Din

Konuşamayan Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar – Konuşmayı Kolaylaştıran Dua

Konuşamayan Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar – Konuşmayı Kolaylaştıran Dua. Hiç konuşamayan, Kekeme çocuklar ya da Konuşmakta zorlanan çocukların ebeveynleri Esmaül Hüsna ve Dil bağını açma duası nedir? merak etmekte. Özellikle konuşamayan çocuğa dua okuyup fayda görenlerin yorumlarını ve Çocuğun Konuşması İçin Hangi Dua okunmalı? merak edenler için bu yazımızda tüm merak edilenleri derledik.

Konuşamayan Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar

Ebeveynler olarak çocukların küçük yaştan başlayarak sağlık olduğu kadar eğitim ve zihinsel ve fiziksel gelişimi de oldukça önemlidir. Bazı durumlarda çocuklar geç konuşur, konuşma zorluğu çekebilir ya da kekemelik gibi durumlar söz konusu olabilir. Bazen ise hiç konuşamayan çocuklarda olabilmekte. Böyle durumlarda bir yandan gereken eğitim ve destekler alınırken bir yandan da manevi olarak da dua etmek isteriz.

Doktor ve gerekli tedaviler yapılması yanı sıra anne ve babalar manevi destek olarak da  dualar ve Esma-ül Hüsna okumak isterler. Tamda bu sırada Konuşamayan Çocuğa Okunacak En Etkili Dualar araştırılır.

Özellikle konuşamayan çocuğa dua okuyup fayda görenlerin yorumlarını merak eden kadınlar kendi aralarında klub ve iletişim halinde olarak birbirlerine bu durum hakkında bilgi vermekteler. En çok merak eidlenler arasında Çocuğun Konuşması İçin Hangi Dua okunmalı? yer almakta. Bu yazımızın devamında konuşamayan çocuğa dua okuyup fayda görenlerin yorumları ile hazırladığımız Konuşamayan Çocuğa Okunacak En Etkili ve En Tesirli Duaları bulabilirsiniz.


Konuşamayan Çocuğa Okunacak En Etkili Dua

Allah (c.c)’un Hz. Musa (a.s)’a olan ”Firavuna tebliğ” emrinde, Hz. Musa’nın dini anlatmak için Firavunun sarayına gittiğinde dilinde kekemelik vardı. Konuşma sıkıntısı olduğu için Allah’tan kardeş talebinde (Hz. Harun) bulunuyor ve şöyle dua ediyor:

“Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî Ya Rabbî, genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü!” (Ta Ha, 20/25-28)

Hz. Musa’nın bu duası Taha suresinde yer almaktadır. Bu ayet 20 defa okunup ardından Fatiha suresi 7 defa okunarak bu dualar suya üflenip su çocuğa içirildiğinde konuşması ile ilgili sıkıntılar düzelecektir. Bu duaların 27 gün boyunca okunması gerekmektedir.


Kekeme Çocuk İçin Okunacak En Etkili Esmaül Hüsna

Az konuşan ya da kekemelik sorunu yaşayan çocuklar için bir yandan doktor kontrolü devam ederken bir yandan da manevi olarak da etmek isteriz. Böyle durumlar için daha önce kekeme çocuklarına dua okuyan ve esma-ül hüsna çeken annelerin yorumlarına ve büyük alimler ve zatlar tarafından tavsiye edilen tavsiye edilen Esmaül Hüsna zikirleri aşağıdaki gibidir.

Ta Evvelü Ya Ahir isimleri 801 defa okunup suya üflenip bu su tüketilirse Allah’ın izni ile kekemelikten eser kalmayacaktır.

Yine kekemelik için okunacak dualardan biri de Taha Suresinin 27. ayetidir. Bu sure 7 gün boyunca 21 kere okunmalıdır. Öncelikle Besmele çekilip duaya başlanır. Bu dua okunduktan sonra kekemelik yaşayan kişinin ağız kısmına doğru üflenmelidir.

 


Çocuklar İçin En Etkili ve Tesirli Dil Bağını Açma Duası

Öncellikle belirtelim ki duaları inanarak ve kalp temizliği okunduğu takdir bir yandan gerekli tedaviler ile bu dualarında oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Dili tutuk ya da dili balı çocuklar için İkra (Alak) Suresi de okunabilecek dualardan biridir.

Çocuklara okunabilecek pek çok dua vardır. İşte çocukların bereketli ve sağlıklı bir şekilde büyümeleri için okunabilecek birkaç dua örneği:

  • Rabbim! Beni ve soyumu namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz! Dualarımızı kabul buyur. (İbrahim Suresi, 40)
  • Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru. (Bakara Suresi, 201)
  • Rabbim! Bana ve ana babama hikmetle davranmayı öğret, beni rızanı kazanan salih kullarından eyle. (Neml Suresi, 19)
  • Rabbimiz! Bize sabır ver, ayaklarımızı sağlam tut ve kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. (Bakara Suresi, 250)
  • Ey Rabbimiz! Bize gözlerimizi aydınlatacak eşler ve nesiller ihsan et, bizi takva sahiplerine önder yap. (Furkan Suresi, 74)

Bu duaları çocuğunuza okuyabilir ve onlara anlatabilirsiniz. Aynı zamanda Peygamberimiz Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) çocuklara yönelik duaları ve Allah’a yönelik niyazlarını da hatırlatabilirsiniz. Çocuklara dua etmenin ve Allah’a yakarmalarının önemli olduğunu vurgulamak, onlara manevi değerleri aşılamak için güzel bir fırsat olabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Uyumayan Çocuk İçin Hangi Dua, Sure ve Esmalar Okunur?

👉 Huysuz ve Sinirli Çocuklara Okunacak En Etkili Dualar-Esmalar

👉Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak En Etkili Dualar

👉 Gece Rüyasında Korkan Çocuğa Hangi Dua Okunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu