Yaşam

Maydanoz Suyunun Sağlığa 5 Faydası – Maydanoz Suyu Ne İşe Yarar?

Maydanoz Suyunun Sağlığa 5 Faydası – Maydanoz Suyu Ne İşe Yarar?. Akdeniz bölgesine özgü maydanoz, günlük diyetinize dahil edilecek en iyi besinlerden biridir. Maydanoz kendi başına yeterince sağlıklı olsa da, sıvı halde tüketerek faydalı etkilerinin daha da fazlasını elde edebilirsiniz. Maydanoz suyu, aşağıda ayrıntılı olarak tartışılacak olan zengin bir antioksidan, enzim, mineral ve diğer faydalı elementler kaynağıdır. Ayrıca bu bitkinin güçlü bir besin değeri vardır ve potansiyel sağlık yararı sunar. Maydanoz suyu cilt, kalp ve böbreklerle ilgili birçok rahatsızlığı ve durumu tedavi etmek ve önlemek için kullanılabilir.

Maydanoz Suyu Ne İşe Yarar?

Maydanoz suyunun ilk sağlık yararı, kalbinizin sağlığını iyileştirmesidir. İçerdiği yüksek miktarda C vitamini, E, beta-karoten ve çeşitli antioksidanlar nedeniyle, serbest radikaller nötralize edilir ve kalp hastalıkları gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.

Dahası, maydanoz suyu güvenilir bir kaynaktır ve homosistein moleküllerinin yayılmasına ve etkilerine karşı koyan ve kontrol edilmediği takdirde kan damarlarında önemli hasarlara neden olabilen kimyasal bir elementtir.

Sonuç olarak, düzenli olarak maydanoz suyu tüketen kişiler, ani kalp krizi geçirmeye veya felç geçirmeye daha az eğilimlidir.


1. Böbrek Enfeksiyonları İçin Faydalı

Böbrekler, vücudun kendini atıklardan ve toksinlerden arındırmasına, kanı filtrelemesine ve asit-baz dengesini korumasına yardımcı olur.

Böbrekler, hayatta kalmamız için hayati önem taşıyan önemli organlardır ve herhangi bir sorun onları düzgün bir şekilde işlemelerine engel olduğunda, en iyisi bunları zamanında ele almaktır.

Maydanoz suyu, vücudu ve iç organlarını temizlemenin yanı sıra çeşitli böbrek enfeksiyonlarını tedavi etmenin harika bir yoludur.

Maydanoz suyunun bu kadar iyi bir temizlik maddesi olmasının nedeni, vücuda C vitamini, B, bakır, sodyum, potasyum ve riboflavin gibi temel besinleri sağlamasıdır.

Faydaların listesi uzun ve ayrı bir makaleyi hak ediyor. Yine de, daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, her zaman böbrek enfeksiyonu için ev ilaçları hakkında ek bir kaynağa başvurabilirsiniz .


2. Maydanoz Suyu, İltihapları Tedavi Eder ve Önler

İltihaplanma, özünde vücudun çeşitli koşulların etkileriyle savaşmak için kullandığı bir araçtır. Ancak kronikleştiğinde ve olması gerekenden daha uzun süre devam ettiğinde, iltihap önemli hasarlara neden olabilir.

Kronik inflamasyonu tetikleyen faktörler çok çeşitlidir, ancak en yaygın olanları stres, hareketsizlik, toksinlere maruz kalma ve kötü beslenme seçimleridir.

Neyse ki maydanoz suyu, piyasadaki en iyi anti-enflamatuar ajanlardan biridir .

Maydanozda bulunabilen bir kimyasal olan miristisin, iltihapları yatıştırma ve hatta önleme potansiyeline sahiptir.

maydanoz ayrıca eklem şişliklerini ve osteoporozu önleyen ve baskılayan anti-inflamatuar ve anti-artritik özelliklere sahip uçucu bir yağ olan öjenol içerir .


3. Cilt Sorunlarını Önler

Maydanoz suyunun tedavi ettiği bir diğer organ da deridir. İnsanlar, özellikle yağlı cilde sahip olanlar, gizlediği sebum seviyelerini dengeleyerek, bu içeceği düzenli olarak tüketerek muazzam bir fayda sağlayabilir. Kimyasallar ve uçucu yağlar gözeneklerin tıkanmasını önleyerek akne salgını riskini etkili bir şekilde azaltır .

C vitamini ile desteklenen antioksidan özelliği, cildi sivilce oluşumuna neden olan tahrişlere karşı korur. Aynı vitamin aynı zamanda cildin kendini iyileştirme oranını da artırır. Vitaminlerle birlikte çinko gibi mineraller cilt hücresi yenilenmesine ve bakımına katkıda bulunur.


4. Saç Uzama Hızını Artırır

Son olarak, maydanoz nesillerdir saç derisine masaj yaparak saç uzamasını artırmak için bir çare olarak kullanılmıştır.

Neyse ki sıvı formda aynı faydalara sahiptir. Maydanoz suyu saçın uzama hızını artırmanın yanı sıra saç derisine kan dolaşımını da artırarak saçınıza doğal, sağlıklı bir parlaklık sağlar.

Ayrıca maydanozdaki bakır ve çinko, saçı aşırı güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarlara karşı da korur.

Bilimsel bir bakış açısıyla, araştırmalar maydanozun saç için iyi olduğunu, çünkü TGF-beta 1 genini düzenleyerek saç büyümesine yardımcı olan apigenin adı verilen bir antioksidan flavonoid içerdiğini gösteriyor.

Ayrıca maydanoz suyu, saç dökülmesine neden olabilecek beslenme eksikliklerini telafi edebilir .


Maydanoz Suyunun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Pek çok sağlık yararına girmeden önce, aşırı maydanoz alımının bazı rahatsız edici kısa ve uzun vadeli yan etkilere yol açabileceğini belirtmek gerekir.

Meydana geldikleri durumlar oldukça nadirdir ve maydanozun ortalamanın üzerinde miktarlarda tüketilmesi genellikle güvenli olsa da, kullanıcılar olası yan etkilerin farkında olmalıdır.

Öncelikle hamile veya emziren kadınlar günlük maydanoz alımları konusunda dikkatli olmalıdır. Diğer bileşenlerle birlikte sebze olarak yemek güvenli olsa da, doğuştan sakatlık riskini artırabileceği için ağızdan takviye olarak alınması tavsiye edilmez.

Dahası, maydanoz vücudun sodyuma tutunmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Şeker hastaları da bu sebzeye dikkat etmelidir çünkü bazı durumlarda kan şekeri seviyesini düşürebilir.

Son olarak, ameliyat olmak üzereyseniz, en az iki hafta önce yememek en iyisidir.

Yine, bu yan etkiler nadirdir, ancak önceden bilgi sahibi olmak, ortaya çıkarsa uygun şekilde tepki vermenize yardımcı olabilir. Bunları ele aldıktan sonra , birçok sağlık yararını tartışmanın zamanı geldi.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu