Yaşam

Kalp Damar ve Karaciğer Sağlığına Çok Faydalı Olan Küncü Nedir? Ne İşe Yarar?

Küncü aslında günlük hayatta sıkça kullanılmaktadır. Çin kültüründe de tercih edilmesi karaciğer sağlığı için büyük bir önem arz etmektedir. Göz sağlığında da kişinin görme duyusunun daha sağlıklı olmasına yardımcı olduğu bilinir. Peki Kalp Damar ve Karaciğer Sağlığına Çok Faydalı Olan Küncü Nedir? Küncü Nasıl Kullanılır? Bu soruların cevaplarını sizler için makalemizde derledik.

Küncü Nedir? Ne İşe Yarar?

Küncü, tohumlarından yağ çıkarılan değerli bir tarım bitkisidir. Anavatanının Doğu Afrika veya Asya olduğu sanılan bu bitki çok eski çağlardan beri yetiştirilir. Küncü (susam) üretiminin yaygın olduğu günümüzde en önde gelen küncü üreticileri Sudan, Venezuela, Hindistan Nijerya, Çin, Meksika ve Birmanya’dır. Türkiye’de ise küncü başlıca Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir, en çok ürün Şanlıurfa ilinde yetiştirilmektedir.

Afrika kökenli olan susam sağlık açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Mutfaklarda hamur işlerinde tercih edilen bu baharat çeşitli işlemlerden geçirilerek yemeklerde ve kozmetik alanında yağ olarak tüketilebilmektedir. Küncü içeriğindeki vitaminler hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için önemli bir kaynak olarak tüketilebilmektedir. Susam günlük olarak tüketilebilen ve bağışıklık sistemini koruyan etkiye de sahiptir. Bağışıklık sisteminin düşük olması kişinin hastalıklara karşı vücudunun direnç göstermesine engel olur. Diyabeti önleyen yapısı ile özellikle kan şekerini dengeleyici olarak tercih edilebilir.


Küncünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminde oldukça faydalı olan susam A, C ve E vitaminlerini içerisinde barındırmaktadır. Mineral bakımından da sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir.
  • Hücre yenilemesi için gerekli olan E vitamini bol miktarda olduğundan vücuttaki tüm hücrelerin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Kanser önleyici etkisi sayesinde kanserli hücrelerin oluşmasına engel olmaktadır.
  • Susam vücuda enerji veren yapıda bir baharattır. Halsizliğin engellenmesi için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kolesterol dengeleyici olarak da tercih edilebilmektedir. Magnezyum sayesinde damarlarda kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar sağlığı için son derece büyük öneme sahiptir.

Küncü Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Kullanım Şekli Nedir?

Küncünün günlük hayatta sıkça kullanılması ve geleneksel Çin kültüründe de tercih edilmesi karaciğer sağlığı için büyük önem taşır. Göz sağlığında da kişinin görme duyusunun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Tahin susamdan elde edilmektedir. Tahinin farklı lezzetler ile karıştırılarak tüketilmesi de susam içerisindeki vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Susamın yağ formu ise genellikle cilt bakımı alanında tercih edilir. Ciltte E vitamini sayesinde kolejen üretimini arttırır. Böylece kişinin cildinde lekelenmeler ve diğer cilt sorunları giderilmiş olur. Egzama ve mantar tedavisinde de cildin hızlı şekilde onarılması için tercih edilebilmektedir. Susam yağı saç bakımında da saç derisini besleyerek saçların daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.


Küncünün Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Günlük hayatta tüketilen birçok bitkisel ürün insan sağlığının korunması için oldukça etkilidir. Yeterli miktarda tüketilen bitkiler daha zinde ve sağlıklı bir vücudun olmasına yardımcı olur. Küncü yani susamın tam belirlenen yan etkisi olmasa bile çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Susam iştah açıcı özelliğe sahip olduğu için kilo vermek isteyen kişilerde çok az tüketilmesi önerilir. Kilo almak isteyenlerde ise daha çok iştah açacağından sağlıklı olarak tüketilebilir. Yağ oranı yüksek olan susamın obezite hastaları tarafından da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Tansiyon hastalarının da susamı tüketirken çok miktarda tüketmemesi önerilir. Günlük olarak 1 çay kaşığı susam tüketilmesi kişinin ihtiyacı olan A, C ve E vitaminini karşılayabilmektedir. Cilt için kullanırken de diğer baz yağlar ile kullanılması tavsiye edilir.


➡Diğer yaşam haberleri için TIKLAYINIZ


Öğrenci Gündemini Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Ederek Güncel Bilgilere Daha Hızlı Bir Şekilde Ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Gündemi: Instagram

Öğrenci Gündemi: Twitter

Öğrenci Gündemi: Facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu