KPSS

KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Lisans, Önlisans, Ortaöğretim

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına atanmak için yapılan KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim puanı kaç yıl geçerli?

KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Lisans, Önlisans, Ortaöğretim. Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarına devlet memuru seçebilmek amacıyla yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı Puanı Kaç Yıl Geçerli? Lisans, Önlisans, Ortaöğretim puanı kaç yıl kullanılır? Milyonlarca adayın mezuniyet durumuna göre girdiği KPSS branşlara göre ayrılıp belirli yıllarda yapılmaktadır. ÖSYM tarafından mezun olunan eğitim düzeyine ve branşa göre ya her yıl ya da 2 yılda bir olmak üzere Kamu Kurumlarında memur olmak isteyenler için yapılmaktadır.

KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

KPSS puanı lisans, önlisans ve ortaöğretim branşlarında sınav sonucunun açıklanmasından itibaren iki yıl geçerlidir. Sadece öğretmen adaylarının girdiği KPSS ÖABT sınav puanının geçerlilik süresi bir yıldır.

Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

2024-KPSS’ye Ortaöğretim veya Ön Lisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri hâlinde, KPSS B Grubu Lisans sınavı sonucunun açıklanma tarihi itibarıyla KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarının geçerliliği sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS Ortaöğretim veya Ön Lisans sınav sonuçlarını etkilemez.

2024-KPSS sonuçları sonuçların açıklandığı tarihten itibaren (2) iki yıl geçerliliğini korumaktadır. 2023- KPSS’ye giren adaylardan A Grubu veya öğretmen kadrolarına başvurmak isteyenler, istedikleri takdirde puanlarını yükseltmek için 2024-KPSS’ye girebileceklerdir.


EKPSS puanı sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.


 İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS Son 10 Yılın Çıkmış Soruları PDF İndir

👉 KPSS Sınavına Kimler Girebilir? Yaş Sınırı Kaç?

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu