Lise

LGS’ye Kimler Girebilir? LGS Kaç Yaşında Girilir?

LGS’ye Kimler Girebilir? LGS Kaç Yaşında Girilir? Soruları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. LGS, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl 8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleşebilmeleri için yapılan bir sınavdır. LGS’nin amacı merkezi sistem ile öğrenci alan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılır.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Nedir?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS), 8. sınıf öğrencilerinin liselere yerleşebilmeleri için yapılan bir sınavdır. Sınav, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl Haziran ayında yapılır. Liselere Geçiş Sistemi sınavı ilk kez 2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanmıştır, önceki yıllarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) olarak uygulanmaktaydı.

LGS sözel alanda 50 sorudan oluşan 1. oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan 2. oturum ise 80 dakikadır. LGS’de toplam 90 sorudan oluşur.

Sabah oturumunda olan 1. oturumda sözel testinde, Türkçe 20 soru, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru, Yabancı Dil 10 soru olmak üzere toplam 50 soru yer alır.

2. oturumda ise Sayısal testinde, Matematik 20 soru, Fen Bilimleri 20 soru olmak üzere toplam 40 soru yer alır.

LGS sınavında 3 yanlış 1 doğru cevapları götürmektedir.

LGS yerleştirme işlemleri yapılırken %70 sınav başarı puanı,%30 diploma notu hesaplanır.


LGS’ye Kimler Girebilir?

LGS sınavına Merkezi Yerleştirme ile Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumlarına girmek isteyen 8. sınıf öğrencileri girebilir. Adrese dayalı bir Ortaöğretim kurumlarına girmek isteyen öğrencilerin LGS sınavına girmeleri zorunlu değildir.

LGS sınavına örgün eğitim verilen okulların 8. sınıfında kayıtlı olan resmi ve özel ortaokul öğrencileri, imam hatip ortaokulu öğrencileri, açık öğretim ortaokulu öğrencileri, geçici eğitim merkezi öğrencileri ve yurtdışındaki okullarda öğrenim gören öğrenciler girebilmektedir.

Yani LGS’ye sadece 8. sınıf öğrencileri girebilmektedir.


LGS’ye Kaç Yaşında Girilir?

LGS’ye girebilmek için tek şart 8. sınıf öğrencisi olmaktır. Bu nedenle 8. sınıf olan herkes LGS sınavına girebilir. 8. sınıf olan herkes yaş alt sınırı ve üst sınırı olmadan LGS başvurusunda bulunabilir.


LGS’de Hangi Dersler Var?

LGS sınavı sözel ve sayısal olmak üzere 2 oturum şeklinde yapılır.

LGS’de yer alan dersler:

Birinci oturum sözel alan dersleri

  • Türkçe ⇒ 20 soru
  • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ⇒ 10 soru
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ⇒ 10 soru
  • Yabancı Dil ⇒ 10 soru

İkinci oturum sayısal alan dersleri

  • Matematik ⇒ 20 soru
  • Fen Bilimleri ⇒ 20 soru

LGS sınavında sözel bölümünde 50 soru çıkar ve sınav süresi 75 dakikadır. Sayısal bölümde ise 40 soru çıkar ve sınav süresi 80 dakikadır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı 

👉 Kitap Okumak LGS Netlerini Arttırır mı? 

👉 LGS Tüm Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF

👉 8. Sınıf LGS Deneme Sınavları PDF

👉 8. Sınıf LGS Ders Çalışma Programı 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu