Gündem

Lakerda Nedir? Lakerda Nasıl Yapılır?

Lakerda kelimesi ispanyolca’dan dilimize yerleşmiş  “istenin olan şey” anlamında olan “La kerrida” demektir. İspanyol balıkçıların aylar boyu balık saklamak istemesinden dolayı ortaya çıkmıştır.

Yapılışıyla ilgili pek çok farklı tarif mevcut ama en çok öne çıkanlar İstanbul usulü ve Sarozlu balıkçıların yaptıkları usul. Balıkçılara gidince ayıla bayıla yediğimiz bu mezeyi siz de evinizde hazırlayabilirsiniz. Bir de dilimize pelesenk olmuş meşhur şarkıyı dinlersiniz yaparken;

”Lakerda, lakerda, lakerda,
Yemede yat onun yanında,
Lakerda, lakerda, lakerda,
Evli de tadar onu bekar da.”

Lakerda Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 adetiri palamut(yaklaşık 40-45cm)
 • 500 gramkaya tuzu
 • 3-4 adetdefne yaprağı
 • 1 yemek kaşığıtane karabiber

Lakerda Tarifinin Püf Noktası

Lakerdayı kesinlikle taze balık ile hazırlamalısınız, buzluktan çıkartılmış balık ile yaparsanız kurtlanma ihtimali olabilir. Temizlerken omurgasındaki ilik kısmını, bir dal ya da çalı süpürge çöpüyle iyice temizlemelisiniz, aksi takdirde lakerdanızın tadı çok güzel olmayabilir. Balıkçınıza balığı lakerda yapmak için hazırlamasını isteyin; balığın iç organları temizlenmeli, baş kısmı yan yüzgeç hizasından kesilmeli, kuyruk kısmı kuyruk bitiminden 4-5 cm içeriye doğru kesilmeli ve sırt yüzgeci de kesilip atılmalıdır. Yani lakerda hazırlamak için balığın sadece gövde kısmını kullanıyoruz. Lakerda palamut ya da torik balığından yapılabilir.


Lakerda Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Gövde kısmını çıkarttığınız balığı 3 eşit parçaya bölün ve omurgasındaki ilik kısmını bir dal ya da süpürge parçasıyla iyice temizleyin. Ardından balıkların iç kısmında bulunan koyu kahverengi parçayı sivri uçlu bir bıçakla üçgen şeklinde keserek çıkartın.
 2. Hazırladığınız balıkları tuzlu ve buzlu suda 4 saat bekletin, her saat başı suyunu değiştirin. Böylece balık içindeki kanı tamamen atmış olacak.
 3. Balıkları sudan çıkartın ve kuruması için kağıt havlunun üzerine yayın, bu şekilde 4-5 saat bekletin ve tamamen kurumalarını sağlayın.
 4. Cam ya da plastik bir kavanozun dibine yarım santim yüksekliğinde kaya tuzu serpin.
 5. Balıkların beyaz kısımları tuza değecek şekilde yan yana ve sıkı sıkıya yerleştirin. Üstlerine defne yaprakları ve tane karabiber serpiştirip, tekrar tuzla kaplayın.
 6. Bu şekilde tüm balıkları kavanozlara yerleştirin. Ardından kavanozun içine, balıkların üstüne bir ağırlık yerleştirin( bir taş ya da mermer parçası), ağırlığın üstüne de bir tahta parçası yerleştirin ve kavanozun ağzını temiz bir bezle kapatın.
 7. Kavanozları bu şekilde, güneş görmeyen serin bir yerde yaklaşık 20 gün bekletin.
 8. Bekleme süresinin sonunda, balıkları nazikçe tuzdan çıkartın ve derisini nazikçe ayırıp dilimleyin.
 9. Dilimlediğiniz parçaları soğuk su dolu bir kabın içine alın ve 2-3 saatte bir suyunu değiştirerek bir gece boyunca buzdolabında bekletin. Böylece balıklar fazla tuzu atmış olacaklar.
 10. Ertesi gün balıkları sudan çıkartın ve zeytinyağı dolu bir kaba yerleştirin ağzını kapatın ve buzdolabında saklayın.
 11. Bu şekilde hazırladığınız balıklar buzdolabında zeytinyağının içine yaklaşık 1 hafta durabilir ancak daha uzun süre saklamak istiyorsanız, 5 litre suya 750 gram kaya tuzu atarak bir salamura suyu hazırlayın ve balıkları bu suyun içinde bekletin. Servisten önce aynı şekilde suda bekleterek fazla tuzunu alın ve o şekilde servis edin.

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu