Gündem

KYK Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? KYK Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “KYK kredi geri ödemelerindeki faizler silinecek, Sadece ana para geri ödenecek” açıklamasından sonra KYK kredisinin son durumunu kontrol eden borçlular, KYK kredi borçlarının değişmediği gördü. Peki KYK Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?  KYK Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

KYK Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada “kredi geri ödemeleri herhangi bir enflasyon farkı veya faiz olmaksızın alınan kredi üzerinden yapılacak, yani ana para ödenecek” dedi. Böylelikle öğrencilerin sadece aldıkları kredi miktarlarında yer alan ana parayı ödeyecekleri kesinleşmiş oldu. Bu uygulamadan halen KYK kredi ödemesi yapan tüm kredi borcu olanlar faydalanabilecek.

KYK kredi faizleri silme işlemleri yapılacak olan yasal düzenlemeden sonra başlayacak. Alınan kredilerin üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına göre belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına göre düzenlendiği için sadece anaparanın ödenmesiyle ilgili süreç, yasal düzenlemeden sonra başlayacak.

Yasa yürürlüğe girer girmez rakamlar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek. Başkan Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamasının ardından anapara dışındaki farkın tahsil edilmemesi ve askıya alınması için il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.


KYK Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek?

KYK faizlerinin kaldırılmasıyla ilgili kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından süreç başlayacak. Kararın, Resmî Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre düzenlemeyle ilgili olarak, icralık olanların borçlarının anapara üzerinden yapılandırılması,
ödemelerin 2 yıl sonra başlayacağı koşulunun kaldırılması, peşin veya taksitli ödeme tablosu gibi seçenekler üzerinde duruluyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK kredi borçları açıklaması 👇

 


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu