Gündem

Kur Fırladı; Ev ve Oto Satışları Durdu. 9 Bin İlan Geri Çekildi

Kurdaki ani değişimler nedeniyle ev ve otomobilini satmak isteyenler fiyatların daha da artabileceğini düşünerek satılık ilanlarını geri çekti. Dolarda artış gayrimenkulde son yılların en büyük artışını yaşadı. Otomobil sektöründe satıştaki 9 bin araç ilanı geri çekildi.

Kur Kaynaklı Maliyet Artacak

Dolar kurunda yaşanan artışın gayrimenkul satışlarını vurduğunu söyleyen Era Real Estate Türkiye Ülke Müdürü Alphan Manas, “Süreç belirsizlik yarattı. ‘Önümüzü görelim ona nazaran fiyatları artıralım’ kanısıyla, çok fazla ilanımız satıştan kalktı. Ayrıyeten son anda satışı iptal edip tapudan dönenler oldu” dedi.

Bu nedenle son faiz indirimiyle birlikte 300 bin liralık bir konutta 10 yıl vadede alıcıya 50 bin TL kar sağlasa da piyasada pek tesirli olmadığını lisana getiren Manas, “Dolar kuru daha da artarsa faizlerin daha
da fazla düşürülmesi kelam konusu olabilir. Fakat faizin getireceği fiyat avantajı bilhassa birinci el konutlarda kur kaynaklı olarak inşaat maliyetlerini daha da üst çekecek. Bu da sattığı fiyatla malını yerine koyamama kaygısı ortaya çıkarıyor” açıklamasını yaptı.


Bir Ayda Yüzde 7 Artış

Dünya gazetesinden Aysel Yücel ve Leyla İlhan’ın haberine nazaran; dolardaki artışın tesirlerini kıymetlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat da takip ettiği bir meskenin ilanında bedelin, bugün olağandışı bir artış ortaya koyarak 3 milyon liradan 3 milyon 700 bin liraya yükseltildiğini kaydederek, “Son bir ay içinde Türkiye’de gayrimenkul fiyatları yüzde 7 oranında arttı. Bu artış 4,5 yılda kesimde gördüğüm en yüksek ay bazlı artış oldu. Evvelce ay bazlı en yüksek artış yüzde 1 ila 2 ortasında olurdu” dedi. Malının fiyatını yükseltemeyenlerin durup fiyatları izlemeye başladığını anlatan İdikat, bu nedenle ay bazında ilan sitelerinde ilan sayılarında yüzde 15’e varan düşüş yaşandığını kaydetti.


9 Bin Kişi Araç Satmaktan Vazgeçti

Kur artışından en çok etkilenen kesimlerden biri olan otomotivde de fiyatların artacağı öngörüsü ile satışa çıkarılan araçlar ilandan çekiliyor. Otomotiv bilgi tahlil şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, araba piyasasında son iki günde online ilanlarda 9 bin aracın geri çekildiğini aktardı. Otomobilim.com Pazarlama Yöneticisi Dr. Naim Çetintürk, ilanlardaki azalmaya dikkat çekerek, “Arabam.com’daki ilanlarda da düşüş kelam konusu. Tüketici, dolar kurundan ötürü aracın bedeli daha da yükselir beklentisiyle aracını satmıyor. Kasım başından bu yana ilandaki araç sayısı yüzde 10 azaldı” dedi.


Herkes Satışları Durdurdu

Otoshops Genel Müdürü Melih Memnun da “Döviz kurlarındaki çok dalgalanma nedeniyle sıfır araç fiyatları şimdi tam oturmadı. Ferdi kullanıcılar bu nedenle önlerini göremiyor. Tüketicinin ellerindeki araçları satmaktan vaz geçip beklemeye çekildiklerini söyleyebiliriz” dedi. Otomist Otomotiv Genel Müdürü Savaş Açıkgöz de “Bugün herkes satışları durdurdu” diye konuştu.


Galerici Araç Alma Telaşında

Öteki yandan kesim yetkilileri, galerilerin kur artışından daha fazla etkilenmemek için araç satın almaya çalıştığını söyledi. Öbür yandan ilanda olan araçların satış fiyatının da gün içerisinde bir kere değiştirildiği lisana getiriliyor. Sıfır araç piyasasında da kur artışına bağlı olarak fiyatlar güncellendi.


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu