Gündem

Koronavirüs Karantinası için 6 Kapalı Kardiyo Egzersiz Fikirleri

Koronavirüs nedeniyle Tüm dünyadaki insanlar hala karantina altında, virüsün daha da yayılmasıyla savaşmaya çalışıyorlar. Kapatılan ilk yerlerden biri spor salonlarıydı. Bunun neden yapıldığı mükemmel bir anlam ifade ediyor. Birçok insan tek bir yerde ve virüsü yayabilecek bir tür temasa sahip olmak zorundalar. Aynı zamanda, tüm dünyadaki spor salonları soyunma odalarını, havluları, banyoları ve her türlü ekipmanı paylaşma yaklaşımını sorgulamaya başladı.

Hepimiz karantinadayız, değil mi? Bu, fiziksel yardımınızı düşünmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Neyse ki, evinizin rahatlığında yapılabilecek birçok egzersiz türü var. Aynı zamanda, bunlar minimum ekipmanla veya hiç ekipman olmadan yapılabilir. Dahası, evinizde diyet veya evinizde daha karmaşık egzersiz seansları gibi konularda daha fazla yardımcı olabilecek bazı cihazlarınız varsa, spor salonunda olduğu gibi aynı etkiye sahip olabilirsiniz.

1. Yerinde Koşu

Şimdi tek bir yerde koşu yapıyoruz. Belki bu size fayda sağlayabilecek bir şey gibi görünmüyor, ama gerçekten de öyle ve nedenini açıklayacağız. Bu şekilde kalp atış hızınızı artıracaksınız ve egzersiz seansınız için etkili bir ısınma işlevi görebilir. İhtiyacınız olan tek şey yeterince rahat bir çift spor ayakkabı . Bu antrenmanın tek dezavantajı, onu yeterince ilginç hale getirebilecek hiçbir hareket olmadığı için bundan sıkılmanızdır. Ancak, daha önce söylediğimiz gibi, bu esas olarak bir ısınma içindir. Bundan sonra, istediğiniz her türlü egzersizi yapabilirsiniz.


2. Zıplayan Krikolar

Bu, kendi evinizden yapılabilecek en basit egzersizlerden biridir. Başınızın üstünden tekrar tekrar zıplama ve kollardan dönme işlemlerinden oluşur. Bunun çok iyi bir fikir olmasının nedeni, 10 dakikada yaklaşık 100 kalori yakabilmesidir. Ayrıca, herhangi bir ekipmana veya ek beceriye ihtiyacınız yoktur. Bu, herkes tarafından yapılabilecek bir şeydir ve size büyük faydalar sağlayabilir. Antrenmanında birkaç varyasyon var, bir sağlık topu ekleyebilir veya hafif bir değişiklik yapabilir ve atlama krikoları yerine, plyo jakları veya push-up jakları yapabilirsiniz.


3. Ayı Tarama Şınavları

Bu antrenmanın adı, ayının hareket ederken sahip olduğu konumdan ilham alıyor. Bu nedenle, yere bir çömelmeniz, bir push-up yapmak için ellerini yaymanız ve ardından ayağa kalkmanız gerekir. Ayılar böyle hareket eder. Bu, dayanıklılık ve güç oluşturmanın gerçekten olağanüstü bir yoludur. Bu gerçekten olduğundan çok daha kolay görünen bir egzersiz olduğu için hazırlıklı olmalısınız. Bunun oldukça hızlı bir şekilde yüksek yoğunluklu bir egzersiz olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle, uygun bir ısınmaya ihtiyacınız vardır. Yukarıda verdiğimiz örneklerden bazılarını kullanabilirsiniz.


4. Dağ Tırmanışı

Dağ tırmanışı gerçekten etkili bir egzersizdir. Kendinizi şınav pozisyonuna getirdikten ve dizleri içeri ve dışarı doğru çalıştırmaya başladıktan sonra yapabilirsiniz. Bu, kalp atış hızında büyük bir artış sağlar. Aynı zamanda dayanıklılığı ve gücü arttırıyorsunuz. Bu listedeki tüm kardiyo egzersizlerinde olduğu gibi, herhangi bir özel ekipman ve diğer gereksinimler olmadan gerçekleştirilebilir.

Çok daha iyi bir etki için, 10 dağcı yapabilir ve daha sonra 10 şınav ekleyebilirsiniz. Hiç şüphe yok ki, hiçbir zaman yeterli güç ve dayanıklılığa sahip olacaksınız. Veya her seferinde otuz ila altmış saniye arasında yapabilirsiniz. Bazı sonuçları oldukça hızlı bir şekilde almak zorundasınız.


5. Kickboks

Kickboks gerçekten şiddetli bir spor, değil mi? Eğer bir kardiyo egzersizi olarak uyguluyorsanız, bunu yapmak zorunda değilsiniz. Örneğin, bu sporda bulunan aynı hareketleri kullanabilirsiniz, ancak bunları bir torbaya karşı kullanacaksınız veya sadece düz havada bu şekilde hareket ettireceksiniz. Doğru yoğunlukta olduğunuzda, antrenman yaptığınız her 10 dakika boyunca yaklaşık 100 kalori yakabilirsiniz.

Aynı zamanda, bundan önce biriktirdiğiniz her stresten kurtulabilir ve sağlığınız için doğru olanı yapabilirsiniz. Sadece en basit yumruklar ve vuruşlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çok çeşitli yumruklar, vuruşlar veya her ikisini birden yapabileceğiniz için bu alıştırma için uygun varyasyonlar yoktur. Bu dizi o kadar büyük ki, her pratik yapmak istediğinizde farklı bir vuruş ve yumruk seti kullanabilirsiniz.


6. Çömelme

Kendinizi bir çömelme içine konumlandırıyorsunuz ve sonra olabildiğince yükseğe atlamanız gerekiyor. Bu, plyometrik bir egzersiz olarak bilinir. Kalorileri yakar, bacaklarınızdaki gücü arttırır ve doğal olarak kalp atış hızını artırır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bunu yaparken uygulamanız gereken özel bir beceri yoktur. Vücudunuzda yüksek bir yoğunluk ve gerçekten yüksek bir etkiye maruz kalmaya hazır olmanız gerekir. Belki bu çok zor bir şey gibi görünmüyor. Doğru yoğunlukta olduğunuzda, ne kadar zor olduğunu göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bu alıştırmada birkaç varyasyon vardır. En bilinenleri kurbağa atlar ve mahkum çömelme atlar denir.


Sonuç

Bir süredir karantina altında olsak da, bu vücudumuza iyi bakmamız gerektiği anlamına gelmez. İşte size bunu başarmanıza yardımcı olabilecek altı kapalı kardiyo egzersiz fikri. Makalemizi faydalı bulacağınızı umuyoruz.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu