Blog

Matematik Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Matematik Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz? Teknolojiye verilen önem, her türlü organizasyonun sağladığı büyük veri ve ekonomik verimlilik sayesinde, matematik ile uğraşan insanlar giderek daha fazla talep görmektedir.Ama hepsi parayla ilgili değil! Matematiği inceleyen kişiler , en gelişmiş denklemleri bile anlamaya istekli olan keskin problem çözücülerdir. Akademik araştırma ortak bir kariyer yolu olmakla birlikte, işletme, ekonomi ve bankacılık alanlarında da kariyer yapmaktadır. Bu geniş yelpazedeki fırsatlar, matematik mezunlarının kepçe yükünden alması gereken güçlü analitik ve problem çözme becerisine sahip mezunlar için evrensel ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır .

Matematik Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Aşağıda “ Matematik bölümü kariyeri olarak ne yapabilirsiniz? ” Sorusuna birkaç olası cevap vardır. ”- ne beklemeniz gerektiği ve ihtiyaç duyduğunuz beceriler dahil olmak üzere.

Muhasebe ve Finans Alanında Kariyer

Birçok endüstriyi kapsayan bir kariyer yolu olan muhasebe, matematik mezunları için çeşitli seçenekler sunar. Muhasebe işleri, denetçi, vergi muhasebecisi, adli muhasebeci, yönetim muhasebecisi ve kurumsal danışman gibi rolleri içerir. Yeminli bir muhasebeci olmak için, matematik veya ilgili alanlardaki lisans derecesine ek olarak, ayrıca daha fazla mesleki nitelikler kazanmanız gerekir. Bununla birlikte, genellikle, bu alanda stajyer olarak bir şirkete başlarsanız, işvereniniz, rolünüzde geliştirmek için gereken deneyim ve profesyonel sertifikayı kazanmanıza yardımcı olacaktır.


Bankacılıkta Kariyer

Bankacılıkta fırsatlar, bireysel bankacılık dünyasından kurumsal yatırım bankacılığına kadar uzanmaktadır. Her iki arenada da birleşme ve satın almalar, tahviller ve hisse senetleri, özelleştirme, borç verme ve halka arzlar (ilk halka arzlar) gibi alanlarda uzmanlaşma fırsatlarıyla birlikte finansal değerlendirme – kamu ve özel – ile ilgileniyorlar. Görevleri arasında pazar araştırması, yeni iş fırsatları yaratma ve müşterilere sunmak için finansal modeller ve çözümler geliştirme sayılabilir. Bankacılıkta matematik kariyeri kazançlı olabilir, ancak yine, bazı roller için finans alanında mesleki yeterlilikler gerekecektir.


Aktüeryal Kariyer

Bir aktüatör olarak, müşterileri yönetmek ve tavsiyelerde bulunmak için finansal riski değerlendiriyor olacaksınız. Risk analizi becerilerini ekonomi ve işletme derinlemesine bilgi birikimi ile birleştirerek, aktüerler iş stratejisinin merkezinde, sağlam yatırımların yapılmasını ve ticari / iş hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Yeni aktüerler büyük olasılıkla nispeten düşük riskli bir alan olan emekli aylıkları ve sigorta sektöründe çalışacak, gelecekte ise bankacılık, sağlık veya yatırım alanlarında çalışabilirsiniz. Aktüeryal roller, danışmanlık ve emekli aylıkları / sigorta şirketlerinde olduğu gibi müşteriyle karşı karşıya olabilir ve tüm aktüerler uzman olmayan kişilere karmaşık veriler ve analizler iletme becerisi gerektirecektir.


İstatistikçi Kariyeri

İstatistikçiler istatistikte uzmandır – yani istatistiklerin ve nicel verilerin harmanlanması, analizi, yorumu ve sunumu. İstatistikçilerin becerileri, sağlık hizmetlerinden devlete ve finanstan spora kadar birçok sektörde gereklidir. Anketler, deneyler ve bağlamsal analizler yoluyla verileri yönetmek, toplamak ve düzenlemekle görevlendirileceksiniz. Bulgularınızla, daha sonra iş hedeflerine daha iyi finansal kararlar vermek için, örneğin raporlar oluşturmaya ve müşterilere / meslektaşlara olası stratejiler hakkında tavsiyelerde bulunmaya davet edilebilir. Bir istatistikçi olarak, sağlam iletişim ve BT becerilerinin yanı sıra uzman analitik becerilere sahip olacaksınız.


Akademi ve Araştırma Alanında Kariyer

Şimdi matematikte kariyerlerin akademi ve araştırma alanlarının çok ötesine geçtiği açıkça anlaşılmış olsa da , bu sektörler matematik öğrencileri arasında hala çok popülerdir. Bu rota, alanın bir sonraki keşiflerini, teorilerini ve uygulamalarını ileriye götürmek isteyenlerin yanı sıra, tarihin en büyük matematiksel zihinlerinden bazılarını takip etme prestijine hitap edebilir.

Matematik alanındaki akademik ve araştırmaya dayalı kariyerler inanılmaz derecede geniş kapsamlı olabilir ve hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı olacaktır. Birçoğu üniversite bölümlerinde olmasına rağmen, uzun vadeli akademisyenler de genellikle yayıncılıkta yer alır, dergilere katkıda bulunur ve uzman süreli yayınlar veya tam yayınlar yayınlanmasına yardım (yardımcı olurken veya başka taahhütlerin yanında).

Diğer yaygın matematik kariyerleri arasında; istihbarat analizi, operasyonel araştırma, istatistiksel araştırma, lojistik, finansal analiz, pazar araştırması (iş için), yönetim danışmanlığı, BT (sistem analizi, geliştirme veya araştırma), yazılım mühendisliği, bilgisayar programlama, kamu sektörü (bir bilim insanı olarak danışma kapasitesi veya istatistikçi), bilimsel araştırma ve geliştirme (örneğin, biyoteknoloji, meteoroloji veya oşinografi).


Mühendislik

Mühendislik alanına girmenin en yaygın yolu özel bir mühendislik derecesi olsa da , bir matematik derecesi de bazı özel rollerde sizi oraya götürebilir. Matematik problemlerini çözmekte usta olan matematik mezunları, aynı zamanda gerçek dünyayı, fiziksel problemleri çözmede yardımcı olmakta genellikle iyidir ve mekanik, yapısal, havacılık ve diğer birçok mühendislik alanında çalışabilirler. Bununla birlikte, mühendislik kariyeri genellikle matematik derecesi kapsamında olmayan uzmanlık bilgisine ihtiyaç duyar. İstihdamınızı üniversiteden çıkarmadan artırmak istiyorsanız, mühendislik stajı ve iş deneyimi size yardımcı olabilir.


Meteoroloji

Her zaman dünyanın geri kalanına şemsiye ya da güneş kremi koyup koymayacağını söyleyen kişi olmak ister miydin? Bir matematik mezunu olarak, bu sen olabilirsin! Bir meteoroloji uzmanı olarak, sadece havayı sunmak için biraz fazla nitelikli olabilirsiniz. Bu rol, dünyadaki meteoroloji istasyonlarından, radarlardan, uzaktan algılayıcılardan ve uydu görüntülerinden toplanan verileri kullanarak nedenleri yorumlamak ve tahminler üretmek için hava koşullarının çalışılmasını içerir. Karmaşık matematiksel verileri analiz etme ve yorumlamada güçlü BT becerilerinin yanı sıra mükemmel BT becerilerine ihtiyacınız olacak.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu