Blog

Kaygılarınızı Yok Etmenin 9 Kanıtlanmış Yolu

Endişe, her günün her anını bir sonraki adımın ne olacağından endişe ederek geçirmiş gibi hissediyor ve endişe o kadar da kötü olmasa da, karşılaştığınız endişe, kalp yarışınızı en masum anlarda yaptı. Hâlâ, yatakta yatarken ve dünyadan güvende olsanız bile, sürekli olarak felç edici korku içinde yaşadınız – çok güçlü bir korku, kalbinizi çarpıntılara gönderir ve vücudunuzun titremesine ve titremesine neden olur.

Ve eğer daha önce hiç yaşamamışsanız, ‘kesinlikle abarttığınızı’ düşünebilirsiniz, ancak şiddetli kaygısı olan birinin bakış açısından size söz veriyorum, değilim. Aslında, diğer birçokları gibi ben de evimde saklı arkadaşlarımla geçirmeyi tercih ettiğim günler geçiriyorum. Her küçük şey için çok endişeleniyorum, işleri yapmak için harcayabileceğim zaman kaybettim.

Anksiyetem yüzünden dostlukları ve yeni anıları kaçırıyorum. Ancak, son zamanlarda, işleri kendi ellerime almaya karar verdim ve kitaplarda ve internet araştırmalarında bulduğum bir dizi tekniği uyguluyorum. İlk başta şüpheciyken, hayatımda biraz değişiklik fark ettiğimi söylemeliyim. Bunları da denemek isterseniz, aşağıdaki listeye göz atın.

1. Dik durun

Kendini Kaygıdan Kurtmak kitabının yazarı Tamar Chanksy, “ Endişelendiğimizde, üst bedenimizi – kalbimizin ve akciğerlerimizin bulunduğu yerde – kamburlaşma ” olduğunu açıklıyor.

Kaygı yaşıyorsanız ve derhal rahatlamanız gerekiyorsa, bu tekniği deneyin. Ayağa kalkın, omuzlarınızı geri çekin ve göğsünüzü açın. Vücudunuzu kamburlaştırdığınızda, zihnimize kavga veya uçuş modunda olmadığımızı söyler, böylece bizi endişemizden uzaklaştırır.

2. Olumlu Bir Günlük Tutun

Pozitivite günlüğü harikadır çünkü zihnimizi olumlu ve düzenli düşünmeye programlamaktadır. Endişeyle, olumsuzlara çok fazla odaklanabiliriz ve bu nedenle, sürekli endişe ettiğimiz bir çok şeyin asla gerçekleşmediği gerçeğini kaçırırız. Her şeyin iyi olduğu zamanları kutlamaya yardımcı olur.

3. Magnezyum

Diyetteki bir değişiklik her zaman rahatlama ile sonuçlanmasa da, kesinlikle yardımcı olabilir. Bununla birlikte, magnezyum eksiklikleri, zaten kaygıya eğilimli olduğumuzda, daha da endişeli olmamıza neden olabilir. Uzmanlar, yüksek miktarda besin içeren spreylerin kullanılmasını veya hatta sadece yüksek kaliteli bir takviye alarak alınmasını önermektedir.

4. Yürüyüşe Çıkmak

Yürümek sadece kan akışımızı uyarmakla kalmaz, aynı zamanda nefesimizi de geliştirir. Ayrıca beynin dikkatini dağıtabilecek endişelerimize odaklanmayı zorlaştıran duyularımızın uyarılmasını sağlar .

5. Tetikleyicilerinizi Anlayın

Tetikleyicilerimiz, kaygımızın devreye girmesine neden olan şeylerdir. Onları anladıktan sonra, kaygımızın nedeni hakkında fikir ediniriz. Sonuç olarak, bize sürekli rahatlama sağlayan uzun vadeli çözümler bulabiliriz .

6. 5-5-5 Oyununu Oynayın

Olumsuz düşünce döngüleri genellikle bir anksiyete olayına yol açabilir, bu yüzden bunu ana geri dönüp anksiyetenizden çıkmaya çalışın:

1. Gördüğünüz 5 şeyi adlandırın.
2. Duyduğunuz 5 şeyi adlandırın.
3. Vücudunuzun 5 parçasını hissedebilirsiniz.

7. Komik Bir Video İzleyin

Fizyolojik olarak, aynı anda gerçekten gülemez ve endişe hissedemezsiniz . Bu yüzden, gerçekten komik bir şey izlemeyi deneyin ve yardımcı olup olmadığını görün.

8. Bu Şarkıyı Dinleyin

Bilim adamları aslında bu şarkıyı dinlemenin endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler. Cidden, yine de.

9. Bilişsel Uyumsuzluk

Bilişsel uyumsuzluk, zihnin iki çelişkili inanç ve fikriniz olduğunda düşünme veya hissetme şeklinizi değiştirme yeteneğidir. Sabahtan akşama kadar, kaygısız biri gibi davran, ama kaygının yokmuş gibi davran. Bunu bir ‘oyun’ olarak düşünün. Buna karşılık, beyniniz karışacak, çünkü endişeli olduğunuzu düşünüyor, ancak vücudunuz bu şekilde davranmıyor. Buna karşılık, zihniniz stresli hale gelecek ve sanki bu şekilde davranıyormuş gibi düşünecektir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu