Sinema

Koltuğunuzdan Kalkmadan Dünyayı Gezmenizi Sağlayacak 17 Film 2024

Koltuğunuzdan Kalkmadan Dünyayı Gezmenizi Sağlayacak 17 Film 2024. Görmeyi hayal ettiğimiz yerlere seyahat etme fırsatımız her zaman yoktur. Neyse ki, bir an için gerçeklikten kaçmamıza ve evimizden ayrılmadan dünyayı keşfetmemize yardımcı olan filmler var. Bu filmlerde şehirler ve manzaralar gerçek yıldızlardır ve bir sonraki tatilinizi planlamanız için size ilham vermeyi vaat ederler.

Meksika’dan Avustralya’ya ve Buenos Aires’ten Tokyo’ya kadar Koltuğunuzdan kalkmadan Dünyayı gezmenize yardımcı olacak 17 filmi sizler için derledik.

1. Babil (2006)

Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun bu filmi dünyanın 4 farklı yerinde çekiliyor: Fas, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya. Talihsiz bir kazadan sonra 3 farklı kıtada yaşayan 4 ailenin hayatı değişti: 2 Faslı kardeş, birkaç Amerikalı turist, genç bir Japon kadın ve babası ve sorumlu çocuklarıyla birlikte bir Meksikalı dadı. Unutulmaz bir haikaye.


2. Into the Wild ( Vahşi Doğa 2007)

Into the Wild , Jon Krakauer’ın en çok satan ürününün gerçek yaşam olaylarına dayanan bir uyarlamasıdır. 1990’ların başında geçen film, tüm varlıklarını bağışlamaya ve uygar yaşamını terk ederek, doğa ile bağlantı kurmak ve gerçek benliğini keşfetmek için Alaska’da bir yolculuğa başlamak için karar veren idealist bir genç adamın hayatını anlatıyor.


3. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (2013)

Walter Mitty , Life dergisinin fotoğraf bölümünde çalışmasına rağmen oldukça sıkıcı bir hayat sürüyor. Genellikle büyük maceraların kahramanı olduğunu düşünerek kaçar. Bir gün, rüyası bir kadın onu Grönland, İzlanda, New York, Afganistan ve Los Angeles’ta seyahat etmek zorunda kalacağı tehlikeli bir maceraya girdiğinde gerçekleşir.


4. Paris’te Gece Yarısı (2011)

Amerikalı bir yazar nişanlısıyla  Paris’e gelir . O gece sokaklarda dolaşırken, bir büyünün etkisi altına girer ve 1920’lere geri taşınır. Woody Allen’ın bu harika filmi bizi yirminci yüzyılın başlarında Paris’e, sokaklarına, kafelerine ve en alakalı figürlerine götürüyor. Fransız başkentinin her köşesine aşık olmak için mükemmel bir film.


5. Y tu Mamá También 

Julio ve Tenoch, kız arkadaşları İtalya’ya gittiğinde birlikte yolculuğa çıkmaya karar veren 2 genç arkadaş  . Bir partide, Tenoch’un kuzeniyle evlenen ve hayatından sıkılan İspanyol bir kadın olan Luisa ile tanışırlar, çocuklara eşlik etmeye karar verir. Bu yolculuk sırasında çocuklar etkileyici Meksika manzaraları ile sevgiyi ve yetişkin yaşamına girişlerini keşfedecekler.


6. Ye Dua Et Aşkı (2010)

Julia Roberts’ın İtalya’ya yemek için bir gezi, dua etmek için Hindistan’a ve son olarak tekrar aşka inanmaya geleceği Bali’ye giden bir boşanmayı canlandırdığı bu filmi bırakmak imkansız . Film, Elizabeth Gilbert’in otobiyografik en çok satan filmine dayanıyor.


7. Darjeeling Limited  (2007)

Babalarının ölümünden sonra tekrar bir araya gelen 3 kardeş , ülkeyi uçtan uca dolaşan Darjeeling Limited treninde Hindistan üzerinden bir yolculuğa çıkıyor . Argümanları ve kavgaları kötüye gittiğinde, treni terk etmek zorunda kalırlar ve planlarında olmayan bir yolculuğa başlamak zorundadırlar. Yönetmenin gösterdiği başka bir Wes Anderson filmi de fotoğraf için kusursuz bir göze sahip.


8. Motosiklet Günlükleri (2004)

Bu filmde , arkadaşı Che Gran Guevara’yı arkadaşı Alberto Granado ile bir motosiklette Güney Amerika’yı gezen bir tıp öğrencisi olarak görüyoruz. Birlikte Buenos Aires’i, kıtanın kültürel ve sosyal çeşitliliğini bilmek ve anlamak istedikleri bir yolculuğa çıkmak için geride bırakırlar. Heybetli ve güzel manzaralar ve sakinlerinin rustik yaşam tarzı arasındaki kontrast göze çarpıyor.


9. Kayıp Tercüme (2003)

Uykusuzluk ve kültür şoku, kayıp bir aktörün ve sıkıcı bir kızın lüks bir Tokyo otelinde buluşmasını sağlayacaktır. Birlikte , hayat dolu bir şehri keşfedecekler, aynı zamanda kahraman ikilisi için son derece anonim ve yalnız kalacaklar. Garip bir şehirde 2 yabancı bu muhteşem Japon şehrini keşfetmek için en iyi kokteyl.


10. Plaj (2000)

Sevgili Leonardo DiCaprio , Tayland’a sırt çantasıyla giden bir maceraya atılıyor  . Orada, turistler tarafından hiç ziyaret edilmeyen bakir bir plaj hakkında bir hikaye anlatan bir adamla tanışır. İkili, göksel bir yer bulmak için oraya gider. Ama plaj karanlık sırları saklıyor.

Ne yazık ki, filmin çekildiği Maya Koyu plajı, aşırı turizmin zarar görmesini önlemek için 2019’un başında kapatılmak zorunda kaldı.


11. Avustralya (2008)

II. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre önce, bir İngiliz aristokrat miras alınmış bir çiftlik almak için Avustralya’ya gider . Orada kaba ama çekici çiftlik rehberini karşılayacak ve elbette bir aşk / nefret hikayesi başlatacaklar. Birlikte çiftliğin çiftlik hayvanlarını kurtarmak isteyen ülke çapında muhteşem manzaralar gezecekler.


12. Eurotrip (2004)

Bir grup lise arkadaşı , birisinin siber sohbet ettiği bir Alman kızla tanışmak için Amerika Birleşik Devletleri’nden Avrupa’ya gitmeye karar veriyor . Birlikte Berlin’e giderken Avrupa üzerinden eğlenceli ve çılgın bir maceraya atılırlar. Film Çek Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere ve Vatikan’da çekildi.


13. Yol (2010)

Pireneler’deki bir fırtınada oğlunun ölümünü öğrendikten sonra, Kaliforniya’dan dul bir adam Fransa’ya seyahat eder. Bir kez orada, oğlunun Camino de Santiago’yu aldığını keşfeder ve anısına bitirmeye karar verir. Martin Sheen ve torunu Emilio Estévez’in oğlu, 2003 yılında Camino de Santiago’yu birlikte gerçekleştirdiler. Yolculukları rota hakkında bir film yapma fikrini doğurdu – film Emilio Estévez tarafından yönetilen ve babasının yıldızlarını çekti.


14. Düz Hikaye (1999)

Çeşitli sağlık sorunları olan bir Iowa yaşlı , kardeşinin kalp krizi geçirdiğini öğrenince , onu Wisconsin’de ziyaret etmeye karar verir. 500 km (310 mil) seyahat etmek zorunda ve mevcut tek ulaşım aracı bir çim traktörü.


15. Roma Tatili (1953)

Roma, bir prensesin yükümlülüklerinden kaçmak istediği bu filmin kahramanı olur ve onu tanımıyormuş gibi davranan bir gazeteci, kendisini şehirdeki rehberi olarak sunar. Bir Vespa’da, Kolezyum, Piazza de Spagna, Trevi Çeşmesi ve Piazza Venezia’yı geçerler, aşk, aralarında aşk artar.


16. Mamma Mia! (2008)

Yetenekli Meryl Streep , Yunanistan’da babasının kimliğini asla kızına göstermek istemeyen çok sıradışı bir otelci oynuyor . Şimdi evlenmek üzereyken, annesinin eski sevgililerinden 3’ünü düğüne davet etti çünkü onlardan birinin babası olabileceğine inanıyor. Bir sahne olarak Yunan adaları ve bir film müziği olarak Abba, ne yanlış gidebilir?


17. Önce Üçlemesi

Julie Delpy ve Ethan Hawke’ın oynadığı bu 3 filmi son olarak bıraktık. İlk filmde, Güneş Doğmadan önce , çift bir trende buluşur ve Viyana’da bir gece geçirirler. Sokaklarında yürürken, hayatı, ölümü ve sevgiyi yansıtırlar. In  Before Sunset , çift 9 yıl sonra tekrar karşılıyor ancak Paris’te bu kez. Günü Paris parklarını ve kafelerini gezerek geçirmeye karar veriyorlar. 9 yıl sonra, hayatları yine Gece Yarısından Önce’de , ancak bu sefer Mora bölgesinin güneyindeki Yunanistan’da geçiyor .


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu