Öğrenci Gazetesi

KYK Yurt Kayıtlarında İstenen Belgeler Nelerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı devlet yurtlarıdır. Türkiye’nin 81 ilinde toplam 656 KYK yurdu bulunmakta bu yurtların bazıları standart, bazıları ise özel nitelikli yurtlar olarak geçmektedir başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 81 ilde bulunan KYK yurtlarının tamamı devlet yurdudur. 

KYK yurtlarına başvuru, e-devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Üniversiteye yeni kayıt olanlar, ara sınıf öğrencileri ve okulunu uzatan öğrenciler aynı tarihlerde, aynı sistem üzerinden başvuru yapmaktadır. Başvuru sonuçları KYK web sitesi üzerinden asil ve yedek liste olarak açıklanmakta. Asil olarak kazanamayan ancak yedek listeye giren öğrenciler için her hafta liste yenilenmekte. Bu yüzden yedek öğrencilerin her hafta açıklanan listeleri ve sonuçları takip etmesi önemlidir. Kazandığı halde kaydını belirtilen tarihte yapmayan öğrencilerin hakkı yanmaktadır.

KYK Yurt Kayıtlarında İstenen Belgeler

Kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin belirlenen tarihlerde kesin kayıt yaptırması gerekir. Kesin kayıt sırasında istenen belgeler şunlardır:

  • Öncelik belgesi (Varsa)
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş 4 vesikalık fotoğraf
  • Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti dekontu
  • 18 yaşından küçük öğrenciler için Aile İzin Onay Belgesi (Buradan ulaşabilirsiniz.)
  • Aynı öğretim döneminde yükseköğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi.

Belirtilen tarihlerde, yukarıdaki belgelerle birlikte kayıt yaptırmayan öğrenci kesin kayıt hakkını kaybeder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu