulaşması için yeterli mesleki bilgi ve beceriye sahip olması gerekmektedir.

Kalfalık Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Kalfalık belgesi, belirli bir meslekte kalfalık eğitimini tamamlayan kişilere verilen resmi bir yeterlilik belgedir. Bu belge, ilgili meslekte yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunu kanıtlayan bir belgedir ve genellikle mesleki niteliği belgeleyen bir sertifika veya diploma niteliğindedir. Kalfalık belgesi, mesleki eğitim sürecinde bir çırak olarak çalışırken mesleki becerilerini geliştiren ve ustalık seviyesine ulaşan kişilere verilir. Kalfalık belgesi, işverenler tarafından işe alımlarda veya mesleki kariyerlerinde ilerleme fırsatlarında önemli bir rol oynar.

Kalfalık belgesi, kişinin mesleğini ilgilendiren işyerinde kalfa unvanı ile çalışabilmesine olanak tanır. Ustalık belgesi almadan önce bu belgeye sahip olmanız gerekir. Ülkemizin anayasası gereği 330 sayılı kanunun 17’nci maddesinde belirtilene göre herhangi bir kalfalık belgesi olmayan kişiler kalfa olarak çalıştırılamazlar.

İster işyeri sahibi isterse de çalışan olsun işyeri açılabilmesi için ustalık belgesi zorunludur. Ustalık belgesi sahibi olmak isteyen kişinin ise öncelikle kalfalık belgesi alma şartı bulunmaktadır.


Kalfalık Belgesi Kimlere Verilir?

Kalfalık belgesi, belirli bir meslekte kalfalık eğitimini tamamlayan ve mesleki becerilerini geliştiren kişilere verilir.

1- 19 Yaşından gün almamış olan ve kanun kapsamında bir meslek dalında çalışanlar Mesleki Eğitim Merkezlerinde meslek dallarının eğitim süresi boyunca haftada bir gün öğrenim gördükten sonra girecekleri kalfalık sınavlarında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” alabilirler.

2- 19 yaşından gün almış olanlar ise Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılacak yoğunlaştırılmış eğitime tabi tutulduktan sonra girecekleri kalfalık sınavlarında başarılı olmaları halinde “Kalfalık Belgesi” alabilirler.


Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık belgesi olmak için Mesleki Eğitim Merkezine başvuru yapmak gereklidir. Başvuru sonrası 2 yıl süren eğitimlere düzenli katılarak sonrasında yapılacak olan teorik ve uygulamalı sınavlardan başarılı olan adaylar kalfalık belgesi almaya hak kazanır.

Kalfalık belgesi alan kişiler kalfalık belgesinin zorunlu olduğu sektörlerde çalışabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu