KYK

KYK Depozito İadesi 2024: KYK Yurt Depozito İadesi Nasıl Alınır?

KYK Depozito İadesi 2024: KYK Yurt Depozito İadesi Nasıl Alınır?. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü barınma, güvenlik ve yemek hizmeti sunduğu öğrencilerden ilk kayıt döneminde zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurtta yapacakları zarara karşılık depozito ücreti almaktadır. Depozito ücretleri yurttan ayrıldığınız da iade edilir.

KYK Yurt Depozito İadesi Nasıl Alınır?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında barınmakta olan üniversite öğrencileri yurda ilk kayıt yaptırdıkları yıl yurtta barınacakları süre zarfında oluşabilecek maddi hasarlara veya aylık yurt ücret ödemesini geciktirmeleri halinde o ayın yurt ücretinin alınabilmesini sağlamak amacıyla depozito olarak bilinen bir güvence bedeli öderler.

Öğrenciler ve halk arasında depozito ücreti olarak ifade edilse bile Kredi ve Yurtlar Kurumu mevzuatında güvence bedeli olarak geçmektedir. İlk kaydolduğunuz sırada fark edebileceğiniz gibi aylık yurt ücretinin haricinde bir ödeme daha yaparsınız. Böylelikle depozitoyu karşılarsınız.

Fotoğraf, TC kimlik fotokopisi vb. belgeleri öğrenci işlerine sunarken size verilen bir forma genel bilgileriniz de yazılmalıdır. Alt bölümlerde size ait bir banka hesabının IBAN bilgisi yazılması istenmektedir.

KYK yurtlarında kalan öğrencilerin yurttan ayrılmaları veya kayıtlarının silinmesi durumunda içeride kalan güvence bedelleri yani depozito tutarları talep edildiği takdirde iade edilir.

Mezun olduğunuzda veya eğitiminiz devam ederken de yapabileceğiniz gibi kaydınızı sildireceğiniz zaman bahsettiğimiz bu bilgilerin kayıtlı olduğu hesaba depozito ücreti yatırılmaktadır.


KYK Depozito Ücreti Ne Zaman Yatar?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kaydınızı sildirdiğinizde güvence bedeli otomatik olarak size gönderilmez. Sizin gidip yurt müdürlüğüne bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Devamında en kısa sürede depozito ücretiniz hesabınıza yatırılacaktır.

Depozito ücretleri ne zaman yatar şekline bir soru yöneltirseniz net bir tarih vermek mümkün değildir. KYK yurdunun öğrenci sayısına ve yoğunluğuna göre ortalama 1 hafta içerisinde hesabınıza yatabilmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Yurt Depozito Ücretleri

👉 KYK Yurt Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

👉 KYK Burs/ Kredi Hakkında Genel Bilgiler

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu