KPSS

Lisans KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? Lisans KPSS Kaç Yıl Geçerli?

Lisans KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? Lisans KPSS Kaç Yıl Geçerli? KPSS lisans sınavına girecek adayların en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. KPSS lisans sınavı her yıl yapılmaktadır ancak KPSS lisans sınavının alt dalları olduğu için her sene her lisans mezunları farklı gruplar olarak lisans sınavına girmektedir.

Lisans KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Türkiye’de Kamu Kurum ve Kuruluşlarına devlet memuru olarak atanabilmek için mezuniyet durumuna göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ye girilmesi gerekir. KPSS, ÖSYM tarafından mezuniyet durumuna göre her yıl ya da iki yılda bir yapılır. KPSS lisans sınavı sadece 4 yıllık ve üzeri Yükseköğretim kurumları programlarını bitirenlerin . girebildiği sınavdır. KPSS lisans sınavı her yıl yapılır ama bölümünüze göre A grubu ve B grubu olarak olarak ikiye ayrılır.


Lisans KPSS A Grubu Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS A grubu sınavına İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, ÇEKO, Hukuk, Mühendislik gibi bölümlerin daha çok girdiği ve Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı ve Kaymakam adaylığı gibi kadrolara girmek isteyenleri girdiği sınavdır.

KPSS A grubu sınavına giren adaylar sınavdan aldıkları puanla Kurumların kendi açmış oldukları yazılı ve sözlü mülakata girerek başarılı oldukları taktirde unvana atama yapılır. .

KPSS A grubu sınavları her yıl yapılır. Bu alandan sınava girmek isteyen adaylar her sene bu sınava başvuru yapıp sınava girebilirler.


Lisans KPSS B Grubu Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS B grubu sınavına tüm lisans bölümleri girebilmektedir. Hemşirelik, Ebe, Veteriner, Psikoloji ve aklınıza gelebilecek tüm lisans mezunları KPSS B grubu sınavına girebilmektedir.

KPSS B grubu sınavları iki yılda bir çift senelerde yapılır. Yani 2022-2024-2026 gibi yıllarda her 2 yılda bir yapılmaktadır.


KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS ÖABT, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi her yıl yapılmaktadır.


E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) Kaç Yılda Bir Yapılır?

EKPSS sınavına doğuştan veya sonraki yaşantısında, bedensel, ruhsal, duyusal, zihinsel ve sosyal yetenekleri bağlamında bulunan engel oranının en az yüzde kırk düzeyinde çalışabilir durumda olan bireyler, bu sınava . girebilmektedir. Engelli kamu personeli seçme sınavı (E-KPSS) iki (2) yılda bir kez yapılır. Genellikle bu sınav E-KPSS sınavı Nisan ayı içerisinde yapılmaktadır. Sınavlar sırasıyla 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yapacaktır.


Lisans KPSS Kaç Yıl Geçerli?

KPSS lisans puanı sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren iki yıl geçerlidir. Sadece öğretmen adaylarının girdiği KPSS ÖABT sınav puanının geçerlilik süresi bir (1) yıldır. .

Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

EKPSS lisans puanı sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. .


 İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS Son 10 Yılın Çıkmış Soruları PDF İndir

👉 KPSS Sınavına Kimler Girebilir? Yaş Sınırı Kaç?

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT)

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu