Blog

Karar Verme Becerilerinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Hayat her zaman karar vermekle ilgilidir . Gençlik her şey dahil bir paket olarak geliyor: çekici fırsatlar ve kaçınılması gereken daha iyi yollar, özgürlük ve sorumluluk.

Stresli ve baskın bir ortamda karar vermeye hazır olmanın kesin yolları var . Biri çoğu zaman çoğunluk tarafından paylaşıldığına inanılan yanıltıcı empoze edilmiş önceliklerin farkında olmalı, ancak uygulamada doğru değildir. Başkalarının hedeflerine ulaşmak için zaman harcamak, 20’li yaşlarda (veya herhangi bir yaşta) yapılacak en son şeydir.Karar vermek, yaşam en hızlı olduğu ve zamanın kısa göründüğü durumlarda özellikle zor görünmektedir. Sıklıkla,bu sadece geri adım atmanın ve artılarını ve eksilerini tartmanın bir örneği – bu da yaşam tarzınızda daha büyük değişiklikler yapmak anlamına geliyor. Bu yedi şeyi yapın – dil becerilerinizi ve egzersizinizi geliştirmek gibi – düzenli rutininizin bir parçası ve bunu bilmeden önce karar alma zorluklarınız sihirli bir şekilde ortadan kaybolmuş olacak…

1. Yaşamınızda biraz sanat ve kültür edinin

Bu haftalık salsa dersleri almaktan aylık programınıza opera performansları koymaktan herhangi bir şey olabilir. Gitar çalmayı öğrenmek için haftada üç kez bir saat ayırın ya da guaj kullanarak en sevdiğiniz filmden sahneleri boyamayı deneyin. Bu zaman alıcı gibi görünse de, sanat ve kültürle uğraşarak vakit geçirmek değerli bir geri ödeme sağlayacaktır: karar alma konusunda her ikisi de yararlı – günlük ruh halinizi artırmanın yanı sıra artan konsantrasyon yeteneği. Örneğin olağanüstü bir şey, daha önce yapmayı hiç düşünmediğiniz, heykel modelleme veya arp öğrenmeyi denerseniz, en güçlü karar alma avantajlarını elde edersiniz.


2. Programlama veya dil becerilerinizi geliştirin

Beyninizin farklı bir bölümünü egzersiz yapmak için daha teknik bir şey üzerinde çalışın. Yazma becerilerinizi geliştirmeye veya bir yabancı dil öğrenmeye odaklanabilirsiniz. Aksi takdirde, derinlemesine programlamaya dalın veya herhangi bir kullanışlı yazılımı ana edin. Bu yöntem iki kuşu bir taşla öldürür; BT eğitimi için boş zaman ayırmak veya yabancı dil becerilerinizi geliştirmek, CV’nize katma değer sağlamanızın muhtemel olduğu anlamına gelir.


3. Her yaştan kişiyle takılmak

Etrafınızı saran insanların yaş aralığını genişletmeye çalışın. Sizden daha yaşlı olanlarla ve daha genç olanlarla iletişiminizi sürdürün. İlk grupla iletişim kurmak, gelecek için planlama yaparken daha dikkatli ve daha iyi olmanıza yardımcı olurken, ikincisi daha önceki hayalleriniz, başarılarınız ve başarısızlıklarınızla iletişiminizi sürdürmenize yardımcı olabilir. Geçmişte kazanılanlar pozitiflik ve güven duygusu getirecek olsa da, hatalar aynı komisyona iki kez basmaktan uzak duracak.Herhangi bir yaş grubunu ortadan kaldırmamaya çalışın. Başka yaşlardaki insanlarla etkileşim, size çağdaşlarla yarıştan geri çekilme şansı vererek, farklı senaryoların tüm artılarını ve eksilerini daha dengeli ve ayrık bir perspektiften gerçekten tartma şansı vererek karar vermenize yardımcı olabilir.


4. Egzersiz

Plaj voleybolu veya artistik patinaj, bale veya dövüş sanatları: hangi spor size en uygun, güvenli ve eğlenceli geliyorsa, yapın!Yeni insanlarla tanışın, egzersiz formunda kalın!Bir Rus atasözünün dediği gibi: “sağlıklı bir bedende sağlıklı bir ruhtur.” Vücudunuz daha iyi bilerek, karar verme becerilerinizi de bulacaksınız.


5. Pişirmenizle ilgili deney yapın

Genellikle yemek yapmaz mısın? Dene! Yemek pişirmeye alışkınsanız, yeni mutfak ufkunu açın.Elleriniz karıştırmak, baharatlamak veya sote yapmakla meşgulken, zihninizin gizlice meşgul olduğunuz bu kararı düşünmekle meşgul olduğunu göreceksiniz. Ve eğer gıda dünyası tarafından sunulan tüm seçimlerde ustalaşabiliyorsanız, kesinlikle karar vermeyi başka alanlarda da halledebilirsiniz.


6. Sosyalleşin

Şehrinizde piknik,gezi veya popüler etkinliklere katılmak amacıyla çevrimiçi topluluklara katılın.Her bireyin hayatının çok şey ifade ettiği ve her insanın her gün binlerce hayatı etkilediği anlayışıyla kendinizi büyük, büyük bir toplumun parçası olarak hissedeceksiniz. Ayrıca, kendi yaşamınızla ilgili karar alırken yüzlerce veya binlerce örnek ve deneyime sahip olacaksınız.


7. Artıları ve eksileri yazın

Son olarak, tüm en yaygın ve hala etkili olan karar verme tekniğine geri dönün: artılar ve eksiler listesi. İkilemin tüm olumlu ve olumsuz yanlarını not edin.A3 gibi daha büyük bir kağıt formatı kullanmak daha iyidir – sabit boyutunuzun seçeneklerinizi sınırlamasına izin vermeyin!Belirli bir alanda tecrübesi olan insanlardan tavsiye istemek için bir dürtü hissediyorum, bunu yapın. Ama sonra kendi kararını ver. Çünkü bu senin hayatın. Fark eder, önemi var.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu