Yaşam

Keto Diyeti Nedir?

COVID-19 kilitlenmesi sırasında duvarların içinde kalırken , sağlık ve sağlıktan sorumlu olmak gerekir. Evden çalışıyorsanız, uzun süreli uyku, fiziksel aktivite eksikliği, zihinsel huzursuzluk ve yemekler arasında atıştırma gibi kaçınılmaz ayarlamalar altındasınız. Ve eğer böyle devam ederse, canım siz değerli sağlığınızı kasıtlı olarak tehlikeye atıyorsunuz . Pandeminin küresel hücrelere çarptığı zamanlarda, kendimizi zihinsel, fiziksel ve biyolojik olarak iyi tutmak çok önemlidir, ancak sosyal olarak aktif olmak bugünlerde dışlanmaktadır.

Sizi ketojenik program rehberine götüren bir kapı arıyorsanız, o zaman mükemmel bir yere çarptınız. Önce bunun ne olduğunu öğrenelim mi?

Ketodiet, orta miktarda yüksek kaliteli diyet proteini ve yüksek oranda sağlıklı diyet yağı içeren düşük karbonhidrat tüketmenin bir yoludur. On yıllardan beri genellikle obezite için ana suçlu olarak kabul edilen yağ tüketimi konusunda şüpheci olmalısınız.İyi, şimdi bence bu yanlış bir isim. Belki de doğal yağlar, gerçek suç ortaklarının – şekerler ve nişastaların yerini alması gereken iyi arkadaşlardır.

Keto diyeti neleri içerir?

Keto yemekleri hoştur ve yapraklı yeşillikler, sebzeler ve sınırlı miktarda baklagiller, meyveler gibi sağlıklı karbonhidratlardan (günde 50 g’ın altında) alınan kalorilerin% 10’unu içerir ; Omega-3 bakımından zengin balık, et ve hayvansal protein gibi proteinlerden alınan kalorilerin% 20’si; ve avokado, hindistancevizi, doymamış ve orta zincirli trigliserit yağları, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi doğal yağlardan elde edilen kalorilerin ~% 70’i.

O nasıl çalışır?

Bir keto diyetvücudunuzun metabolik bir ‘ketoz’ durumuna ulaşmasına izin verir, bu da vücut sisteminizin enerji üretmek için glikoz (bir karbonhidrat türevi) yerine keton cisimlerini (yağlardan elde edilen sabit bir enerji kaynağı) kullanacağı anlamına gelir. Yağları yanlış anlamayın, çünkü 900.000 den fazla denek üzerinde yapılan birçok çalışma doymuş ve tekli doymamış yağ yemenin kalp hastalığı veya KVH (kardiyovasküler hastalıklar) için hiçbir risk faktörü olmadığı sonucuna varmıştır. Oysa karbonhidrat herhangi bir şekilde yemek kan şekeri seviyenizi yükseltir ve insülin salınımını artırır. Makarna, patates kızartması, ekmek, un, pirinç, patates, şeker ve şuruplar gibi çekici tuzaklarla dolu bir pazarda, aşırı tüketmemiz ve böylece insülini sürekli olarak harekete geçirerek nihai insülin direnci ve son olarak diyabet veya obezite ile sonuçlanır.

Keto diyetinin uzun vadeli faydaları

 1. Kilo kaybı – Keto öğünlerinden alınan düşük kalorili diyet, vücut yağının yakıt olarak kullanılmasını teşvik eder ve çalışmalar, ketojenik bir diyetin iştahı veya aşırı atıştırmayı bastırdığını ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

 2. Bilişsel gelişim —Ketojenik bir diyetle beyin, birincil yakıt kaynağı olarak glikoz yerine keton cisimlerini kullanma eğilimindedir. Bu geçiş daha fazla sinir büyüme faktörünü ve beyin hücreleri arasındaki sinaptik bağlantıları teşvik eder. Bu zihinsel aktiviteyi, odaklanmayı ve geliştirilmiş bilişsel yetenekleri geliştirir.

 3. Kan şekerini korudu – Çalışmalar, düşük karbonhidrat diyetlerinin insülin direncini ve kan şekerini azalttığını göstermiştir. Ayrıca ani kan şekeri düşüşleri veya çökmeleri, bitkin ve yönünü kaybetmezsiniz.

 4. Enerjik – 4-8 hafta boyunca ketozda, kaslarda ve karaciğerde depolanan glikojen azalır ve kas dayanıklılığı ve genel enerji seviyeleri daha yüksektir. Vücut, glikoz yerine yağ kullandığından, sürekli ve daha uzun fiziksel performans için tutarlı bir keton cisimleri kaynağı ile birlikte beyne yakıt sağlar.

 5. Kardiyovasküler ve metabolik sağlık —Ketojenik bir diyetin kan lipitini ve yağ asidi metabolizmasını etkili bir şekilde düzenlediği gösterilmiştir. Kan basıncı, kalp hastalığı ve inmede önemli azalmaya yardımcı olur.

Keto gribi duydunuz mu?

Keto diyetisyenleri için en büyük endişe, baş ağrısı, öksürük, yorgunluk, sık koklama, sinirlilik veya mide bulantısı gibi grip benzeri semptomlar üretebilen sodyum ve elektrolit seviyelerinin azalmasıdır. Fark, bulaşıcı olmaması ve nedensel ajanın bir virüs olmamasıdır.

İşlenmiş gıda eksikliği ve azalan insülin seviyeleri nedeniyle, böbrekler tarafından depolanan sodyum seviyeleri de aniden düşer

Bunu önlemenin basit yolu, tuzlu yemekler, pastırma, salamura sebzeler vb.

Yağ çalkalama makinesine dönüştürmek istiyorsanız, aşağıdaki gibi gıda maddelerinden kaçının :

 • İşlenmiş şekerli yiyecekler ve soda, meyve suyu, smoothies, dondurma, şekerleme gibi soslar.

 • Nişastalar ve pirinç, makarna, tahıl, pizza, hamburger vb. Gibi buğday bazlı ürünler.

 • Patates, havuç gibi kök sebzeler ve yumrular

 • Az yağlı veya diyet ürünleri ve işlenmiş bitkisel yağlar

 • Şekerli alkollü içecekler (tatlı şaraplar ve kokteyller)

 • Şekersiz diyet gıdaları (genellikle şekerli alkol veya aspartam, sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar yüksek) Diet Coke, Splenda gibi

7 günlük bir keto planıyla başlayabilir ve sizin için çalışmasını istiyorsanız, ketojenik diyetin bir parçası olmaya devam edebilirsiniz. Aslında iyi zihinsel ve fiziksel sağlığı teşvik ettiğine inanmak için kendiniz deneyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu