Gündem

KDV’den Sonra Çaydan da Vurdular! Kafelerde 1 Bardak Çay 25 Liraya Yükseldi

ÇAYKUR fiyatlarına yüzde 43.7 oranında zam yapmasının ardından fırsatçılar yine gündeme oturdu. Kafe ce restoranlar aynı gün çay fiyatlarını arttırdı. Lüks kafelerde 1 bardak çay 25 liraya yükseldi. Bazı marketler ise fiyatlara yüzde 60 zam yaparken bazıları da ürünleri depoya çekti.

KDV’den Sonra Çaydan da Vurdular

Yaş çay alım fiyatının yüzde 76 artışla kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş destek priminin açıklanmasının ardından Çaykur, çaya yüzde 43,7 oranında zam yaptı. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen vurguncular ise ellerindeki stok ürünlerin fiyatlarını bir anda artırdı. Örneğin 5 kilogramlık Çaykur Tiryaki Çayı’nın fiyatı bir günde 184 liradan, 289 liraya yükseldi. Bazı marketler ise satışı bir adet ile sınırladı. Hatta raflarda bulunan çaylar bile depolara çekildi. Ankara’nın Sincan ilçesinde çaya gelen zammı fırsat bilip çay reyonunu boşaltan bir süper markete zabıta tarafından ceza kesildi.


Benzinle Yarışıyor

Çaya gelen zam restoran ve kafelerdeki menülere de yansıdı. Belediye tesislerinde çay fiyatları ortalama 6 liradan 8 liraya yükseltildi. Zincir restoranlarda ise fiyatlar 10 liradan 14 liraya kadar çıktı. Bazı lüks kafe ve restoranlarda ise fiyatlar 25 lirayı buldu (kurabiye ikramlı). Fiyatın bu kadar yükselmesi vatandaşlardan tepki çekti. Sosyal medyada ‘1 bardak çay 1 litre benzin ile yarışıyor’ paylaşımları görüldü.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Çay Tiryakilerine Kötü Haber: Çaya Yüzde 43.7 Zam Geldi!

👉 Benzine Bir Zam Daha: 24 Liraya Yaklaştı!

👉Yumurtaya da Yüzde 12,5 Zam Geldi!

👉 Alkollü İçkilere Yüzde 23 Zam Geldi! İşte Yeni Fiyat Listesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu