KPSS

KPSS Sözel Mantık Çıkmış Sorular PDF İndir

KPSS Sözel Mantık Çıkmış Sorular PDF İndir. Kamu Personeli Seçme Sınavı Lisans grubu Genel Yetenek testinde sorulan 30 sorudan 4 ile 5 tanesi sözel mantık sorusudur. KPSS sözel mantık sorularının amacı ezbercilikten uzak, problem çözebilen mantığını ön planda tutan sorgulayan, araştıran öğrencileri belirlemektir. MEB eskiden bilgiyi ezberleyen öğrenciler yetiştirmeyi hedeflerken son yıllarda bilgiyi kullanan öğrenceler yetiştirmeyi hedefliyor.

KPSS Sözel Mantık Çıkmış Sorular PDF İndir

ÖSYM eskiden sadece ALES ‘de mantık soruları sorarken son yıllarda YKS-LGS ve KPSS sınavlarında sözel mantık soruları sormaya başladı. Her yıl  ÖSYM sözel mantık sorularına daha fazla ağırlık vermeye başladı fakat sözel mantık konuları Türkçe dersi müfredatı içinde yer almıyor bu nedenle çoğu öğrenci KPSS sınavında 4-5 adet çıkan sözel mantık sorularını çözmeden geçiyor. Sözel mantık, “doğru düşünme yolu, yöntemi, sanatı ve bilimi” olarak kabul edilir. Mantık, genellikle sayısal bilimlerle ilişkilendirilir. Buna rağmen sözel bilgiler arasında bir bağ kurma, verilen bilgilerden yararlanarak problem çözme, yöntem geliştirme veya doğru düşünerek bilgileri sınıflandırma gibi yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için sözel mantıktan yararlanılabilir. Sınavlarda sorulan sorular da, bu amaçlara yönelik hazırlanmaktadır. Bu makalemizde KPSS sınavına hazırlananlar için KPSS Sözel mantık Çıkmış Sorular ve çözümlerini yıllara göre derleyip PDF formatında paylaştık.

KPSS Sözel Mantık Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


KPSS Sözel Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

1) Bu soruların, genelden özele varılarak hazırlandığını unutmayın. Size sorulan sorular, aslında var olan bir durumun içindeki bazı bilgilerin çıkarılıp, verilen ipuçlarıyla sonuca ulaşmanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Bir resmin yapboz yapılmadan önce bir bütün hâlde bulunması gibi, tüm mantık sorularının sonucu önceden bellidir.

2) Verilen maddelerden sonra size soruların nasıl sorulduğunu mutlaka üstünkörü de olsa okuyun. Yani bu bilgileri ne şekilde kullanacağınızı önceden bilin ve bilgileri öyle sınıflandırmaya başlayın. Bu yöntem sizi sorularda sorulmayan bazı şeyleri de bulma zahmetinden kurtarabilir.

3) Verilen ipuçları soruları çözebilmeniz için hayati önem taşımaktadır. Özellikle ipuçları içindeki “da – debağlaçları gibi anlamı küçücük bir ekle veya kelimeyle değiştiren maddelere dikkat etmelisiniz. “Zeynep gitar kursuna başvmuştur.” ile “Zeynep sadece gitar kursuna başvurmuştur.” cümlesi aynı anlamı ifade etmez.

4) Verilen bilgileri kafanızda bir örnek olay yaratarak düşünmeye çalışın. İçinizden tüm bilgileri seslendirerek okurken, bir yandan bunun basit bir kurgu olduğunu düşünmeye gayret edin. “Bir asansör 2, 4, 6 ve 8. katlarda durmaktadır.” bilgisini okuduktan sonra bunu gerçek hayatta varmış gibi kafanızda canlandırarak düşünün.

5) Sözel mantık sorularının çok büyük kısmı tablo oluşturularak veya şekiller çizilerek çözülür. Aşağıdaki örnek soruda da uygulayacağımız teknikle, bilgileri daha kolay sınıflandırabilir ve daha basit şekilde görebilirsiniz. Her bilgiyi akılda tutup, bunları kafanızda bir şema hâline getirmek soruyu daha karmaşık hâle getirebilir. Tablo veya şekilde verilen bilgileri yerlerine doğru bir şekilde yerleştirmek, soruyu %90 çözmek demektir ki sonra tüm soruların cevaplarını bir dakika içinde işaretleyebilirsiniz.

6) Tablo veya şekil oluşturmaya çalışırken verilen bilgilerden kesin olanları tablo veya şekilde “X” gibi bir işaretle gösterin. Kesin olmayan bilgileri ise başka bir işaretle gösterin. Bilgilerden hareketle işaret konulması mümkün olmayan kutucukları başka bir sembolle kapatın. Ayrıca verilen bilgilerle bulunması imkânsız olan veya size sorulmayan bilgileri bulmak için zaman kaybetmeyin.

7) Mantık sorularında bazen gereksiz bilgiler verilerek aklınız karıştırılmak istenebilir. Size lazım olan anahtar bilgiler üzerinde yoğunlaşın ve sizi soruları çözüme kavuşturacak kadar kafa yorun. Mantık soruları çok zaman alacağı için bu soruları olabildiğince hızlı bir şekilde sonuca ulaştırmaya gayret edin.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu