Yaşam

Kombucha Çayı Nasıl Yapılır? Kombucha Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Kombucha Çayı Nasıl Yapılır? Kombucha Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir? son günlerde sosyal medyada ve genel olarak popüler haline gelen Kombucha Çay tehlikesi nedir? Sıfırdan Kombucha Evde Nasıl Yapılır? Kombucha Her Gün İçilir mi, Zararları Nelerdir? Kombucha içmek caiz mi? Gelin birlikte Kombucha hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Kombucha Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle Kombucha Çayı Nedir? kısaca bilgi verelim. Kombucha çayı, çay, şeker, bakteri ve maya ile yapılan fermente bir içecektir. İçeceği yapmak için önce bakteri ve maya birlikte büyüyerek bir kültür oluşturmalıdır. Kültür, şeker ve çaya eklenir. Daha sonra karışım mayalanmaya bırakılır. Nihai sonuç, sirke, B vitaminleri ve amino asitler de dahil olmak üzere diğer birçok asit türünü içeren bir sıvıdır.

Destekleyenler, kombu çayının tansiyondan kansere kadar sağlık durumlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Kombucha çayı hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Az miktarda araştırma, kombu çayının probiyotik takviyelere benzer faydalar sağlayabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bazı araştırmalar kombu çayının sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebileceğini ve kabızlığı önleyebileceğini öne sürüyor.

Ancak kombu çayının insan sağlığındaki rolüne dair çok az sayıda geçerli tıbbi çalışma var. Kombucha çayı bazı insanlarda mide rahatsızlığına, enfeksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara neden olmuştur. Kombucha çayı genellikle evlerde temiz olmayan koşullarda yapılır (demlenir). Bu, kötü bakterilerin çoğalmasını olası kılar.

Mantar çayı olarak da bilinen Kombucha, son zamanlarda yaygın olarak tüketilen, siyah veya yeşil çaydan yapılan, fermente edilmiş, hafif efervesan, tatlandırılmış bir içecektir.  Kombucha çayı, içeceğin tadını iyileştirmek için baharat, meyve veya diğer aromaların eklendiği bakteri ve maya kültüründen elde edilir. Bu fermente içeceğin modası internette hızla yayılıyor, ancak gerçekten Kombucha çayı sağlıklı bir içecek mi?

Kombucha, tatlandırılmış çayın fermente edilmesiyle ve genellikle “mantar” olarak adlandırılan simbiyotik bir bakteri ve maya kolonisi (SCOBY) kullanılarak yapılan bir içecektir. Mançurya’nın menşe yeri olmasına rağmen, kombucha’nın kesin kökenleri bilinmemektedir. İçeceğin en az 1900’den beri doğu Rusya’da tüketildiği ve oradan Avrupa’ya yayıldığı söyleniyor. Sağlık ve enerji içeceği olarak tanınması nedeniyle 21. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketimi arttı.


Kombucha Çayı Neye İyi Gelir?

Etkisinin ilk hedefi bağırsaktır. Önemli bir probiyotik etkinin varlığı, her şeyden önce bağırsak mikrobiyosına yansır. Bu mikroorganizma, mayaların ürettiği (Kombucha’da da bulunan) alkolün asetik aside dönüştürülmesini sağlamaktadır. Bu zayıf asit, zararlı bakterilerin büyümesini engelliyor gibi görünmektedir.

Yaygın olarak kabul edildiği gibi, sağlıklı bir bağırsak daha fazla savunma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Tüm bunların sonucunda vurgulanması gereken, hala bilimsel doğrulaması olmayan birçok yan etkileri olabilir.


Kombucha Faydaları Nelerdir?

 • Eklem bozuklukları, uykusuzluk ve kalp hastalığı dahil olmak üzere hastalıkların başlangıcına karşı daha fazla koruma ile bağışıklık sisteminin uyarılması .
 • Sonuç olarak hızlanması ile metabolizma üzerinde doğrudan uyarım .
 • Glukonik asit olarak bilinen bir asidin üretimini uyarabilir. Bu, zararlı maddelere karşı bile güçlü bir detoks etkisine sahip bir karaciğer metabolitidir .
 • Artan libido.
 • Tip 2 diabetes mellitus , kanser ve AIDS gibi bazı patolojilerin klinik tablosunun iyileştirilmesi .

Antioksidan

Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek reaktif moleküller olan serbest radikallerle savaştıkları için vücut için değerli maddelerdir. Bazı araştırmalara göre Kombucha özellikle yeşil çay ile yapıldığında karaciğer üzerinde antioksidan etkilere sahip görünmektedir. Daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır, ancak araştırma alanı özellikle karaciğer hastalığından mustarip olanlar için umut vericidir.

Antimikrobiyal etkinlik
Kombucha’nın fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri de sirkede bol miktarda bulunan asetik asittir. Çay polifenolleri gibi, asetik asit de potansiyel olarak zararlı birçok mikroorganizmayı parçalayabilir. Bu nedenle siyah veya yeşil çaydan yapılan kombu çayının güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, bu antimikrobiyal özelliklerin sağlıkla ilgisi hala tam olarak anlaşılamamıştır.

Kalp Hastalıkları
Laboratuvar farelerinde yapılan araştırmalar, Kombucha çayının kalp hastalığının iki belirteci olan “kötü” LDL ve “iyi” HDL kolesterolü yaklaşık 30 gün içinde önemli ölçüde iyileştirebildiğini göstermektedir. Daha da önemlisi çay (özellikle yeşil çay), kalp hastalığı için bir risk faktörü olduğu düşünülen LDL kolesterol partiküllerini oksidasyondan korur.  J. Nutr.’de yayınlanan bir Japon araştırmasına göre, yeşil çay içenlerin kalp hastalığına yakalanma riski yüzde 31’e kadar daha düşük, bu da Kombucha çayı için de geçerli olabilecek bir fayda.

Besin Değerleri
Fermente çayın besin değerleri, fermantasyon süresine ve kullanılan çayın yeşil ya da siyah cinsine göre değişir. Bir gösterge olarak, bir fincan çay birkaç kalori (yaklaşık 30), yaklaşık 12 g karbonhidrat içerir, protein veya yağ içermez, ancak B vitaminleri ve mineral tuzları içerir.

Bu nedenle, her şeyden önce bağırsak işlevselliğine ve düzenliliğine yardımcı olan probiyotik özellikleri nedeniyle mükemmel bir diyet içeceği olarak sunulur .


Sıfırdan Kombucha Çayı Evde Nasıl Yapılır?

Kombucha‘yı evde hazırlamak için özel araçlara ihtiyacınız yoktur ve temel malzemeler maya (Scoby), şeker ve siyah veya yeşil çaydır. Scoby , Bakterilerin ve Mayaların Simbiyotik Kültürü anlamına gelir, yani simbiyozda yaşayan bir maya ve bakteri kolonisi (veya topluluğu). Fermantasyonun başlatıcılarıdır ve esas olarak bu içeceğe atfedilen faydalardan sorumludurlar. Jöle benzeri bir görünüme ve dokuya sahiptir.

Malzemelerin karışımı yaklaşık bir hafta fermente edilmelidir. Fermantasyon süreci, yoğurda dönüşen sütünkine çok benzer. Bu nedenle bir çeşit ekşi hamur olan Scoby evde de hazırlanabilir, ancak süreç oldukça uzundur veya hem suyu alınmış hem de bakterilerin yaşaması için gerekli miktarda Kombucha ile ıslatılmış olarak satın alınabilir.

Gerekli Malzemeler:

 • Scoby ve hazırlamak istediğiniz toplam çay miktarının yaklaşık %10’u kadar olması gereken hazır kombu çayının küçük bir kısmı.
 • Sirke Hem ellerinizi hem de çayı dinlendireceğiniz kavanozu temizlemek için doğal bir dezenfektan görevi görür.
 • Tercihen hava geçirmez kapaklı, 2 ila 5 litrelik oldukça büyük cam kavanoz .
 • Temiz pamuklu bez + lastik bant . Bez, kavanozu tıkamak için, lastik bant ise hava geçirmez şekilde kapatmak için kullanılır.

Ancak başlamadan önce, Kombucha’yı evde hazırlamak için tüm süreci en iyi şekilde yürütmek için gerekli olan bazı genel yönergeleri takip etmek iyidir.

 • Metal veya plastik kap yok. Metal reaksiyona girerek SCOBY’ nizi etkisiz hale getirebilirken, plastik zararlı bakterileri barındırabilir.
 • Kombucha üretiminde yinelenen bir tema, tüm hijyen standartlarına uygunluktur. İyi bakteri gelişimi için mükemmel ortamı yaratmamız gerekiyor, ancak kötü bir bakteri içeri girerse kombu çayınızı mahvedebilir (ve sağlığınız için oldukça kötü olabilir).
 • Kalıplara dikkat edin. SCOBY’ niz de veya çayınızda küf oluştuğunu görürseniz, tereddüt etmeyin, hepsini atın.

Kombucha Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

 • 2 litre su
 • 30 g gevşek veya poşet siyah çay
 • 150 gr esmer şeker (veya beyaz)
 • 1 scoby
 • 200 ml hazır kombu çayı.

Tatlandırmak için :

 • Birkaç fesleğen yaprağı ve nane veya başka bir baharat
 • 1 limon veya misket limonu veya zencefil
 • 2/3 adet tarçın
 • 1 yıldız anason.

Yapılışı:

 • Önce siyah veya yeşil çayı hazırlayın, su ve şeker içinde yaklaşık 15 dakika demlenmeye bırakın. Siz de poşetleri kullanabilir ya da damak zevkinize göre farklı çay karışımları oluşturabilirsiniz.
 • Çayı süzgeçle süzün ve soğumaya bırakın. Şimdi sirke ile dezenfekte edilmiş kavanoza dökün.
 • Bu noktada Kombucha’nın zaten hazır olan kısmını ve iyice karıştırdıktan sonra Scoby’yi de ekleyin. Scoby’nin yüzdüğünü göreceksiniz ama bir süre sonra batmaya başlarsa merak etmeyin.
 • Kavanozun ağzını temiz bir pamuklu bezle kapatın ve lastik bir bantla sıkıca kapatın. Kavanozu en az bir hafta boyunca doğrudan ışıktan uzakta oda sıcaklığında bırakın. Ne kadar uzun süre mayalanmasına izin verirseniz, kombu çayı o kadar az tatlı olur.
 • Fermantasyon süresi bittiğinde, Scoby’yi çıkarın ve yeni bir fermantasyon döngüsü başlatmak için tekrar sıvısına koyun. Kombucha zaten içilebilir veya her zaman farklı bir içecek için arzu ettiğiniz şekilde tatlandırmak için her zaman oda sıcaklığında 2/3 günlük ikinci ve kısa bir fermantasyona tabi tutabilirsiniz .
 • Filtreli bir huni kullanarak son olarak kombu çayını şişeye dökün ve buzdolabında saklayın.

Limon ve zencefilli kombucha

750 ml Kombucha’ya bir limonun kabuğunu ve suyunu ve 1-2 çay kaşığı rendelenmiş zencefili ekleyin ve iyice karıştırın. Bir şişeye dökün ve sıkıca kapatın. İstenilen lezzet seviyesine ulaşılana kadar her gün tadına bakarak iki ila dört gün oda sıcaklığında bırakın. Servis yapmak için süzün ve soğutun.

Çilek ile Kombucha
750 ml Kombucha’ya bir avuç doğranmış çilek, yaban mersini veya ezilmiş ahududu ekleyin ve iyice karıştırın. Bir şişeye dökün, kapatın ve iki ila dört gün oda sıcaklığında bırakın, ardından süzün ve soğuk servis yapın.


Ev Yapımı Kombu Çayı Riskleri Nelerdir?

Kombucha’yı hazırlamak, yüksek hijyen standartları ve fermantasyon sürelerine çok dikkat ve saygı gerektiren hassas bir süreçtir. Bakterilerin çoğu probiyotik olarak kabul edilir, bu nedenle bağırsaklar ve tüm vücut için çok faydalı ve faydalıdır, ancak doğru şekilde hazırlanmazsa içecek bakteri veya sağlığa çok zararlı küfler üretebilir.

Ancak uygun şekilde hazırlandığında oldukça güvenli bir içecektir. Evde yapmak istiyorsanız uzmanlar cam, paslanmaz çelik veya plastik kaplar kullanmanızı tavsiye ediyor. Ardından hem ekipman hem de eller için tüm hijyen kurallarına uyun.


Kombucha’nın Zararları

Faydalarında olduğu gibi, Kombucha tüketimine ilişkin kontrendikasyonların da varsayımsal ve bilimsel olarak doğrulanmış olarak kabul edilmesi gerekir. Elbette daha sık kendini gösterebilecek bir risk var. Aslında içecek , uygun şekilde yetiştirilmezse bakteri kolonilerinin büyümesini destekleyebilecek bir mikroorganizma ve maya karışımından elde edilir. Bunun doğrudan etkisi, başta mantarlar olmak üzere, aflatoksinler olarak bilinen metabolitleri üretebilen mikroorganizmaların büyümesi olabilir.

Bu moleküller insanlar için oldukça zehirlidir, bu nedenle kaynağı şüpheli olan Kombucha tüketirken dikkatli olun. Belgelenmiş yan etkilerin aslında çok nadir olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında nadir görülen hepatik ve renal toksisite ve metabolik asidoz vakaları vardır. Aslında, bu içeceğin yüksek dozlarda tüketilmesinden kaynaklanan kanın asitlenmesi, spesifik asit pH’ına bağlıdır.

Baş ağrısı, mide bulantısı veya mide-bağırsak rahatsızlıklarına neden olabileceğinden dozları aşırıya kaçmamak daha iyidir. Evde hazırlıyorsanız, bulaşmamasına dikkat etmek önemlidir. Hamilelik sırasında veya çocukların içmesi için kullanmamak en iyisidir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir? 

👉 Karnıyarık Otu Tozu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? 

👉 İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu