Gündem

KKTC’nin Cumhurbaşkanlığı Koltuğuna En Yakın İsim Ersin Tatar

Bildiği gibi KKTC de en önemli mevzu cumhurbaşkanlığı seçimleri. Bu seçimlerde ise önde gelen isim Ersin TATAR. Peki kimdir Ersin Tatar ?

Ersin Tatar Kimdir?

7 Eylül 1960 Lefkoşa doğumlu olan Ersin tatar Kıbrısın ilk özel televizyonunu kurarak adından çokça söz ettirmiştir. 2018 yılından Ulusal Birlik Partisini Genel Başkanlık görevini icra eden Tatar Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık gibi görevlerde de yer almıştır. Eğitim hayatı ise İngiltere’de, Londra’daki Forest School’da başladı. 1982’de Cambridge Üniversitesinden iktisat alanında mezun oldu.

Price Waterhouse şirketinde 4 sene Mali Müşavir ve Hesap Uzmanı olarak çalıştı. Daha sonra Asil Nadir’e ait PollyPeck firmasında 1986-1990 yılları arasında Finansman Müdürü olarak görev aldı. Asil Nadir’in basın işlerine girmesiyle birlikte 1990’da Türkiye’deki Show TV ve Cine5 kanallarının kuruluşunda Genel Müdürlük yaptı. 1991-92 yıllarında Ankara’daki FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş.’de Finasman Müdürü olarak çalıştı.

1992-2001 arasında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük görevinde bulundu. 1996’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk özel televizyon kanalı Kanal T’yi kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

2018 tarihinde yapılan Ulusal Birlik Partisi Kurultayı’nda birinci oldu ve 2005 oy olarak ikinci olan mevcut Genel Başkan Hüseyin Özgürgün ile birlikte ikinci tura kaldı. 31 Ekim 2018 tarihinde UBP Kurultay Divan Kurulu tarafından ikinci tur seçimi yapılmaksızın Genel Başkan olarak seçildiği ilan edildi.

Ersin Tatar, evli ve 2 çocuk babasıdır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu