KPSS

KPSS Ortaöğretim Meslekleri Nelerdir? KPSS Ortaöğretim Puanıyla Nereler Tercih Edebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim sonuçlarına göre düz memur olarak atanmak isteyen adaylar oldukça yüksek puan almalıdırlar. Bunun nedeni KPSS Ortaöğretim mezunları için açıklan kadroların oldukça sınırlı olmasıdır. KPSS Ortaöğretim sınavından ne kadar çok yüksek puan alırsanız rakiplerinizin önüne o kadar çok geçebilirsiniz.

Ancak 70 ve üzeri KPSS puanı aldıktan sonra tek alternatifiniz tercih yapılarak sonuçlanan Genel Atamalar değil. Birçok devlet kurumu Genel Atamalar’ın dışında ara dönemlerde memur alımı yapıyor. Ara dönemlerde yapılan bu atamalar “açıktan atama” şeklinde ifade ediliyor.

Özellikle Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yıl içinde çok sık açıktan atama ile işçi ve memur alımı yapıyor. Bu memur alımları içinde Düz Lise mezunları için ayrılan kadrolar da yer alıyor. Ancak bu atamalarda ilk olarak bir önceki paragrafta bahsettiğimiz KPSS’den en az 70 puan almak şartı ile karşılaşacağınızın altını şimdiden çizmekte fayda görüyoruz.

Yukarıda saydıklarımızın dışında Düz Lise mezunlarının son yıllarda en çok rağbet gösterdiği bir başka memurluk da “Zabıt Katipliği”. Zabıt Katibi olabilmek için yine KPSS’den en az 70 puan almak ve Adalet Bakanlığı’nın ilgili kurumlarının yaptığı “10 parmak klavye sınavı”nı başarıyla geçmek gerekiyor.

KPSS Ortaöğretim (Lise) Meslekleri Nelerdir?

Şoför

Teknisyen

Gassal

Karoriferci

Hemşire

Sağlık Teknisyeni

Hizmetli

Sağlık Memuru

Veteriner Sağlık Teknisyeni

Laborant

İstidlalci

Rasatcı

Zabıta Memuru

İtfaiye Eri

Memur.

Çocuk Bakıcısı

Veri Hazırlama Ve Kontrol İşletmeni

Ebe


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu