Üniversite

Kimler Müteahhitlik Yapabilir? Müteahhit Nasıl Olunur?

Kimler Müteahhitlik Yapabilir? Müteahhitlik Nasıl Olunur? en çok araştırılanlar arasında yer aldı. Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır? Müteahhit Olmak İçin Ne Kadar Sermaye Getirir? merak edilenler arasında yer aldı. Ülkemizde yaşanan deprem sonrasında Müteahhit Olmak İçin Gerekli Belgeler ve Sıfırdan Müteahhit Olmak İçin Ne Yapmalı? sorularının cevaplarını gelin birlikte öğrenelim…

Kimler Müteahhitlik Yapabilir?

En çok merak edilen sorulardan olan Kimler Müteahhitlik yapabilir? için kısa ve tek bir cevap vardır aslında. Diğer ülkelerde bir çok aşama ve prosedür yerine getirilerek olunan sorumluluk, bilgi ve tecrübe gerektiren Müteahhitlik Mesleği için ülkemizde sadece ; 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve şirket açabilme şartlarına sahip olan herkes müteahhit olabilir.


Müteahhit Nedir, Ne İş Yapar?

Ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili kapsayan 7,7 ve 7,8 deprem sonrasında bir çok bina yıkılmış ve bunun sonucunda Müteahhitlik hakkında araştırmalar başladı. Müteahhit Olmak İçin Gerekli Belgeler de en çok araştırılanlar arasında yer aldı. Öncelikle Müteahhit Nedir Ne İş Yapar? sorularını cevaplayalım. Aslında Müteahhit inşaat sürecinde A’ dan Z’ye inşaat ile ilgili tüm prosedür ve çalışmaları baştan sonra takip eden ve bu süreçte yine bu çalışmalardan tam yetkiyle sorumlu olan kişidir. İnşaat Projesi için gerekli olan personel alımı ve çalışanları da bünyesine katarak İnşaat çalışmalarını denetleyerek her projenin zamanında tamamlanması ve dikkatli bir şekilde bu projenin tamamlanmasından mesuldür.

Aynı zamanda kelime anlamı olarak da zaten yüklenici ve üstlenici olarak da tanımlanan müteahhitlik; aslında oldukça sorumluluk getiren bir meslektir. İnşaat sektöründe sıvasından demirinden kalasından tuğlasına kadar yapılacak inşaatta kullanacak tüm malzemeleri ve malzemelerin kullanımı ile ilgili personellerin tüm çalışmasından da yine Müteahhitler sorumludur. Lakin ülkemizde bu kadar sorumluluk taşıyan mesleklerden biri olan Müteahhitlik olmak maalesef ki oldukça kolay. Yazımızın devamında Kimler Müteahhit olabilir? ve Müteahhit Nasıl olunur? hakkında tüm merak edilenlere ulaşabilirsiniz.


Müteahhit Nasıl Olunur?

Tüm dünyada icra edilen Müteahhitlik mesleği, diğer ülkelerde ülke nüfusuna göre çok azınlıkta olsa da maalesef ülkemizde ülke nüfusuna oranla çok fazla müteahhit vardır. Müteahhitlik aslında kavram olarak içerisinde yapım, inşa, inşaat gibi genel bir grubu içinde barındırır, yani sanıldığı kadar kolay bir meslek değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sorumlulukları ve en önemlisi bilgi, tecrübe birde sermaye ister.

Küçük, büyük ya da orta seviye işletmelerin uzun vadede ayakta kalabilmesi için sermaye önemli bir şarttır. Sermayenin yanı sıra inşaat sektöründe ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimi de gerekir. Bunların yanı sıra ekonomi, muhasebe, insan ilişkileri, bankacılık ve daha eklenebilecek birçok grup inşaat ile iç içe kompleks bir yapıdır. Böylesi kompleks bir yapıya patron olarak giriş yapmak, kısacası müteahhit olmak zor ve uzun bir yoldan geçmeyi gerektirir.

Müteahhit olmak için üniversite mezuniyet şartı aranmamaktadır

 • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurup, ‘Yeterlilik Belgesi’ alarak müteahhit olabilmektedir.
 • Bazı üniversitelerin müteahhitlik sertifika programı da mevcuttur.

Müteahhit Olmak İçin Gereken Belgeler

Aşağıda belirtilen evraklar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapılarak müteahhitlik belgesi alınabilir.

Gerçek Kişi İçin

 • Yurt içi müteahhitlik karnesi istem dilekçesi (ad, soyadı, adres, kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri eksiksiz doldurulacak.)
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • Öğrenim belgesi (diploma ya da onaylı sureti)
 • Ticaret odası belgesi (aslı ya da aslı gibidir onaylı sureti) başvuru yılına ait olacak (faaliyet alanında inşaat ile ilgili kodlar bulunacaktır.)
 • Meslek odası kayıt belgesi (aslı ya da aslı gibidir onaylı sureti) başvuru yılına ait olacak.
 • İmza beyanı (aslı ya da aslı gibidir onaylı sureti) başvuru yılına ait olacak.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Müteahhitlik yemin belgesi (müracaat edenin el yazısı ile)

Şirketler İçin

 • Yurt içi müteahhitlik karnesi istem dilekçesi (ad, soyadı, adres, kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri eksiksiz doldurulacak.)
 • Ticaret odası belgesi başvuru yılına ait olacak. (aslı ya da aslı gibidir onaylı sureti)
 • İmza sirküleri (aslı ya da aslı gibidir onaylı sureti) başvuru yılına ait olacak.
 • Şirketin ana sözleşmesinin yayınlandığı kuruluş gazetesi (aslı ya da aslı gibidir onaylı sureti)
 • Müteahhitlik yemin belgesi (müracaat edenin el yazısı ile)
 • Biten işler varsa, iş deneyim belgeleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi sitesinden başvurular konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilir ve YAMBİS (Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi) üzerinden başvurunuzun takibini yapabilirsiniz.


Müteahhitlik Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

-Müteahhit iseniz, bir Müteahhitlik belgesi almanız gerekecektir. Sertifika devlet tarafından verilir ve niteliklerinizin kanıtı olarak kullanılabilir. Bu sertifika ayrıca sizi olası sorumluluklardan koruyacaktır. Müteahhitlik belgesi almanın ilk adımı, gerekli eğitim ve deneyime sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bunlardan herhangi birine sahip değilseniz, biraz zaman ve emek harcayarak belgeyi almanız mümkün olabilir. Müteahhitlik belgesi almak için izlenmesi gereken birkaç adım vardır.

Müteahhitlik belgesi, belirli bir işi yapmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olduğunuzu gösteren bir belgedir. Müteahhit yetki belgesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Başvuru yapan kişi konuyla ilgili verilen formların doldurması gerekir. Formlar doldurulduktan sonra bunların bir dilekçe ile sunulması gerekir. Daha sonra kurum sunulan belgeleri inceleyerek işlemleri başlatır.

Müteahhitlik Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
-Başvuru yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken konular bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de kayıtlı olduğunuz ticaret ve sanayi odasından müracaat yılına ilişkin bir sicil kaydı alınmasıdır. Daha sonra bu sicil kaydı ve kimlik fotokopisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapılması mümkündür. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri müteahhit yetki belgesi için kurum tarafından istenen bütün belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulmasıdır. Başvuru belgeleri temel olarak şunlardan oluşmaktadır.
• Belge için gerekli olan başvuru formları
• Başvuru sahibine ait olan vergi levhası
• Başvuru sahibinin kayıtlı olduğu oda sicil kaydı belgesi ve bu belgenin fotokopisi
• Başvuru için gerekli ödemenin yapıldığına dair dekontlar
Müteahhitlik belgesi nasıl alınır merak edenler bu şekilde başvuru yapabilir. Bu belgeleri sağlayarak ilgili kurumdan müteahhitlik yetki belgesi için başvuru yapmanız mümkündür.

Müteahhit Belgelerinin Türleri
-Müteahhitlik mesleğini yapma yetkisi olan kişilerin alabileceği farklı belge türleri vardır. Belirtilen belgeler bireyin belirli bir süre çalıştığını ve gerekli eğitim, öğretim ve diğer faaliyetleri tamamladığını tasdik eder. Müteahhitlik yetki belgesi almak isteyenler için 15 farklı seçenek bulunuyor. Bunlar; A, B, B1, C, C1, D, D1, E, E1, F, F1 G, G1, H ve geçici sınıfı şeklinde ayrılır. Kişinin faaliyetlerine ve deneyimine göre uygun olanı seçmesi gerekir.


Müteahhit Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Arapça kökenli olan müteahhit kelimesi; “üstlenici, taahhüt eden” anlamlarına gelmekte ve müteahhittin görev kapsamını belirtmektedir. İnşaat sahasını belirleme, bütçe oluşturma, işe alım süreçlerini yönetme gibi yapının inşa sürecinin tamamını üstlenen müteahhitlerin sorumlulukları şunlardır;

 • Bir inşaat projesinin tüm aşamalarını baştan sona planlamak,
 • Fiyat teklifini oluşturabilmek için malzeme, işçilik, makine ve diğer masrafların maliyetini hesaplamak,
 • Maliyetleri azaltmak ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak,
 • Müşterilere sunmak üzere proje takvimi oluşturmak,
 • Mimar veya mühendis gibi diğer meslek profesyonelleriyle birlikte çalışmak,
 • Projenin yasa ve yönetmeliklere uygunluğunu denetlemek,
 • Projenin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak,
 • İşçi güvenliğini temin etmek,
 • İş performansını denetlemek,
 • Ekipman ve araçların zamanında ve uygun bakımının yapıldığından emin olmak,
 • Acil durumlarda müdahale edilmesini sağlamak,
 • Potansiyel müşteriler için teklif hazırlamak,
 • Gerekli yasal izinleri almak,
 • Projeyi tartışmak ve takip toplantılarını planlamak için müşterilerle iletişime geçmek.

Müteahhitlik Nasıl Yapılır?

 • Müteahhitlik için öncelikle ticari oluşum tamamlandığında yani gerçek ya da tüzel kişi olarak vergi mükellefi olunduğunda meslek için ilk adım atılmış anlamına gelir.
 • Akabinde ilgili ticaret odalarından alınan belgeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerinin istediği diğer ilgili evraklarla başvurular yapılır ve kurum onayına istinaden başvuru sahiplerine müteahhitlik belgesi verilir.
 • Müteahhitlik belgesi ile müteahhitlik yapmaya hak kazananlar, bedel içeren bir sözleşmeye istinaden tamamladıkları işlerden iş deneyim belgesi alabilirler. Elde edilen iş deneyim belgesi ile Kamu İhale Kurumu’nun hazırladığı bakanlıklar ve il müdürlükleri gibi kurumların yapım işleri ihalelerine katılabilirler.
 • Müteahhitlik tek yönlü bir meslek grubu değildir. Birden fazla iş kolu oluşturulabilmesi mümkün olduğu gibi sadece tek bir branş üzerinden de müteahhitlik yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 İnşaat Mühendisliği 2023 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

👉 İnşaat Mühendisliği Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu