Los Hurritas – Mitanni

Mitanni olarak bilinen kasaba, MÖ 2.000 yıldır var olmuştur. ve bir krallık olarak kuruluşu MÖ 16. yüzyılda pekiştirildi. Kökenlerinin, günümüz Türkiye’sinin güneybatısı ile Suriye’nin kuzeyi arasında bir bölgeyi işgal etmeye geldikleri Kafkasya veya Doğu Anadolu’dan geldiğine inanılıyor. Bir krallık olarak var olduğu dönemlerde, Suriye ve Mısır Hititleri sayısız çatışma yaşadıkları Hitit imparatorluğuyla aynı zamana denk geldi. Hititler, muhtemelen Kafkas dağlarına atıfta bulunarak “dağlardan gelir” anlamına gelen “Hurrialılar” adını verdiler.
Bir krallık olarak birkaç şehir kurdular, en önemlisi başkent Bazukanni ve bilinen ilk kral MÖ 15. yüzyılda hüküm süren Kirta idi. Tarihe göre Hurrialılar, atları doğudan ilk kez tanıtan kişilerdi ve kendilerini atları evcilleştirme ve onları savaşa hazırlama konusunda ustalık sahibi bir insan olarak nitelendirdiler. Mısırlılar tarafından taklit edilen zamanın en iyi savaş arabalarını yarattılar. Barış günlerinde Hititler, süvarilerini eğitmeleri için Hurri atlılarını kiraladılar. Ayrıca metalurji konusunda uzmandılar ve bronzda çalıştılar, kendi atlılarıyla savaş atları için koruyucu zırhlar ürettiler. Seramik de onun en büyük erdemlerinden biriydi.
Ancak dini açıdan, Yunan mitolojisiyle ilginç bir paralellik gösteren öz tanrıları olan mitlerine sahiptiler. Örneğin, Theogony adlı Yunan eseri, Hurrialılarınkine çok benzeyen tarihsel bir form içerir; örneğin, ana tanrıları Teshupp, Zeus’un aynı özelliklerini yerine getirmiştir, ayrıca Teshupp ile ilişkili diğer tanrılarla da aynı şekilde diğer tanrılarla aynı şekilde gerçekleştirilmiştir Olympus.
Hitit imparatorluğunun çöküşüyle ​​birlikte, Suriyelilerle ve Hititlerle yapılan savaşlardan sonra yavaş yavaş yenilmeye başlayan ve MÖ 15. ve 13. yüzyıllar arasında bir halk olarak ortadan kaybolana kadar özümsemeye başlayan Hurrialılar hakkında birçok bilgi kayboldu. Şu anki Kürtlerin o halkın torunları olduğuna dair bir inanç var.
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? EKPSS Kaç Yıl Geçerli?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478