Gündem

Leksikoloji Nedir? Leksikoloji Ne Demek?

Leksikoloji Nedir? Leksikoloji Ne Demek?. Leksikoloji, bir dilin sözcük dağarcığını inceleyen dilbilim dalıdır. Bu disiplin, sözcüklerin yapısı, kökeni, anlamı, kullanımı ve sınıflandırılması gibi konuları inceler. Ayrıca leksikoloji, sözcüklerin bir araya gelerek cümleleri oluşturması ve dilin genel yapısı üzerine de çalışmalar yapar. Bu alandaki araştırmalar, dilbilimcilerin dilin sözcük dağarcığına ve kullanımına dair derinlemesine anlayış geliştirmelerine yardımcı olur.

Leksikoloji Nedir?

Leksikoloji ( Sözcük Bilimi ) kökeni fransızca dilinden gelmektedir. Leksikoloji dilin, sözcüklerin, deyim ve atasözlerinin kökenini oluşumlarını ve zaman içinde yaşadığı değişimleri inceleyen biçim ve anlam açısından gelişmelerini araştıran bir dilbilim dalıdır.

Leksikoloji sadece basit kelimeleri tüm yönleriyle değil, aynı zamanda anlamlı dil birimleri olan karmaşık ve bileşik kelimelerle de ilgilenir. Bu birimler hem biçimleri hem de anlamları açısından analiz edilmesi gerektiğinden, sözlükbilim morfolojiden türetilen bilgilere dayanır.

Sözdizimi geneldir çünkü bir bütün olarak kelime sınıfları için geçerli olan kurallar ve düzenliliklerle ilgilenir, oysa sözlükbilim özeldir çünkü tek tek kelimelerin işleyişi ve aynı bağlamdaki diğer kelimeleri etkilemesi ile ilgilidir .


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu