Yaşam

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar? Kedi Nanesinin Faydaları Nelerdir?

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar? Kedi Nanesinin Faydaları Nelerdir?. Kedi nanesi isminden de anlaşılacağı gibi nane, kekik, adaçayı, fesleğen gibi bitkiler gibi Lamiaceae familyasına ait bitkilerdendir. Kedi Nanesi Otu 1,5 metreye kadar uzayabilen çok yıllık bir bitkidir. Kedi nanesi otu , Roma döneminde sindirime yardımcı bitki çayı olarak kullanılmaya başlandı ileriki dönemlerde uykusuzluk, stres, migren, sindirim sorunları, öksürük, regl ağrıları ve krampları gibi pek çok rahatsızlığa karşı kullanılmaya başlandı.

Kedi Nanesi Otu Ne İşe Yarar?

Kedi nanesi lamiaceae familyasından mevsimlik bir bitkidir. Kökeni Roma dönemine dayanmaktadır son yıllarda Avrupa ve Amerika da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kedi nanesinin ismi kedilerin bu bitkiyi çok sevmesinden dolayı verilmiştir. Kedi nanesi otu kediler tarafından da çok sevilir kedi nanesi yediğinde modu yükselir ve sevecen davranışlar sergiler. Kısacası kedi nanesi kedilerin mutluluk hormonu salgılanmasını arttırır.

Kedi nanesi otu bitki çayı olarak kullanıldığında uykusuzluk, stres, sindirim sorunları, öksürük, regl ağrıları ve krampları gibi pek çok rahatsızlığa karşı tedavi edicidir. Kedi nanesi otu Akdeniz iklim tipine uygun olduğu için ülkemizde çokça bulunur tüm aktarcılarda bulmak mümkündür.


Kedi Nanesi Otunun Faydaları Nelerdir?

Kedi Nanesi Otu 1,5 metreye kadar uzayabilen çok yıllık bir bitkidir. Kedi nanesi otu , Roma döneminde sindirime yardımcı bitki çayı olarak kullanılmaya başlandı ileriki dönemlerde uykusuzluk, stres, migren, sindirim sorunları, öksürük, regl ağrıları ve krampları gibi pek çok rahatsızlığa karşı kullanılmaya başlandı.

Kedi nanesi otu bitki çayı olarak kullanıldığında insan vücuduna aşağıdaki faydaları sağlamaktadır.

Kedi Nanesi Uyku Bozukluklarına İyi Gelir

İnsomnia ve uyku düzensizliklerine karşı etkili olduğu bilinen kedi nanesi, yatıştırıcı etkileriyle rahatlamaya ve metabolizmanın yavaşlamasına yardımcı olur.


Kedi Nanesi Stresi Azaltır

Kedi nanesi insanlarda stres ve anksiyete gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.


Kedi Nanesi Regl Sancısını Azaltır

Kedi nanesi, kasların gevşemesini ve krampların azalmasını sağlayarak adet sancısına iyi gelir. Ayrıca gecikmiş menstruasyonu düzene sokmada da yardımcı olabilir.


Kedi Nanesi Mide ve Sindirim Sorunlarını Giderir

Mide rahatsızlıklarını ve sindirim problemlerini önler, ayrıca kedi nanesi; mide ve bağırsak gazlarını söktürür, krampları giderir.


Kedi Nanesi Migren Ağrılarını Hafifletir

Kedi nanesi baş ağrılarını azaltmada, hatta kronik migreni geçirmede etkilidir. Yağının ağrıyan bölgeye uygulanması, çayının içilmesi ve yapraklarından yapılan merhemin bölgeye sürülmesi hızlı rahatlama sağlar.


Kedi Nanesi Saçlara Faydalıdır

Kedi nanesi antiseptik özellikleri nedeniyle saçlarda oluşan kepeğe çözüm olabilir. Ayrıca saçları nemlendirir ve yumuşatır, saçlara doğal ve sağlıklı bir görünüm katar.


Kedi Nanesi İltihap Gidericidir

İçerdiği kimyasallar antienflamatuar ajan olarak oldukça güçlü maddelerdir. Artrit, gut, eklem ağrısı, kas burkulması ve hatta hemoroid tedavisinde etkili olabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Açlık Otu Nedir, Nasıl Kullanılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu