KPSS

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir? Önlisans 1. Sınıf KPSS’ye Girebilir mi?

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir? Önlisans 1. Sınıf KPSS’ye Girebilir mi? Sorusuna bir çok kişi farklı cevaplar veriyor. KPSS Ön lisans sınavı ÖSYM tarafından 2 yılda bir yapılmaktadır ve geçerlilik süresi 2 yıldır. KPSS Ön lisans sınavı sonucu alınan P-93 puan türüne göre tercih yapılır.

KPSS Önlisans Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS Ön lisans sınavına aşağıdaki şartları yerine getiren adalar girebilir;

1- KPSS Ön lisans sınavına Üniversitelerin 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarından mezun olanlar,

2- Bir aday hem Ön lisans hem de ortaöğretim KPSS’ye giremez. Ön lisans KPSS’ye girebilmek için üniversitenin önlisans bölümünden mezun olma şartı bulunmaktadır.

3- En az 4 yıllık fakülte mezunları Ön lisans sınavına giremez. Örneğin İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü mezunu aday yalnızca Lisans KPSS’ye girebilir.

4- Lise mezunları Ön lisans KPSS’ye giremez.

5- Ön lisans 2.sınıf okuyan bir aday isterse Ön lisans KPSS’ye isterse de Ortaöğretim KPSS’ye girebilir. Ancak mezun olmadan hiçbir şekilde Ön lisans KPSS’de aldığı puanı kullanamaz. Bu aday Ortaöğretim KPSS’ye girerse aldığı puanla memurluk kadrolarına başvuru yapabilir.

6- Hem Ön lisans hem de lisans bölümü mezunuysanız ÖSYM en üst düzey eğitim durumunu dikkate aldığı için Ön lisans sınavına giremezsiniz.

7- Dikey Geçiş ile intibak sınıfı okuyanlar Ön lisans KPSS’ye girebilir.


Önlisans 1. Sınıf KPSS’ye Girebilir mi?

Önlisans 1. sınıf öğrencileri KPSS Önlisans sınavına sınavına girebilirler ancak mezun olmadan tercih yapamaz. Ön lisans 1. sınıf öğrencileri isterlerse hem ortaöğretim hem de ön lisans sınavına girebilirler.

Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans/ortaöğretim sınavına giremez.

Hem önlisans hem de lisans bölümü mezunuysanız ÖSYM en üst düzey eğitim durumunu dikkate aldığı için önlisans sınavına giremezsiniz.


KPSS Önlisan Soru Dağılımı

KPSS Önlisans sınavında 60 genel kültür, 60 genel yetenek sorusu olmak üzere 120 soru vardır. KPSS Önlisans soru dağılımı şu şekildedir:

Matematik ve Geometri: 30

Türkçe: 30

Tarih: 28

Coğrafya: 18

Vatandaşlık: 8

Güncel Bilgiler: 6


İlginizi Çekebilir 👇

👉 2024 KPSS Önlisans Kaç Net Kaç Puan Eder?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu