KPSS

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans sınavı iki yılda bir çift yıllarda yapılır. KPSS Önlisans sınavına kimler girebilir? sorusu birçok aday tarafından karıştırılmaktadır. Bu makalemizde bu sorunun yanıtını öğreneceğiz.

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS önlisans sınavına başvuru yapacak adayların önlisans programından mezun olmuş olmaları ya da sınavın geçerlilik süresinde mezun olabilecek durumda olmaları gerekmektedir. KPSS Önlisans sınavı hakkında kafa karıştıran soruları maddeler halinde inceleyelim…

  1. Bir aday hem önlisans hem de ortaöğretim KPSS’ye giremez. Önlisans KPSS’ye girebilmek için üniversitenin önlisans bölümünden mezun olma şartı bulunmaktadır.
  2. Önlisans 1. sınıf okuyan KPSS önlisans sınavına giremez sadece KPSS ortaöğretim sınavına girebilir.
  3. En az 4 yıllık fakülte mezunları önlisans sınavına giremez. Örneğin Süleyman Demirel Üniversitesi İşletme bölümü mezunu aday yalnızca Lisans KPSS’ye girebilir.
  4. Lise mezunları Önlisans KPSS’ye giremez.
  5. Önlisans 2.sınıf okuyan bir aday isterse Önlisans KPSS’ye isterse de Ortaöğretim KPSS’ye girebilir. Ancak mezun olmadan hiçbir şekilde Önlisans KPSS’de aldığı puanı kullanamaz. Bu aday Ortaöğretim KPSS’ye girerse aldığı puanla memurluk kadrolarına başvuru yapabilir.
  6. Hem önlisans hem de lisans bölümü mezunuysanız ÖSYM en üst düzey eğitim durumunu dikkate aldığı için önlisans sınavına giremezsiniz.
  7. Dikey Geçiş ile hazırlık sınıfı okuyanlar Önlisans KPSS’ye girebilir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT)

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu