Gündem

KYK Burs Başvurusu 2020 Nasıl Yapılır?

KYK Burs Başvurusu 2020 Nasıl Yapılır?. KYK bursu nedir, KYK Burs başvurusu nasıl yapılır? KYK bursu kimlere verilir? KYK bursu başvuru şartları nelerdir? KYK bursu herkese çıkar mı, geri ödenir mi? KYK bursu ile ilgili Aklınızdaki tüm soruları Öğrenci Gündemi olarak sizler için listeledik.

KYK Bursu Nedir?

Ülkemizde üniversite eğitimi almak oldukça maliyetli bir durumdur. Konaklama ve yemek giderleri, kitap, yurt ücretleri gibi belli başlı kalemler bile oldukça masraflı olabilmektedir.  Öğrencilere bir nebze de olsa destek olabilmek, rahatça öğrenim görebilmelerini sağlamak amacıyla Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ya da bilinen kısa adıyla KYK burs vermektedir. KYK Bursu ya da bilinen diğer adıyla başbakanlık bursu öğrencilere normal eğitim süreleri boyunca verilmektedir. Örnek olarak 4 senelik bir fakülteye yerleşen öğrenci 4 sene, 8 dönem boyunca bu bursu alabilir. KYK Bursu geri ödemesiz olan bir burs çeşididir. Öğrenim kredisini ise geri ödemek mecburidir.  Peki kimler KYK bursu alabilir?


Kimler KYK Bursu Alabilir?

 1. Ön lisans öğrencileri,
 2. Lisans öğrencileri,
 3. Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 4. İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 5. Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  1. ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
  2. Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Kimler KYK Bursu Alamaz?

 1. Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 2. Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 3. Yabancı uyruklu öğrenciler,
 4. Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 5. Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 6. Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 7. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,ü
 8. Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burstan yararlanamazlar.

Şayet yukarıdaki şartları sağlıyorsanız başbakanlık bursu ya da diğer adıyla KYK bursu başvurusu yapabilirsiniz. Peki KYK bursu nasıl alınır? KYK burs başvurusu nasıl nereden yapılır?


KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz KYK bursu başvuru şartlarını sağlıyorsanız KYK internet adresinde bulunan Başbakanlık burs başvurusu formunu doldurmanız gerekmektedir. Eskiden KYK şubelerine bizzat dilekçe ile başvuru yapmamız gerekmekteydi. Ancak bir kaç yıldır bu kalktı. Öğrenciler böylece noter gibi gereksiz masraflardan da kurtulmuş oldular. Şayet özel bir durumunuz ( sakatlık, yetimlilik gibi ) varsa bunun belgesini de KYK’ya iletmelisiniz. KYK burs başvurusu her yıl ekim- kasım dönemlerinde yapılmaktadır. Bu başvuru tarihlerini www.devlette.com adresinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra ise KYK başvurusu sonuçları sorgulama sayfasından burs yada öğrenim kredisi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. KYK burs başvuruları aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan ve E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Burs Başvuru Sayfası

Burs ve öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs veya öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir. Bu yüzden İnternetten KYK burs başvurusu yaparken bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeniz önemlidir. Şayet başvurunuz olumlu sonuçlanırsa her ayın 7’sinde burs parası hesabınıza yatırılır. KYK Burs başvurusu hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları ise aşağıda yer almaktadır.


KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

KYK Burs başvuru tarihleri yazımızda da detaylı olarak bahsettiğimiz üzere Ekim-Kasım dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle KYK yurt işlemleri gerçekleştirilir. Akabinde bu işlemlerin bitmesinin ardından da Ekim gibi burs müracaatları alınır.


KYK Burs Başvuru Sonuçları Nereden Öğrenilir?

KYK burs başvuru sonuçları açıklanmasının akabinde E-Devlet üzerinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Sonuçları nasıl öğrenebileceğini BURADA yer alan yazımızda detaylı olarak anlattık.


KYK Bursu Geri Ödeniyor mu?

Yazımızda da detaylı anlattığımız üzere başbakanlık bursu ya da diğer adıyla KYK bursu tamamen geri ödemesiz bir burs türüdür. Ancak öğrenim kredisi farklıdır. Öğrenim kredisi geri ödenir.


KYK Bursu Neden Kesilir?

 1. Başarısız olması,
 2. Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 3. Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 4. Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 5. Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
 6. Öğretim kurumunun kapatılması,
 7. Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 8. Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
 9. Kesin hükümle mahkum olması

durumlarında Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu kesilmektedir.


KYK Bursu Ne Kadar?

Her sene burs miktarlarına zam yapılmaktadır. Tüm bu zamlı miktarları, paranızın ne zaman hangi hesaba yatırılacağını KYK bursu ne kadar yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda Öğrenci Gündemi olarak kyk bursu almak için ne yapmalı, KYK burs başvurusu, bana çıkar mı, kimlere çıkar kimlere çıkmaz, geri ödenir mi, herkese çıkar mı, KYK bursu için yapılması gerekenler gibi başbakanlık bursu hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

👉 KYK İzin Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu