KYK

KYK Bursu Krediye Nasıl Dönüşür? Kaç Dersten Kalınca Burs Krediye Döner?

KYK Bursu Krediye Nasıl Dönüşür? Kaç Dersten Kalınca Burs Krediye Döner?. Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere geri ödemesiz burs verilmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenci dönem içinde başarısız olduğu takdirde burs krediye dönüşür. Bu makalemizde burs alan öğrencilerin en çok merak ettiği KYK bursu krediye nasıl dönüşür? sorularını yanıtladık.

KYK Bursu Krediye Nasıl Dönüşür?

KYK tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs ve kredi imkanı sunulmaktadır. KYK burs geri ödemesizdir ve öğrencinin yerine getirmesi gereken başarı şartları vardır. Örneğin dönem ortalamanız 1,99 olursa bursunuz krediye dönüşür. KYK kredi ise başvuru yapan ön lisans ve lisans okuyan tüm öğrencilere verilir. Siz iptal etmedikçe kesilmez.

Bursun krediye dönüşmesi

  • Her üniversitenin durumu farklıdır. Bazı üniversitelerde 4 dersten başarısız olmanız durumunda bursunuz krediye çevrilirken bazı üniversitelerde başarısız dersiniz maksimum 3 olmalıdır.
  • Bazı üniversitelerde ise ortalama kriteri geçerlidir. Örneğin 2.00’ın altında bir ortalamanız olursa bursunuz krediye çevrilir.
  • Bursunuz krediye dönüştükten sonra bir sonraki dönem başarılı olsanız dahi krediniz bursa dönüşmez.
  • Bu kriterleri sağlayamazsanız üniversiteniz başarısız olduğunuza dair bilgiyi Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirdiği anda bursunuz krediye çevrilir.
  • Burs krediye dönüştüğünde bu işlemi onaylamak için noterde bazı evraklara imza atmanız gerekecektir. Ancak burs alırken imzaladığınız belgeler arasında muvaffakatname var ise yeniden notere gitmenize gerek yoktur.
  • En önemli maddeyi yazıyorum arkadaşlar önemle okuyunuz. Bursunuzun krediye dönüşmesi süresinde size haber verilmez. Eğer bilmiyorsanız otomatik olarak bursunuz krediye çevrilir. Bunun farkına geç varırsanız aldığınız kredi ücretini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız.
  • Eğer başarısız dersleriniz çoksa bursunuzun krediye çevrilip çevrilmediğini KYK müdürlüklerini arayarak öğrenebilirsiniz.
  • KYK bursu krediye çevrildi ve siz kredi almak istemiyorsanız bunu Kredi ve Yurtlar Kurumu müdürlüğüne dilekçe yazarak bildirmelisiniz.
  • Peki aldığım tüm derslerden kaldım kredim kesilir mi? Hayır krediniz öğrenim gördüğünüz bölümün normal bitiş senesince kesilmez. Örneğin 4 yıllık hukuk fakültesi okuyorsanız 4 sene boyunca kredi almaya devam edersiniz.


Kaç Dersten Kalınca Burs Krediye Döner veya Kesilir?

KYK bursu dersten veya sınıfta kalınca kesilmez. Zaten sınıfta kalma diye bir şey yok, dersleri alttan almak vardır. Aynı şekilde 3-4 zayıf dersiniz de olsa burs krediye çevrilmez. Zayıfım var diyerek korkmayın, aylık 850 TL’yi almaya devam edeceksiniz. Örneğin 1. Sınıf not ortalamanız 2.20, 2. Sınıf not ortalamanız 2’nin altına düştü. 1.80 ortalamanız var. Bu durumda KYK bursu krediye dönüşmez. Çünkü 4 dönem ortalamanız 2 olarak sabit kalmıştır. Burs almaya devam edersiniz. Bazı kaynaklarda 3-4 dersten kalınca burs krediye döner diye bilgiler var. Ama Kredi Yurtlar Kurumuna sorduğumuzda ve yönetmeliğe baktığımızda dersten kalınca değil, not ortalaması 2.00 altında olursa burs krediye dönüşür diye bilgi aldık.


KYK Burs Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 Dönem Ortalamam 2.00’nin Altına Düştü Burs Krediye Dönüşür mü?

KYK bursunun öğrenim kredisine dönüşmesi için genel ortalama baz alınır. 1 dönem 1.80 2. Dönem 2.20, ortalamanız 2.00 olursa burs krediye dönüşmez. Ama iki dönem ortalaması 1.99 ve altında kalırsa burs krediye dönüşür.

Not Ortalamam 2.00 Altına Düştü Sonra Tekrar 2.00 Üstüne Çıktı Öğrenim Kredisi Bursa Dönüşür mü?

KYK bursu başarısız olma durumunda krediye dönüşür. Krediye dönüşen burs ise ne yazık ki tekrar geri ödemezsiz burs haline dönüşmez. Senelik not ortalamanız 2.00 altına düştüyse tekrar 2.00 üstüne çıktığında burs alamazsınız. Öğrenim kredisi alırsınız. Mezun olduktan 2 sene sonra da ödemeye başlarsınız.

KYK Bursu Krediye Hangi Aydan İtibaren Dönüşür?

Üniversiteler, öğrencilerin başarı durumunu KYK’ye Ekim ayında bildirir. Eğer 2022 – 2023 eğitim yılında not ortalamanız 2.00 altındaysa 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında bursunuz krediye dönüşür. 2022 yılının Aralık ayında 3 aylık ödemeyi aldığınız an ve sonraki dönemler artık geri ödemeli krediye çevrilir.

KYK Bursunun Krediye Dönüştüğünü Nasıl Anlarım?

KYK bursu not ortalamanız 2.00 altında düştüğünde öğrenim kredisine dönüşür ama kimse size bu konuda bilgi vermez. Siz aylık 850 TL almaya devam edersiniz ama krediye dönüştükten sonraki dönem artık borçlu olmaya başlarsınız. E-devlet uygulaması veya sitesine giriş yaparak burs durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

KYK Bursu Krediye Döndü İptal Ettirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

KYK bursu krediye dönüştükten sonra siz öğrenim kredisi almak istemeyebilirsiniz. Bunu iptal ettirmek için E-devlete giriş yapmanız gerekiyor. E-devlet sitesine, TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Yukarıdaki resimdeki gibi arama bölümüne burs iptal yazın ve kırmızı işaretli yeri tıklayın. Bu alan KYK burs hakkında bir bölüm göreceksiniz. Burs veya kredi yazan alanda iptal bölümü var, tıklayarak öğrenim kredisi iptal ettirilir.

İlginizi Çekebilir  👇

👉  Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

👉 KYK Burs/Kredi Sigortalı İşe Girince Kesilir mi?

👉 KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu