KYK

KYK Burs/ Kredi Hakkında Genel Bilgiler 2021-2022

KYK Burs/ Kredi Hakkında Genel Bilgiler 2021-2022. KYK Bursu, Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız parasal ödemedir. KYK Öğrenim kredisi, KYK tarafından öğrencilere verilen borç para olarak adlandırabiliriz. Bu makalemizde KYK burs/kredi hakkında tüm merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

KYK Burs/ Kredi Hakkında Genel Bilgiler

KYK Bursu, Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız parasal ödemedir. KYK burs başvurusunda iki ana kriter bulunmaktadır; birincisi öğrencinin başarı durumu, üniversiteyi yeni kazanıp burs başvurusunda bulunan öğrencilerin kazandığı bölüm ve aldığı puan dikkate alınır. Ara sınıfta burs başvurusu yapan öğrencilerde ise not ortalaması ve başarı durumu göz önünde bulundurulur. Bunların yanı sıra tüm burs başvurusunda bulunan adaylarda ailesinin maddi durumu dikkate alınır. KYK bursu almaya hak kazandıktan sonra, ödemelerin biteceği tarih e-Devlet’teki “Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama” bölümünden kontrol edilebilir. KYK Öğrenim kredisi, KYK tarafından öğrencilere verilen borç para olarak adlandırabiliriz, üniversite eğitiminiz boyunca verilmektedir. KYK öğrenim kredisi, burs başvurusu yapan herkese çıkmaktadır. Mezun olduktan 2 yıl sonra öğrenim kredisini geri ödemeye başlarsınız.

KYK Burs/Kredi başvuruları tamamen internet üzerinden yapılmaktadır. KYK sitesi üzerinden gerekli tarihler arasından yapılan burs başvuruları, değerlendirilir ve size dönüş yapılır.


2021-2022 KYK Burs / Kredi Ücretleri

2021-2022 eğitim öğretim yılında KYK Burs /Kredi ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • Önlisans : 650 TL
 • Lisans : 650 TL
 • Yüksek Lisans : 1300 TL
 • Doktora : 1950 TL

Kimler KYK Bursu / Kredisi Alabilir?

KYK Bursundan yararlanabilecek öğrenciler: 

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,  burstan yararlanabilmektedir.

KYK Öğrenim Kredisinden yararlanabilecek öğrenciler:

 • Önlisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler ( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.),
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez)
 • Yüksek Lisans, Master ve Doktora öğrencilerine verilir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.


KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

 1. Bir öğrencinin vefat etmesi neticesinde aylık düzenli olarak aldığı KYK bursu varislerine veya ailesine kalmayacak olup vefat ettiği ay itibariyle öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilmektedir.
 2. Bir öğrencinin 4 yıl tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.
 3. Eylül 2018’de KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 4. Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 5. Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
 6. Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.
 7. Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.
 8. Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.
 9. 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.
 10. Değerli arkadaşlar 2015 yılı sonu itibariyle yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs verilmeyecek kişiler başlığındaki “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan öğrencilerin bursları kesilmeyecektir. Ancak asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte çalışan ve ilk defa burs başvurusu yapacak öğrencilerin başvuru sonrasın sosyal durumları göz önüne alındığı için burs çıkma olasılığı çok azdır. Ancak burs alan öğrenciler asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırsa bursları kesilmez.
 11. İsteğe bağlı hazırlık sınıfında kalınması durumunda isteğe bağlı hazırlık okuyup da KYK bursu kesilen birçok öğrenci bulunmaktadır. Hazırlık sınıfından kaldıktan sonra yaz okulunda veya yapılan farklı bir hazırlık atlama sınavıyla hazırlığı geçerseniz ve bu durum ekim ayına kadar YÖKSİS kayıtlarında görünürse bursunuz devam eder.
 12. Not ortalaması 2.00’nin altında kalan ya da hazırlık sınıfını geçemeyip KYK bursu kesilen öğrencilerin bursu, öğrenim kredisine dönüşmektedir. Bu durumu e-Devlet üzerinden sizin takip etmeniz gerekmekte. Çünkü bu süreçte banka hesabınıza paranız yatmaya devam eder. Ancak yatan para burs değil öğrenim kredisidir. İstisnai durumlar haricinde mezun olduktan 2 yıl sonra aldığınız öğrenim kredilerini geri ödemek zorundasınız.
 13. YENİ YÖNETMELİĞE GÖRE ister yarı zamanlı (part-time) ister tam zamanlı olarak asgari ücret ve üzerinde bir maaş almanız durumunda KYK bursunuz kesilmeyecek.
 14. Açıköğretim Fakültesinde okuyan öğrenciler KYK bursu ve KYK yurtlarına başvuru yapamazlar.
 15. Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.
 16. İkinci öğretim öğrencilerinin burs/kredi almalarının önünde bir engel bulunmamaktadır. Örgün öğretim öğrencilerinden tek dezavantajları “harç” ödemeleridir.
 17. Özel üniversitelerde okuyan öğrenciler de KYK burs/kredi başvurusu yapabilir.

Daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZ


KYK Öğrenim Kredisi Hangi Durumlara Kesilir?

 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Kesin hükümle mahkum olması

hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.


KYK Burs / Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

KYK burs/kredi ödemeleri öğrencilerin TC kimlik numaralarının son hanesi göre yapılmaktadır.

Buna göre TC kimlik numarasının son hanesi;

“0” olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı
“2” olanlar için ödeme günü her ayın 7’si
“4” olanlar için ödeme günü her ayın 8’i
“6” olanlar için ödeme günü her ayın 9’u
“8” olanlar için ödeme günü her ayın 10’u


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu